back to top
HomeRady a návodyCo se ukrývá uvnitř Měsíce? Vědci našli odpověď teprve nedávno

Co se ukrývá uvnitř Měsíce? Vědci našli odpověď teprve nedávno

Date:

Nenechte si ujít

Je mražená či konzervovaná zelenina stejně zdravá jako ta čerstvá? Odpověď vás možná překvapí

Neustálé zdražování potravin do značné míry ovlivňuje způsob, jakým utrácíme své peníze. Pro mnoho lidí to znamená, že musí omezit rozpočet na týdenní nákup v supermarketu. Častou obětí těchto úspor jsou pak čerstvé ovoce nebo zelenina. Pokud si však v současné době nemůžete dovolit tolik čerstvých produktů, existují i jiné alternativy, jak z jejich výhod těžit, a dokonce si možná i zvýšit celkový příjem ovoce a zeleniny.

Nová přísada odemyká plnohodnotný potenciál čokolády. V čem je tajemství revoluční receptury?

Čokoládu jako sladkou odměnu si oblíbili lidé po celém světě. Jen ve Spojených státech Američané spořádají více než 3 miliony tun čokolády ročně. Prvenství v konzumaci oblíbené sladkosti však drží Švýcarsko. Nabízí se však otázka, zdali dokážeme chuť čokolády zdokonalit, a navíc z ní udělat i zdravou potravinu. Experti po odpovědi pátrají v nových receptech.

Japonci chtějí do roku 2050 postavit vesmírný výtah

Do vesmíru nás zatím dopravují jen rakety a další podobná plavidla. Dokážete si ale představit, že by do kosmu vedl výtah, který by za zlomek nákladů a času dokázal na oběžnou dráhu Země – a později možná i na sousední planety – vynášet materiál i lidskou posádku? Tímto způsobem uvažuje i Japonská firma Obayashi Corporation, která chce výstavbu tohoto výtahu v nadcházejících dekádách zrealizovat.

Tetování na těle mohou být rizikovým faktorem pro vznik nádorů, varují lékaři

Po mnoho let byla za nejzávažnější vedlejší účinek tetování považována maximálně lítost nad nechtěným obrázkem. Nová studie publikovaná v časopise eClinicalMedicine však naznačuje, že by mohly existovat i mnohem vážnější dopady, kterých je třeba se při jeho pořízení obávat.

Ačkoliv se může zdát, že astrofyzici již znají prakticky každý kousek Měsíce, opak je pravdou. Až dnes se tak dozvídáme například pravdu o tom, z čeho je naše přirozená družice vlastně složena. Spekulace o složení měsíčního jádra tak mohou být jednou provždy vyvráceny.

O tom, co se skrývá pod povrchem Měsíce, vedou vědci horlivé diskuze celé desítky let. Až s letošním výzkumem týmu pod vedením francouzského astronoma Arthura Briauda se však přiblížili odhalení skutečné pravdy. Jejich studie zveřejněná v časopise Nature je konečným výstupem komplexní analýzy několika simulací v kombinaci s reálnými daty z celé řady zdrojů, získaných mimo jiné během mise GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory), v rámci níž vyslala agentura NASA v roce 2011 na oběžnou dráhu Země dvě sondy, které měřily vliv gravitační síly Měsíce na jejich let.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Pravda se ukrývá pod povrchem

Jedním z nejspolehlivějších nástrojů k posouzení složení jakéhokoli objektu ve Sluneční soustavě, které máme aktuálně k dispozici, je měření seismických dat. Proto se Briaud se svým týmem zaměřili právě na průzkum těchto údajů, a to nejen ze sond vypuštěných v rámci mise GRAIL, ale také z přímého měření vzdálenosti mezi Zemí a určitými oblastmi Měsíce pomocí lunárního laserového měření (LLR). Tímto způsobem bylo možné vytvořit poměrně přesný model Měsíce s detailním profilem vlastností, na základě nichž provedli vědci řadu simulací, na základě nichž chtěli zjistit složení jeho jádra.

Měsíční jádro se během let nejspíš obrátilo naruby

Zjištěné závěry zpochybňují vývoj magnetického pole Měsíce díky prokázání existence vnitřního jádra, a tak podporují úvahy o globálním převrácení pláště v důsledku bombardování Měsíce v první miliardě let existence Sluneční soustavy. Díky tomu se hustší materiál s největší pravděpodobností nachází blíže středu, zatímco řidší se pohybuje směrem vzhůru. Studie také odhalila určitou podobnost mezi měsíčním a zemským jádrem. Vnitřní jádro je v obou případech pevné, zatímco vnější vrstva je tekutá.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Vědci budou Měsíc zkoumat i nadále

Výsledky studie potvrdily dřívější zjištění o vysoké pravděpodobnosti existence měsíčního jádra podobného Zemi. Vzhledem k tomu, že stále více velmocí s vlastním kosmickým programem investuje značné prostředky do průzkumu a možného života na povrchu Měsíce, je znalost toho, co se pod jeho povrchem nachází, pro vědu klíčová. Objev pak do značné míry pomůže vesmírným agenturám využít pokročilé technologie a zdroje k naplnění svých cílů průzkumu a k získání dalších poznatků o Měsíci. V neposlední řadě má pak význam nejen pro budoucnost, ale také pro historii, jelikož vědci mohou nyní lépe pochopit, jak se Měsíc postupně přetvářel až do současné podoby.

Zdroje:

https://www.nature.com/articles/s41586-023-05935-7

https://www.sciencealert.com/its-official-scientists-confirm-whats-inside-the-moon

https://www.zmescience.com/space/what-is-inside-moon-interior/

David Vanda
David Vanda
Pochopit uvažování mužů může být někdy úkol na celý život. Svými texty na serveru Men.cz odhaluji pohled do mužské hlavy i duše, a snažím se tak ukázat, co nás ve skutečnosti baví a zajímá.

Nejnovější příběhy