back to top
HomeRady a návodyFyzikům se podařilo objevit nové izotopy vzácných kovů

Fyzikům se podařilo objevit nové izotopy vzácných kovů

Date:

Nenechte si ujít

Je mražená či konzervovaná zelenina stejně zdravá jako ta čerstvá? Odpověď vás možná překvapí

Neustálé zdražování potravin do značné míry ovlivňuje způsob, jakým utrácíme své peníze. Pro mnoho lidí to znamená, že musí omezit rozpočet na týdenní nákup v supermarketu. Častou obětí těchto úspor jsou pak čerstvé ovoce nebo zelenina. Pokud si však v současné době nemůžete dovolit tolik čerstvých produktů, existují i jiné alternativy, jak z jejich výhod těžit, a dokonce si možná i zvýšit celkový příjem ovoce a zeleniny.

Nová přísada odemyká plnohodnotný potenciál čokolády. V čem je tajemství revoluční receptury?

Čokoládu jako sladkou odměnu si oblíbili lidé po celém světě. Jen ve Spojených státech Američané spořádají více než 3 miliony tun čokolády ročně. Prvenství v konzumaci oblíbené sladkosti však drží Švýcarsko. Nabízí se však otázka, zdali dokážeme chuť čokolády zdokonalit, a navíc z ní udělat i zdravou potravinu. Experti po odpovědi pátrají v nových receptech.

Japonci chtějí do roku 2050 postavit vesmírný výtah

Do vesmíru nás zatím dopravují jen rakety a další podobná plavidla. Dokážete si ale představit, že by do kosmu vedl výtah, který by za zlomek nákladů a času dokázal na oběžnou dráhu Země – a později možná i na sousední planety – vynášet materiál i lidskou posádku? Tímto způsobem uvažuje i Japonská firma Obayashi Corporation, která chce výstavbu tohoto výtahu v nadcházejících dekádách zrealizovat.

Tetování na těle mohou být rizikovým faktorem pro vznik nádorů, varují lékaři

Po mnoho let byla za nejzávažnější vedlejší účinek tetování považována maximálně lítost nad nechtěným obrázkem. Nová studie publikovaná v časopise eClinicalMedicine však naznačuje, že by mohly existovat i mnohem vážnější dopady, kterých je třeba se při jeho pořízení obávat.

Dosud nevídané zastoupení částic tvořících jádra atomů byla objevena v rámci přelomového experimentu využívajícího proces fragmentace těžkých kovů. Co to znamená pro současné materiálové vědy?

Týmu fyziků se podařilo rozpadem jader platiny vytvořit nové izotopy prvků vzácných zemin thulia, ytterbia a lutecia. O tento úspěch se podělili v publikaci v časopise Physical Review Letters. Autoři práce věří, že výzkum pomůže vědcům pochopit vlastnosti jader bohatých na neutrony a procesy, při nichž vznikají nové prvky při srážkách neutronových hvězd.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Nové izotopy vznikly díky experimentálnímu zařízení FRIB

Práce podle vědců se nevěnuje pouze popisu nově vzniklých částic, ale rovněž demonstruje sílu nedávno dokončeného zařízení FRIB (Facility for Rare Isotope Beams), které provedlo svůj první experiment na Michiganské státní univerzitě ve Spojených státech v červnu 2022. Nedávný úspěch tak s velkou pravděpodobností zajistí, že FRIB najde své využití ve studiu izotopů i v blízké budoucnosti.

Jádro pod lupou

Zkoumání izotopových vlastností prvků je složitou vědou. Každé jádro se skládá ze subatomárních částic známých jako nukleony, mezi něž patří protony a neutrony. Počet protonů jednoho prvku je pevně dán a udává jeho atomové číslo. Počet neutronů se však může lišit, a rozdílné hodnoty jejich zastoupení v jádře pak definuje izotopy prvku. Izotopy tvoří prakticky každý známý prvek, problematická je však jejich výsledná stabilita. Některé se rozpadají tak rychle, že jsou prakticky nepostřehnutelné, jiné jsou naopak dokonale stabilní. Pochopení fungování izotopů a jejich vzájemného vzniku a zániku pomáhá vědcům pochopit, jak se ve vesmíru v průběhu toku času formovaly dosud známé chemické prvky a sloučeniny.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Jak to celé funguje?

Pro výše zmíněný výzkum na zařízení FRIB si vědci zvolili izotop platiny 198Pt disponující 120 neutrony. Standardní platina má o tři neutrony méně, a použití těžšího izotopu tak je jedním z efektivních způsobů, jak docílit fragmentace jádra. Po umístění 198Pt do FRIB je jádro vystaveno působení urychlovače těžkých iontů. Tyto paprsky jsou na prvek vystřelovány o něco vyšší rychlostí, než je polovina rychlosti světla. Po dopadu na cíl se jádro roztříští na lehčí izotopy, které vědci následně detekují a analyzují. Fragmentací 198Pt tak vznikla jádra thulia 182Tm a 183Tm se 113, resp. 114 neutrony (standardní thulium má pouhých 69 neutronů). Dále byly detekovány nové izotopy ytterbia a lutecia. Opakováním experimentu byla prokázána reprodukovatelnost získaných výsledků.

Po stopách chemického složení vesmíru

Zařízení typu FRIB by nám mohlo pomoci lépe pochopit, jakými fyzikálně-chemickými procesy vznikají ve vesmíru ty nejtěžší prvky. Je známo, že se v kosmu běžně vyskytují pouze prvky lehčí než železo. Cokoliv těžšího pak může vznikat také, je však zapotřebí extrémních podmínek, například v supernovách či během srážek neutronových hvězd. Právě takové extrémy chtějí nyní vědci simulovat v laboratoři. Je možné, že se jim nakonec podaří uměle vytvořit podmínky, které daly vzniknout životu na Zemi. Tato snaha jen podtrhuje význam nedávného objevu, a jeho přínosu pro poznání dosud nepoznaného.

Zdroje:

https://journals.aps.org/prl/abstract/10.1103/PhysRevLett.132.072501

https://physics.aps.org/articles/v17/28

https://www.space.com/new-isotopes-neutron-star-collisions-gold-heavy-elements

David Vanda
David Vanda
Pochopit uvažování mužů může být někdy úkol na celý život. Svými texty na serveru Men.cz odhaluji pohled do mužské hlavy i duše, a snažím se tak ukázat, co nás ve skutečnosti baví a zajímá.

Nejnovější příběhy