13.3 C
Brno
Neděle, 26 března, 2023
DomůRady a NávodyJak lépe porozumět finanční gramotnosti?

Jak lépe porozumět finanční gramotnosti?

Date:

Nenechte si ujít

Jak pečovat o manželství, když přijdou děti? Naučte se nová pravidla

S příchodem dětí se v páru vše mění. Péče o děti je nejen psychicky a časově náročná, ale může se stát také nenápadným zabijákem partnerské spokojenosti. Jakmile ukrojíte z partnerského života, je o to důležitější společný čas plánovat, povinnosti spravedlivě dělit a nezapomínat komunikovat.

Dámy, hledáte inspiraci při výběru nového parfému? Představíme vám takové, které okouzlí nejednoho muže

Ženy mají rády, když muž voní. Rozpoznávají vůně mužů a následně je dělí do několika kategorií. Téměř každá žena se shodne na tom, že dává přednost mužům, kteří mají na sobě svůdné, mužné a zároveň smyslné vůně. Právě tyto vůně dokážou každou ženu rozpálit k nepoznání.

Jaké pracovní pozice jsou nejvyhledávanější?

Víte, jaké pracovní pozice jsou těmi nejvyhledávanějšími? Jistě každý z nás touží po práci snů, ve které nebude muset chodit do práce, protože svou činnost bude moct vykonávat z pohodlí svého domova. Dále jistě každý z nás touží po práci, která bude dobře placená, a tak si člověk bude moct dopřát alespoň dvě odpočinkové dovolené za rok.

Práce z domova je hitem od doby koronaviru. Musí se ovšem dodržovat jistá pravidla

Práce z domova neboli home office se u nás stal populárním převážně v koronavirovém období. Před covidem se mnoho zaměstnavatelů výše uvedeného slovního pojmu bálo, protože mělo strach, že zaměstnanci nebudou v domácím prostředí vykonávat takovou činnost, jakou vykonávají v zaměstnání.

Kdy je dobré opustit své zaměstnání ještě ve zkušební době?

Našli jste si nové zaměstnání? S největší pravděpodobností máte radost, což je pochopitelné. Víte, že si v nejbližší možné době budete moct zase dovolit žít jako v době, kdy jste měli předchozí zaměstnání. Radost ale může velice rychle opadnout.

Finanční gramotnost je v životě velice důležitá, protože vám pomáhá se lépe zorientovat ve světě financí. Pokud se nebudete finanční gramotnosti věnovat, nebudete v životě umět hospodařit s financemi. Následně se můžete mimo jiné dostat také do dluhové propasti, kdy budete klín vytloukat jiným klínem. Jinými slovy budete řešit půjčku za půjčkou.

Jak lépe porozumět finanční gramotnosti?

Ve škole se člověk o financích moc neučí. Jak tedy lépe porozumět finanční gramotnosti? Vše je o tom chtít. To je prvotní důležitá věc, bez které se neobejdete. Musíte se umět tzv. dokopat k tomu, učit se novým věcem. Řeč je v tomto případě o finanční gramotnosti. Jako první se podíváme na základy finanční gramotnosti. K těm patří vedení příjmů a výdajů. Mít každý měsíc přehled o tom, kolik utrácíte a naopak kolik přijímáte financí od svého zaměstnavatele, je krokem číslo jedna. Tím ovšem finanční gramotnost nekončí.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Říká se, že by se přibližně 10 až 20 % svého příjmu mělo odkládat na úspory. Je dobré si začít šetřit své finance a zbytečně je neutrácet za věci, které v životě nebudete potřebovat. Dále je potřeba porozumět pojmům, mezi které patří například kreditní karty, hypotéka, stavební spoření, spotřebitelský úvěr nebo RPSN, popřípadě úroková sazba. Dovednost finanční gramotnosti je také o plánování vlastního rozpočtu, včetně snahy investovat své peníze. Musíte myslet na to, že každým rokem se inflace zvedá. Budete-li mít finance na běžném bankovním účtu, přicházíte tak nevědomě o hodnotu těchto peněz, a to každým rokem.

Finanční gramotnost by se měla učit odmalička

Čtěte také:

Na jaké pracovní nabídky koukat jako nadšenec do online prací?

Říkáte svým dětem, že mají na peníze čas? Dopouštíte se chyby, protože děti by se s penězi měli začít seznamovat už odmalička. Dokážete je tak lépe připravit na život a finanční gramotnost. Zkuste je to učit formou různých her. Pokud vás zajímá, jak zlepšit celkově svou finanční gramotnost, pak se zaměřte na ideální finanční míry. Těmi je 10-20-30-40. Co to znamená? 10 % příjmu odkládejte stranou jako svou finanční rezervu. 20 % vás budou stát dlouhodobé aktivity. 30 % příjmu je potřeba na zaplacení spotřeby a 40 % naopak slouží pro splátky úvěrů a hypotéky.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Dále svou finanční gramotnost zlepšíte tím, že si budete vést své příjmy a výdaje, jak již bylo uvedeno v předchozích odstavcích. Je potřeba ovšem méně utrácet. I tento bod je základem finanční gramotnosti. Jedině tak docílíte toho, že budete schopni si odložit každý měsíc finanční úsporu ve výši 10 %.

Nejnovější příběhy