13.3 C
Brno
Neděle, 26 března, 2023
DomůRady a NávodyDěláte přesčasy? Zaměřte se na věci, na které máte nárok!

Děláte přesčasy? Zaměřte se na věci, na které máte nárok!

Date:

Nenechte si ujít

Jak pečovat o manželství, když přijdou děti? Naučte se nová pravidla

S příchodem dětí se v páru vše mění. Péče o děti je nejen psychicky a časově náročná, ale může se stát také nenápadným zabijákem partnerské spokojenosti. Jakmile ukrojíte z partnerského života, je o to důležitější společný čas plánovat, povinnosti spravedlivě dělit a nezapomínat komunikovat.

Dámy, hledáte inspiraci při výběru nového parfému? Představíme vám takové, které okouzlí nejednoho muže

Ženy mají rády, když muž voní. Rozpoznávají vůně mužů a následně je dělí do několika kategorií. Téměř každá žena se shodne na tom, že dává přednost mužům, kteří mají na sobě svůdné, mužné a zároveň smyslné vůně. Právě tyto vůně dokážou každou ženu rozpálit k nepoznání.

Jaké pracovní pozice jsou nejvyhledávanější?

Víte, jaké pracovní pozice jsou těmi nejvyhledávanějšími? Jistě každý z nás touží po práci snů, ve které nebude muset chodit do práce, protože svou činnost bude moct vykonávat z pohodlí svého domova. Dále jistě každý z nás touží po práci, která bude dobře placená, a tak si člověk bude moct dopřát alespoň dvě odpočinkové dovolené za rok.

Práce z domova je hitem od doby koronaviru. Musí se ovšem dodržovat jistá pravidla

Práce z domova neboli home office se u nás stal populárním převážně v koronavirovém období. Před covidem se mnoho zaměstnavatelů výše uvedeného slovního pojmu bálo, protože mělo strach, že zaměstnanci nebudou v domácím prostředí vykonávat takovou činnost, jakou vykonávají v zaměstnání.

Kdy je dobré opustit své zaměstnání ještě ve zkušební době?

Našli jste si nové zaměstnání? S největší pravděpodobností máte radost, což je pochopitelné. Víte, že si v nejbližší možné době budete moct zase dovolit žít jako v době, kdy jste měli předchozí zaměstnání. Radost ale může velice rychle opadnout.

Občas člověku nezbývá nic jiného, než zůstat v práci déle. Ať už je na vině více pracovních povinností nebo za vámi přišel váš nadřízený, v obou případech se nejedná o příjemnou záležitost. Kdo by chtěl dobrovolně zůstávat v práci přesčas? Ne vždy jsou motivací finance, protože téměř každý druhý člověk dává přednost volnu. Jinými slovy se většina z vás těší, až uplyne poslední pracovní minuta. Na co máte nárok, pracujete-li přesčas?

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Na co máte nárok, pokud pracujete přesčas?

Co je to přesčas? Stále existuje určité procento lidí, kteří nemají ponětí o tom, co se pod tímto pojmem skrývá. Podle zákoníku práce je přesčas pojem skrývající fakt, že v práci člověk zůstává déle. Přesčas se dá označit za pracovní dobu, která je nad rámec stanovené pracovní doby. Pokud člověk vykonává 8hodinovou pracovní dobu, pak je za přesčas označována delší doba, kdy je člověk v práci více než výše uvedenou dobu. Pro příklad to může být 9, 10, 12 nebo i 16 hodin. Na co ovšem máte nárok? I s tímto má velké procento lidí problémy.

Za práci přesčas máte nárok na finanční ohodnocení. Tady ale buďte opatrní. Pokud zůstáváte v práci přesčas o 8 hodin, což je vaše klasická pracovní doba, pak máte nárok na vyšší mzdu, než kterou získáváte za klasickou pracovní dobu. Jak je to myšleno? Jestliže je vaše finanční ohodnocení za 8hodinovou pracovní dobu 1600 Kč, máte nárok za přesčas v podobě 8 hodin nejenom na uvedených 1600 Kč, ale také na odměnu za přesčas, která by měla být nejméně ve výši 25 %. V konečném důsledku tedy získáte za pracovní den 1600 Kč + 1600 CZK + 25 %. Vaše celková mzda za 16 hodinový pracovní den tedy bude činit 3600 Kč. S financemi nemáte problémy? Nárok máte i na volno, jak upozorňuje web Prace.cz.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Jak je to s náhradním volnem?

Čtěte také:

Na jaké pracovní nabídky koukat jako nadšenec do online prací?

Z předchozího odstavce už víte, že za přesčas máte nárok buď na finanční příplatek, nebo na náhradní volno. Záležet bude na domluvě dvou stran. První stranou jste vy jakožto zaměstnanec. Druhou stranou je váš nadřízený neboli také váš zaměstnavatel. Pokud si řeknete o náhradní volno, máte nárok na stejný čas, který byl odveden jako přesčas. K nejčastějším pracovním přesčasům patří stejný čas, jako je vaše klasická směna. V takovém případě tedy můžete náhradní volno využít v den, kdy máte jít do práce.


Zdroj: Prace.cz

David Novákhttps://receptarprimanapadu.cz/
Pro internetový magazín Men.cz píšu články zaměřující se na témata sex a vztahy, moc a peníze a životní styl. Z pozice muže si cením možnosti psát pro internetový portál zaměřující se právě na toto odvětví. Člověk se dokáže lépe otevřít a vypsat se ze svých vlastních pocitů. Každý muž se mnou určitě bude souhlasit v tom, že neexistuje bližší téma.

Nejnovější příběhy