Ačkoliv se může zdát, že astrofyzici již znají prakticky každý kousek Měsíce, opak je pravdou. Až dnes se tak dozvídáme například pravdu o tom, z čeho je naše přirozená družice vlastně složena. Spekulace o složení měsíčního jádra tak mohou být jednou provždy vyvráceny.
O tom, co se skrývá pod povrchem Měsíce, vedou vědci horlivé diskuze celé desítky let. Až s letošním výzkumem týmu pod vedením francouzského astronoma Arthura Briauda se však přiblížili odhalení skutečné pravdy. Jejich studie zveřejněná v časopise Nature je konečným výstupem komplexní analýzy několika simulací v kombinaci s reálnými daty z celé řady zdrojů, získaných mimo jiné během mise GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory), v rámci níž vyslala agentura NASA v roce 2011 na oběžnou dráhu Země dvě sondy, které měřily vliv gravitační síly Měsíce na jejich let.
Pravda se ukrývá pod povrchem
Jedním z nejspolehlivějších nástrojů k posouzení složení jakéhokoli objektu ve Sluneční soustavě, které máme aktuálně k dispozici, je měření seismických dat. Proto se Briaud se svým týmem zaměřili právě na průzkum těchto údajů, a to nejen ze sond vypuštěných v rámci mise GRAIL, ale také z přímého měření vzdálenosti mezi Zemí a určitými oblastmi Měsíce pomocí lunárního laserového měření (LLR). Tímto způsobem bylo možné vytvořit poměrně přesný model Měsíce s detailním profilem vlastností, na základě nichž provedli vědci řadu simulací, na základě nichž chtěli zjistit složení jeho jádra.
Měsíční jádro se během let nejspíš obrátilo naruby
Zjištěné závěry zpochybňují vývoj magnetického pole Měsíce díky prokázání existence vnitřního jádra, a tak podporují úvahy o globálním převrácení pláště v důsledku bombardování Měsíce v první miliardě let existence Sluneční soustavy. Díky tomu se hustší materiál s největší pravděpodobností nachází blíže středu, zatímco řidší se pohybuje směrem vzhůru. Studie také odhalila určitou podobnost mezi měsíčním a zemským jádrem. Vnitřní jádro je v obou případech pevné, zatímco vnější vrstva je tekutá.
Vědci budou Měsíc zkoumat i nadále
Výsledky studie potvrdily dřívější zjištění o vysoké pravděpodobnosti existence měsíčního jádra podobného Zemi. Vzhledem k tomu, že stále více velmocí s vlastním kosmickým programem investuje značné prostředky do průzkumu a možného života na povrchu Měsíce, je znalost toho, co se pod jeho povrchem nachází, pro vědu klíčová. Objev pak do značné míry pomůže vesmírným agenturám využít pokročilé technologie a zdroje k naplnění svých cílů průzkumu a k získání dalších poznatků o Měsíci. V neposlední řadě má pak význam nejen pro budoucnost, ale také pro historii, jelikož vědci mohou nyní lépe pochopit, jak se Měsíc postupně přetvářel až do současné podoby.
Zdroje:
https://www.nature.com/articles/s41586-023-05935-7
https://www.sciencealert.com/its-official-scientists-confirm-whats-inside-the-moon
https://www.zmescience.com/space/what-is-inside-moon-interior/