back to top
HomeRady a návodyDěsivá realita: téměř polovina čínských měst se postupně potápí

Děsivá realita: téměř polovina čínských měst se postupně potápí

Date:

Nenechte si ujít

Je mražená či konzervovaná zelenina stejně zdravá jako ta čerstvá? Odpověď vás možná překvapí

Neustálé zdražování potravin do značné míry ovlivňuje způsob, jakým utrácíme své peníze. Pro mnoho lidí to znamená, že musí omezit rozpočet na týdenní nákup v supermarketu. Častou obětí těchto úspor jsou pak čerstvé ovoce nebo zelenina. Pokud si však v současné době nemůžete dovolit tolik čerstvých produktů, existují i jiné alternativy, jak z jejich výhod těžit, a dokonce si možná i zvýšit celkový příjem ovoce a zeleniny.

Nová přísada odemyká plnohodnotný potenciál čokolády. V čem je tajemství revoluční receptury?

Čokoládu jako sladkou odměnu si oblíbili lidé po celém světě. Jen ve Spojených státech Američané spořádají více než 3 miliony tun čokolády ročně. Prvenství v konzumaci oblíbené sladkosti však drží Švýcarsko. Nabízí se však otázka, zdali dokážeme chuť čokolády zdokonalit, a navíc z ní udělat i zdravou potravinu. Experti po odpovědi pátrají v nových receptech.

Japonci chtějí do roku 2050 postavit vesmírný výtah

Do vesmíru nás zatím dopravují jen rakety a další podobná plavidla. Dokážete si ale představit, že by do kosmu vedl výtah, který by za zlomek nákladů a času dokázal na oběžnou dráhu Země – a později možná i na sousední planety – vynášet materiál i lidskou posádku? Tímto způsobem uvažuje i Japonská firma Obayashi Corporation, která chce výstavbu tohoto výtahu v nadcházejících dekádách zrealizovat.

Tetování na těle mohou být rizikovým faktorem pro vznik nádorů, varují lékaři

Po mnoho let byla za nejzávažnější vedlejší účinek tetování považována maximálně lítost nad nechtěným obrázkem. Nová studie publikovaná v časopise eClinicalMedicine však naznačuje, že by mohly existovat i mnohem vážnější dopady, kterých je třeba se při jeho pořízení obávat.

Nedávno zveřejněná studie představila (nejen) čínské populaci skutečně katastrofický scénář. Z výzkumu vyplývá, že téměř polovina tamních měst postupně klesá pod hladinu moře, a v ohrožení záplavami jsou miliony obyvatel.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Posun až o jeden centimetr za rok

Autoři studie publikované v časopise Science doslova bijí na poplach. Ve své práci uvádějí, že až 45 % čínské městské půdy klesá rychleji než o 3 mm ročně. Zhruba třetina této plochy pak dosahuje rychlosti poklesu vyšší než 10 milimetrů ročně.

Studovaná oblast zahrnovala 82 čínských měst, jejichž populace přesahovala 2miliony obyvatel. K identifikaci změn pak vědci využili mimo jiné satelitní snímky. Podařilo se jim změřit, jak se změnila nadmořská výška měst mezi lety 2015 a 2022. Překvapivě také potvrdili některé známé trendy, například propad největšího čínského města Šanghaj, které je za posledních 100 let zhruba o 3 metry níž. Významně postižená města pak byla i Peking či Tchien-ťin.

Příčinou je nerovnoměrné osídlení Číny

K takto masivním poklesům původy přispívá podle expertů řada faktorů. Jedním z nejvýznamnějších je pak vysoký odběr vody z přírodních zdrojů. V Číně totiž žije spousta lidí v oblastech, které byly z geologického hlediska sedimentovány teprve nedávno. Odběrem podzemní vody tak dochází k destabilizaci podloží a sesuvům půdy.

Vědci věří, že řešení tohoto problému by tak mohlo spočívat v dlouhodobé a trvalé kontrole odběru podzemní vody. Poklesy půdy totiž ohrožují strukturální integritu budov a kritické infrastruktury a zhoršují dopady změny klimatu v záplavových oblastech, kde tak dochází ke zvyšování hladiny moře. Dle odhadů pak musí Čína na likvidaci následků těchto sesuvů ročně v přepočtu vynaložit náklady více než 24 milionů korun.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

V ohrožení jsou i další státy

Problém se však neomezuje pouze na Čínu. Jiné výzkumy totiž uvádějí, že postupným usazováním půdy je ohrožena plocha o rozloze zhruba 6,3 milionů kilometrů čtverečních po celém světě. Po Číně je pak jednou z nejvíce postižených zemí například Indonésie. Riziko však hrozí i části Spojených států, kde lze podobné scénáře v menším měřítku pozorovat ve 45 státech. Tamní průzkumy tak rovněž dávají situaci za vinu neuváženému užívání zásob podzemní vody.

Jak se ukazuje, bude nutné řešit tuto situace v globálním měřítku. Představa, že mohou pod hladinou moře postupně zmizet celá města, pak skutečně připomíná scénář katastrofického filmu, a je v zájmu nás všech jeho naplnění včas předejít.

Zdroje: nature.com, reuters.com, cnn.com

David Vanda
David Vanda
Pochopit uvažování mužů může být někdy úkol na celý život. Svými texty na serveru Men.cz odhaluji pohled do mužské hlavy i duše, a snažím se tak ukázat, co nás ve skutečnosti baví a zajímá.

Nejnovější příběhy