13.3 C
Brno
Neděle, 26 března, 2023
DomůRady a NávodyAmerický padlí už škodí

Americký padlí už škodí

Date:

Nenechte si ujít

Jak pečovat o manželství, když přijdou děti? Naučte se nová pravidla

S příchodem dětí se v páru vše mění. Péče o děti je nejen psychicky a časově náročná, ale může se stát také nenápadným zabijákem partnerské spokojenosti. Jakmile ukrojíte z partnerského života, je o to důležitější společný čas plánovat, povinnosti spravedlivě dělit a nezapomínat komunikovat.

Dámy, hledáte inspiraci při výběru nového parfému? Představíme vám takové, které okouzlí nejednoho muže

Ženy mají rády, když muž voní. Rozpoznávají vůně mužů a následně je dělí do několika kategorií. Téměř každá žena se shodne na tom, že dává přednost mužům, kteří mají na sobě svůdné, mužné a zároveň smyslné vůně. Právě tyto vůně dokážou každou ženu rozpálit k nepoznání.

Jaké pracovní pozice jsou nejvyhledávanější?

Víte, jaké pracovní pozice jsou těmi nejvyhledávanějšími? Jistě každý z nás touží po práci snů, ve které nebude muset chodit do práce, protože svou činnost bude moct vykonávat z pohodlí svého domova. Dále jistě každý z nás touží po práci, která bude dobře placená, a tak si člověk bude moct dopřát alespoň dvě odpočinkové dovolené za rok.

Práce z domova je hitem od doby koronaviru. Musí se ovšem dodržovat jistá pravidla

Práce z domova neboli home office se u nás stal populárním převážně v koronavirovém období. Před covidem se mnoho zaměstnavatelů výše uvedeného slovního pojmu bálo, protože mělo strach, že zaměstnanci nebudou v domácím prostředí vykonávat takovou činnost, jakou vykonávají v zaměstnání.

Kdy je dobré opustit své zaměstnání ještě ve zkušební době?

Našli jste si nové zaměstnání? S největší pravděpodobností máte radost, což je pochopitelné. Víte, že si v nejbližší možné době budete moct zase dovolit žít jako v době, kdy jste měli předchozí zaměstnání. Radost ale může velice rychle opadnout.

Očekáváme silně padlí rok na plodinách, na kterých škodí suchomilné choroby.

I když je třeba připomenout, že k vývoji nemoci potřebujeme i trochu vláhy, nebo alespoň rosu, která chybí, nebo je velmi slabá. Přesto je velký předpoklad, že po změně počasí na deštivé se jejich příznaky ve velké intenzitě objeví.

Obalovač jablečný
V období od 8. do 11. května byly první dny s večerními teplotami nad 17 °C, což jsou vhodné podmínky pro kladení vajíček obalovače jablečného.

Čtěte také:

Na jaké pracovní nabídky koukat jako nadšenec do online prací?

Z toho důvodu doporučujeme v nejjižnějších oblastech 1. signalizačního pásma Slovenska (okresy Dunajská Streda, Komárno a jih okresů Galanta, Šaľa a Nové Zámky) provést co nejdříve ošetření přípravky na bázi inhibitorů tvorby chitinu, a to Dimilin 48 SC, Integro, Match , Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC.

Ostatní přípravky lze použít později, přibližně o 10 až 14 dní, kdy se předpokládá hromadné líhnutí housenek.

Vzhledem k očekávanému dešti a výraznému ochlazení koncem tohoto týdne je možné, že ošetření bude vhodné posunout přibližně za týden po dalším oteplení nad uvedenou hranici večerních teplot 17 °C.

Posun termínů pro ostatní oblasti:

  1. signalizační pásmo ohraničené přibližně okresy Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce – plus 3 dny;
  2. signalizační pásmo (nížinné polohy a kotliny severněji od 2. pásma do nadmořské výšky přibližně 600 metrů) – plus dalších 7 dní, polohy nad 600 metrů – plus dalších 5 – 7 dní.

Plíseň šedá na jahodách
V případě naplnění předpovědi intenzivních dešťů se vytvoří podmínky pro napadení plodů jahod plísní šedou způsobující jejich hnití.

V takovém případě lze použít chemickou ochranu přípravky Cantus (ochranná lhůta 14 dní) nebo Teldor 500 SC (ochranná lhůta 3 dny). Upozorňujeme však na dodržení ochranné lhůty před sklizní plodů.

Opětovně upozorňujeme na ošetření proti vrtůvce třešňové. Pomůckou pro určení správného termínu ošetření je sledování bezu černého, ​​přičemž asi 3 dny po začátku jejího kvetení provedeme postřik. Tento jednoduchý způsob termínování platí pro celé území republiky.

Používají se přípravky Decis EW 50, Decis Protech a Delta EW 50 s ochrannou dobou 28 dní a Calypso 480 SC a Mospilan 20 SP s ochrannou lhůtou 14 dní.
Ošetřují se pouze polopozdní a pozdní odrůdy. V každém případě je nezbytné dodržet hygienickou ochrannou lhůtu před sklizní plodů.

Americký padlí
Z drobného ovoce upozorňujeme na angrešt a na něm škodící americkou padlí angreštu, která dokáže významně poškodit plody. „Perličkou“ je zjištění jejího výskytu i na rybízu, které napadá pouze ve velmi příznivých ročnících.

Ošetřuje se v místech pravidelných výskytů ihned po odkvětu a následně ve 14denních intervalech podle potřeby.

Povoleny jsou přípravky Discus a Karathane LC. Nezbytné je dodržet ochrannou lhůtu před sklizní plodů.

Pásavka bramborová
Dále je třeba sledovat i vývoj pásavky bramborové, proti které jsou velmi účinné speciální přípravky, které se aplikují na začátku líhnutí larev.

Nejnovější příběhy