back to top
HomePrezentaceAmerický padlí už škodí

Americký padlí už škodí

Date:

Nenechte si ujít

Je mražená či konzervovaná zelenina stejně zdravá jako ta čerstvá? Odpověď vás možná překvapí

Neustálé zdražování potravin do značné míry ovlivňuje způsob, jakým utrácíme své peníze. Pro mnoho lidí to znamená, že musí omezit rozpočet na týdenní nákup v supermarketu. Častou obětí těchto úspor jsou pak čerstvé ovoce nebo zelenina. Pokud si však v současné době nemůžete dovolit tolik čerstvých produktů, existují i jiné alternativy, jak z jejich výhod těžit, a dokonce si možná i zvýšit celkový příjem ovoce a zeleniny.

Nová přísada odemyká plnohodnotný potenciál čokolády. V čem je tajemství revoluční receptury?

Čokoládu jako sladkou odměnu si oblíbili lidé po celém světě. Jen ve Spojených státech Američané spořádají více než 3 miliony tun čokolády ročně. Prvenství v konzumaci oblíbené sladkosti však drží Švýcarsko. Nabízí se však otázka, zdali dokážeme chuť čokolády zdokonalit, a navíc z ní udělat i zdravou potravinu. Experti po odpovědi pátrají v nových receptech.

Japonci chtějí do roku 2050 postavit vesmírný výtah

Do vesmíru nás zatím dopravují jen rakety a další podobná plavidla. Dokážete si ale představit, že by do kosmu vedl výtah, který by za zlomek nákladů a času dokázal na oběžnou dráhu Země – a později možná i na sousední planety – vynášet materiál i lidskou posádku? Tímto způsobem uvažuje i Japonská firma Obayashi Corporation, která chce výstavbu tohoto výtahu v nadcházejících dekádách zrealizovat.

Tetování na těle mohou být rizikovým faktorem pro vznik nádorů, varují lékaři

Po mnoho let byla za nejzávažnější vedlejší účinek tetování považována maximálně lítost nad nechtěným obrázkem. Nová studie publikovaná v časopise eClinicalMedicine však naznačuje, že by mohly existovat i mnohem vážnější dopady, kterých je třeba se při jeho pořízení obávat.

Očekáváme silně padlí rok na plodinách, na kterých škodí suchomilné choroby.

I když je třeba připomenout, že k vývoji nemoci potřebujeme i trochu vláhy, nebo alespoň rosu, která chybí, nebo je velmi slabá. Přesto je velký předpoklad, že po změně počasí na deštivé se jejich příznaky ve velké intenzitě objeví.

Obalovač jablečný
V období od 8. do 11. května byly první dny s večerními teplotami nad 17 °C, což jsou vhodné podmínky pro kladení vajíček obalovače jablečného.

Z toho důvodu doporučujeme v nejjižnějších oblastech 1. signalizačního pásma Slovenska (okresy Dunajská Streda, Komárno a jih okresů Galanta, Šaľa a Nové Zámky) provést co nejdříve ošetření přípravky na bázi inhibitorů tvorby chitinu, a to Dimilin 48 SC, Integro, Match , Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC.

Ostatní přípravky lze použít později, přibližně o 10 až 14 dní, kdy se předpokládá hromadné líhnutí housenek.

Vzhledem k očekávanému dešti a výraznému ochlazení koncem tohoto týdne je možné, že ošetření bude vhodné posunout přibližně za týden po dalším oteplení nad uvedenou hranici večerních teplot 17 °C.

Posun termínů pro ostatní oblasti:

  1. signalizační pásmo ohraničené přibližně okresy Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce – plus 3 dny;
  2. signalizační pásmo (nížinné polohy a kotliny severněji od 2. pásma do nadmořské výšky přibližně 600 metrů) – plus dalších 7 dní, polohy nad 600 metrů – plus dalších 5 – 7 dní.

Plíseň šedá na jahodách
V případě naplnění předpovědi intenzivních dešťů se vytvoří podmínky pro napadení plodů jahod plísní šedou způsobující jejich hnití.

V takovém případě lze použít chemickou ochranu přípravky Cantus (ochranná lhůta 14 dní) nebo Teldor 500 SC (ochranná lhůta 3 dny). Upozorňujeme však na dodržení ochranné lhůty před sklizní plodů.

Opětovně upozorňujeme na ošetření proti vrtůvce třešňové. Pomůckou pro určení správného termínu ošetření je sledování bezu černého, ​​přičemž asi 3 dny po začátku jejího kvetení provedeme postřik. Tento jednoduchý způsob termínování platí pro celé území republiky.

Používají se přípravky Decis EW 50, Decis Protech a Delta EW 50 s ochrannou dobou 28 dní a Calypso 480 SC a Mospilan 20 SP s ochrannou lhůtou 14 dní.
Ošetřují se pouze polopozdní a pozdní odrůdy. V každém případě je nezbytné dodržet hygienickou ochrannou lhůtu před sklizní plodů.

Americký padlí
Z drobného ovoce upozorňujeme na angrešt a na něm škodící americkou padlí angreštu, která dokáže významně poškodit plody. „Perličkou“ je zjištění jejího výskytu i na rybízu, které napadá pouze ve velmi příznivých ročnících.

Ošetřuje se v místech pravidelných výskytů ihned po odkvětu a následně ve 14denních intervalech podle potřeby.

Povoleny jsou přípravky Discus a Karathane LC. Nezbytné je dodržet ochrannou lhůtu před sklizní plodů.

Pásavka bramborová
Dále je třeba sledovat i vývoj pásavky bramborové, proti které jsou velmi účinné speciální přípravky, které se aplikují na začátku líhnutí larev.

Nejnovější příběhy