Občas člověku nezbývá nic jiného, než zůstat v práci déle. Ať už je na vině více pracovních povinností nebo za vámi přišel váš nadřízený, v obou případech se nejedná o příjemnou záležitost. Kdo by chtěl dobrovolně zůstávat v práci přesčas? Ne vždy jsou motivací finance, protože téměř každý druhý člověk dává přednost volnu. Jinými slovy se většina z vás těší, až uplyne poslední pracovní minuta. Na co máte nárok, pracujete-li přesčas?
Na co máte nárok, pokud pracujete přesčas?
Co je to přesčas? Stále existuje určité procento lidí, kteří nemají ponětí o tom, co se pod tímto pojmem skrývá. Podle zákoníku práce je přesčas pojem skrývající fakt, že v práci člověk zůstává déle. Přesčas se dá označit za pracovní dobu, která je nad rámec stanovené pracovní doby. Pokud člověk vykonává 8hodinovou pracovní dobu, pak je za přesčas označována delší doba, kdy je člověk v práci více než výše uvedenou dobu. Pro příklad to může být 9, 10, 12 nebo i 16 hodin. Na co ovšem máte nárok? I s tímto má velké procento lidí problémy.
Za práci přesčas máte nárok na finanční ohodnocení. Tady ale buďte opatrní. Pokud zůstáváte v práci přesčas o 8 hodin, což je vaše klasická pracovní doba, pak máte nárok na vyšší mzdu, než kterou získáváte za klasickou pracovní dobu. Jak je to myšleno? Jestliže je vaše finanční ohodnocení za 8hodinovou pracovní dobu 1600 Kč, máte nárok za přesčas v podobě 8 hodin nejenom na uvedených 1600 Kč, ale také na odměnu za přesčas, která by měla být nejméně ve výši 25 %. V konečném důsledku tedy získáte za pracovní den 1600 Kč + 1600 CZK + 25 %. Vaše celková mzda za 16 hodinový pracovní den tedy bude činit 3600 Kč. S financemi nemáte problémy? Nárok máte i na volno, jak upozorňuje web Prace.cz.
Jak je to s náhradním volnem?
Z předchozího odstavce už víte, že za přesčas máte nárok buď na finanční příplatek, nebo na náhradní volno. Záležet bude na domluvě dvou stran. První stranou jste vy jakožto zaměstnanec. Druhou stranou je váš nadřízený neboli také váš zaměstnavatel. Pokud si řeknete o náhradní volno, máte nárok na stejný čas, který byl odveden jako přesčas. K nejčastějším pracovním přesčasům patří stejný čas, jako je vaše klasická směna. V takovém případě tedy můžete náhradní volno využít v den, kdy máte jít do práce.
Zdroj: Prace.cz