Nedávno zveřejněná studie představila (nejen) čínské populaci skutečně katastrofický scénář. Z výzkumu vyplývá, že téměř polovina tamních měst postupně klesá pod hladinu moře, a v ohrožení záplavami jsou miliony obyvatel.
Posun až o jeden centimetr za rok
Autoři studie publikované v časopise Science doslova bijí na poplach. Ve své práci uvádějí, že až 45 % čínské městské půdy klesá rychleji než o 3 mm ročně. Zhruba třetina této plochy pak dosahuje rychlosti poklesu vyšší než 10 milimetrů ročně.
Studovaná oblast zahrnovala 82 čínských měst, jejichž populace přesahovala 2miliony obyvatel. K identifikaci změn pak vědci využili mimo jiné satelitní snímky. Podařilo se jim změřit, jak se změnila nadmořská výška měst mezi lety 2015 a 2022. Překvapivě také potvrdili některé známé trendy, například propad největšího čínského města Šanghaj, které je za posledních 100 let zhruba o 3 metry níž. Významně postižená města pak byla i Peking či Tchien-ťin.
Příčinou je nerovnoměrné osídlení Číny
K takto masivním poklesům původy přispívá podle expertů řada faktorů. Jedním z nejvýznamnějších je pak vysoký odběr vody z přírodních zdrojů. V Číně totiž žije spousta lidí v oblastech, které byly z geologického hlediska sedimentovány teprve nedávno. Odběrem podzemní vody tak dochází k destabilizaci podloží a sesuvům půdy.
Vědci věří, že řešení tohoto problému by tak mohlo spočívat v dlouhodobé a trvalé kontrole odběru podzemní vody. Poklesy půdy totiž ohrožují strukturální integritu budov a kritické infrastruktury a zhoršují dopady změny klimatu v záplavových oblastech, kde tak dochází ke zvyšování hladiny moře. Dle odhadů pak musí Čína na likvidaci následků těchto sesuvů ročně v přepočtu vynaložit náklady více než 24 milionů korun.
V ohrožení jsou i další státy
Problém se však neomezuje pouze na Čínu. Jiné výzkumy totiž uvádějí, že postupným usazováním půdy je ohrožena plocha o rozloze zhruba 6,3 milionů kilometrů čtverečních po celém světě. Po Číně je pak jednou z nejvíce postižených zemí například Indonésie. Riziko však hrozí i části Spojených států, kde lze podobné scénáře v menším měřítku pozorovat ve 45 státech. Tamní průzkumy tak rovněž dávají situaci za vinu neuváženému užívání zásob podzemní vody.
Jak se ukazuje, bude nutné řešit tuto situace v globálním měřítku. Představa, že mohou pod hladinou moře postupně zmizet celá města, pak skutečně připomíná scénář katastrofického filmu, a je v zájmu nás všech jeho naplnění včas předejít.
Zdroje: nature.com, reuters.com, cnn.com