Pokud pravidelně silově trénujete, měli byste zvážit užívání vhodných doplňků neboli suplementů. Během cvičení v těle probíhá několik typů energetického metabolismu souvisejícího s metabolickými reakcemi. Užívání vhodných doplňků tak může zlepšit fungování metabolismu, což povede k efektivnějšímu fungování svalů.
Co se s naším tělem děje při cvičení?
Když cvičíme, naše tělo používá tři hlavní zdroje paliva: sacharidy, tuky a bílkoviny. Sacharidy, které jsou uloženy v játrech a kosterních svalech ve formě glykogenu, poskytují nejúčinnější zdroj energie během cvičení. Jakmile zásoba glykogenu dojde, tělo začne rozkládat tuk. Web Harvard T.H. Chan ještě dodává, že v posledních fázích dlouhodobého cvičení, kdy jsou zásoby glykogenu nejnižší, tělo začne rozkládat bílkoviny kosterního svalstva pro produkci glukózy.
Proč užívat doplňky stravy neboli suplementy?
Podle webu Fit House jsou doplňky stravy nezbytné pro správný silový trénink a každý, kdo se mu věnuje pravidelně, se bez nich neobejde. Pokud chcete dosáhnout nejlepších výsledků, měli byste vědět, co užívat před tréninkem. Dáme vám několik vhodných tipů.
Beta-alanin
Beta-alanin způsobuje zpožděné okyselení svalů, které jsou tak schopné o to déle pracovat. Vy tak můžete během série provést o 2 až 3 opakování více. Účinek beta-alaninu spočívá zejména v syntéze karnosinu zodpovědného za sérii reakcí zlepšujících svalovou výkonnost.
L-tyrosin
Úkolem Tyrosinu je podporovat funkci nervového systému, zároveň ovlivňuje koncentraci a soustředění se na provádění daní činnosti.
BCAA
„Doplňování aminokyselin BCAA v době tréninku má jeden hlavní účel, a to chránit svalovou hmotu před nedostatkem energie,“ píše web M Zone. Nenechte se převálcovat předsudky, že BCAA jsou látky s čistě anabolickým účinkem. Hlavní účinek tohoto suplementu je podpora energetického metabolismu a zajištění správné funkce svalů.
Trénink můžete podpořit i vhodným jídlem
Předtréninkové jídlo a doplňky mohou pomoci podpořit trénink a výkon tím, že poskytují palivo, hydrataci a další potenciálně prospěšné složky, jako je třeba kofein. Co a kolik potřebujete jíst před tréninkem, závisí na různých faktorech, včetně typu tréninku, vašich tréninkových nebo výkonnostních cílů i toho, kdy a co jste naposledy jedli.
„Obecně platí, že doplněk před tréninkem by měl mít snadno stravitelné sacharidy, protože jsou primárním zdrojem paliva pro cvičení,“ doporučuje web Verywellfit.
Zdroj: hsph.harvard.edu, fit-house.cz, mzone.cz, verywellfit.com