back to top
HomeRady a návodyIndičtí sloni podle všeho pohřbívají své mrtvé

Indičtí sloni podle všeho pohřbívají své mrtvé

Date:

Nenechte si ujít

Je mražená či konzervovaná zelenina stejně zdravá jako ta čerstvá? Odpověď vás možná překvapí

Neustálé zdražování potravin do značné míry ovlivňuje způsob, jakým utrácíme své peníze. Pro mnoho lidí to znamená, že musí omezit rozpočet na týdenní nákup v supermarketu. Častou obětí těchto úspor jsou pak čerstvé ovoce nebo zelenina. Pokud si však v současné době nemůžete dovolit tolik čerstvých produktů, existují i jiné alternativy, jak z jejich výhod těžit, a dokonce si možná i zvýšit celkový příjem ovoce a zeleniny.

Nová přísada odemyká plnohodnotný potenciál čokolády. V čem je tajemství revoluční receptury?

Čokoládu jako sladkou odměnu si oblíbili lidé po celém světě. Jen ve Spojených státech Američané spořádají více než 3 miliony tun čokolády ročně. Prvenství v konzumaci oblíbené sladkosti však drží Švýcarsko. Nabízí se však otázka, zdali dokážeme chuť čokolády zdokonalit, a navíc z ní udělat i zdravou potravinu. Experti po odpovědi pátrají v nových receptech.

Japonci chtějí do roku 2050 postavit vesmírný výtah

Do vesmíru nás zatím dopravují jen rakety a další podobná plavidla. Dokážete si ale představit, že by do kosmu vedl výtah, který by za zlomek nákladů a času dokázal na oběžnou dráhu Země – a později možná i na sousední planety – vynášet materiál i lidskou posádku? Tímto způsobem uvažuje i Japonská firma Obayashi Corporation, která chce výstavbu tohoto výtahu v nadcházejících dekádách zrealizovat.

Tetování na těle mohou být rizikovým faktorem pro vznik nádorů, varují lékaři

Po mnoho let byla za nejzávažnější vedlejší účinek tetování považována maximálně lítost nad nechtěným obrázkem. Nová studie publikovaná v časopise eClinicalMedicine však naznačuje, že by mohly existovat i mnohem vážnější dopady, kterých je třeba se při jeho pořízení obávat.

Sloní hřbitovy jsou magická místa z dávných příběhů a legend, která pronikají do nejrůznějších sfér naší kultury. Nedávná pozorování slonů indických však dodávají těmto příběhům na významu a věrohodnosti. Byly totiž popsány případy, kdy tito majestátní savci skutečně pohřbili své mrtvé.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Nový výzkum přináší nečekaná zjištění

Ve výzkumu publikovaném v časopise Journal of Threatened popsala dvojice vědců celkem pět případů slůňat pohřbených v zavlažovacích příkopech čajových plantáží v severním Bengálsku v Indii. Autoři tvrdí, že neobvyklá poloha, okolní půda zhutněná nohama několika slonů a zranění naznačující tahání po smrti ukazují na úmyslné pohřbívání. Pokud jsou závěry uvedené ve studii správné, mohla by tato pozorování naznačovat, že zvířata moc dobře rozumí chápání smrti a zármutku. Takové chování se navíc nepodobá ničemu, s čím se vědci v živočišné říši dosud setkali, a naznačuje, že lidé jakožto druh možná zdaleka nejsou tak jedineční, jak se dosud myslelo.

Jsou pohřební rituály skutečně výsadou pouze lidského druhu?

Archeologické nálezy naznačují, že naši hominidní předkové pohřbívali své mrtvé již před 100 000 lety, a dost možná i dříve. Tento rituál přitom již od svého počátku znamenal mnohem víc než prosté zbavení se těla zesnulého, ale vyjadřoval také smutek nad ztrátou a uctění památky života, který vyhasnul. Pohřby se postupně rozšířily do všech možných kultur, a staly se tak jakýmsi charakteristickým projevem lidskosti. Důkazů o podobném chování u jiných živočišných druhů bylo jen velmi málo, a nelze jim tak přisuzovat žádnou míru systematičnost. Až dosud.

Truchlení u slonů bylo již v minulosti zaznamenáno

Tedy aspoň možná. Nedávné zprávy o pohřbívání mláďat jsou sice zajímavé, ale těchto pět pohřbů nebylo přímo pozorováno, takže je zatím nelze s jistotou přisuzovat slonům. Mohlo se totiž také stát, že mláďata těsně před smrtí padla do příkopu a následná panika zbytku rodiny způsobila sesuv půdy a pohřbení těla. Nicméně s ohledem na to, co již o slonech víme, lze předpokládat, že úmrtí svých blízkých, a především pak slůňat, skutečně vnímají. Několik jedinců již bylo pozorováno, jak nesou své mrtvé potomky, což jednoznačně dokazuje silné citové pouto mezi rodiči a dětmi. Zesnulé pak tiše zkoumali, očichávali či se jich se skloněnou hlavou dotýkali. Ve vzácných případech dokonce položili k jejich tělům kusy bláta či palmové listy. Podobnost mezi lidským a sloním truchlením je tak více než zjevná.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Kromě slonů se o své mrtvé starají také krysy či mravenci

Sloni samozřejmě nejsou jedinými zvířaty, která netypicky reagují na mrtvé společníky. Také vrány se obvykle shlukují kolem mrtvol jiné vrány, pravděpodobně za účelem zmapovat případné nebezpečí. Některý hmyz, například mravenci, pak své mrtvé odklízí. Jejich těla totiž vylučují speciální chemikálie, které by mohli ohrozit žijící kolonii. Mravenci se tak těl preventivně zbavují, často také zahrabáváním do země. Podobně se chovají také krysy, což bylo prokázáno i studií, kde hlodavci zahrabávali kousky dřeva páchnoucí stejně jako rozkládající se maso. Všechny výše uvedené příklady pohřbívání jsou však spíše praktického rázu, a s truchlením tak nejspíš nemají nic společného.

Ačkoliv je tak možná brzy hovořit o tom, že sloni provádějí vlastní pohřební rituály, nelze pochybovat o obrovském citu pro empatii a soudržnost, které tato obrovská zvířata mají. Nezbývá než věřit, že se nám brzy do rukou dostane nezpochybnitelný důkaz, který by možná mohl pomoci populaci slonů chránit před ohrožením nejen ze strany člověka.

Zdroje:

https://threatenedtaxa.org/index.php/JoTT/article/view/8826/9701

https://www.smithsonianmag.com/smart-news/asian-elephants-bury-their-dead-new-research-suggests-180983929

https://edition.cnn.com/2024/03/14/asia/asian-elephant-burials-scli-intl-scn/index.html

David Vanda
David Vanda
Pochopit uvažování mužů může být někdy úkol na celý život. Svými texty na serveru Men.cz odhaluji pohled do mužské hlavy i duše, a snažím se tak ukázat, co nás ve skutečnosti baví a zajímá.

Nejnovější příběhy