Očekáváme silně padlí rok na plodinách, na kterých škodí suchomilné choroby.
I když je třeba připomenout, že k vývoji nemoci potřebujeme i trochu vláhy, nebo alespoň rosu, která chybí, nebo je velmi slabá. Přesto je velký předpoklad, že po změně počasí na deštivé se jejich příznaky ve velké intenzitě objeví.
Obalovač jablečný
V období od 8. do 11. května byly první dny s večerními teplotami nad 17 °C, což jsou vhodné podmínky pro kladení vajíček obalovače jablečného.
Z toho důvodu doporučujeme v nejjižnějších oblastech 1. signalizačního pásma Slovenska (okresy Dunajská Streda, Komárno a jih okresů Galanta, Šaľa a Nové Zámky) provést co nejdříve ošetření přípravky na bázi inhibitorů tvorby chitinu, a to Dimilin 48 SC, Integro, Match , Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC.
Ostatní přípravky lze použít později, přibližně o 10 až 14 dní, kdy se předpokládá hromadné líhnutí housenek.
Vzhledem k očekávanému dešti a výraznému ochlazení koncem tohoto týdne je možné, že ošetření bude vhodné posunout přibližně za týden po dalším oteplení nad uvedenou hranici večerních teplot 17 °C.
Posun termínů pro ostatní oblasti:
- signalizační pásmo ohraničené přibližně okresy Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce – plus 3 dny;
- signalizační pásmo (nížinné polohy a kotliny severněji od 2. pásma do nadmořské výšky přibližně 600 metrů) – plus dalších 7 dní, polohy nad 600 metrů – plus dalších 5 – 7 dní.
Plíseň šedá na jahodách
V případě naplnění předpovědi intenzivních dešťů se vytvoří podmínky pro napadení plodů jahod plísní šedou způsobující jejich hnití.
V takovém případě lze použít chemickou ochranu přípravky Cantus (ochranná lhůta 14 dní) nebo Teldor 500 SC (ochranná lhůta 3 dny). Upozorňujeme však na dodržení ochranné lhůty před sklizní plodů.
Opětovně upozorňujeme na ošetření proti vrtůvce třešňové. Pomůckou pro určení správného termínu ošetření je sledování bezu černého, přičemž asi 3 dny po začátku jejího kvetení provedeme postřik. Tento jednoduchý způsob termínování platí pro celé území republiky.
Používají se přípravky Decis EW 50, Decis Protech a Delta EW 50 s ochrannou dobou 28 dní a Calypso 480 SC a Mospilan 20 SP s ochrannou lhůtou 14 dní.
Ošetřují se pouze polopozdní a pozdní odrůdy. V každém případě je nezbytné dodržet hygienickou ochrannou lhůtu před sklizní plodů.
Americký padlí
Z drobného ovoce upozorňujeme na angrešt a na něm škodící americkou padlí angreštu, která dokáže významně poškodit plody. „Perličkou“ je zjištění jejího výskytu i na rybízu, které napadá pouze ve velmi příznivých ročnících.
Ošetřuje se v místech pravidelných výskytů ihned po odkvětu a následně ve 14denních intervalech podle potřeby.
Povoleny jsou přípravky Discus a Karathane LC. Nezbytné je dodržet ochrannou lhůtu před sklizní plodů.
Pásavka bramborová
Dále je třeba sledovat i vývoj pásavky bramborové, proti které jsou velmi účinné speciální přípravky, které se aplikují na začátku líhnutí larev.