Mít krásné bílé zuby jako perličky je ta nejlepší vizitka, kterou se můžete na první pohled pochlubit. Neměly by však být jen krásné, ale především zdravé. To vyžaduje samozřejmě dostatek úsilí a péče. V tomto článku se podíváme na zoubek tomu, jak se správně o zuby starat a co byste neměli podceňovat.

1) Nejprve zvolte vhodný klasický kartáček pro běžné čištění
Na trhu je nepřeberné množství kartáčků, takže čert aby se v tom vyznal. Nenechte se odradit jejich vyšší cenou. Zvolte spíše měkčí kartáček s menší hlavou a větším množstvím zaoblených štětinek. Pokud máte vyndavací rovnátka, pořiďte si kartáčky dva. Otázkou zůstává, zda je možné nahradit klasický kartáček sonickým. Bohužel odpovědi stomatologů a dentálních hygienistů nejsou jednoznačné. Zatímco někteří ho doporučují, jiní nedají dopustit na manuální. V případě, že se nechcete sonického kartáčku vzdát, je vhodné ho kombinovat s klasickým, jak radí web Spotřebitelskýtest.cz.
2) Nepodceňujte ani další vybavení
Máte-li fixní rovnátka, implantáty nebo si jen chcete zuby precizně dočistit, měli byste do své zubní hygieny zapojit také jednosvazkový jemný kartáček, který je určený na menší plochy a na dásňový žlábek, kde se tvoří zubní kámen.
Čtěte také:
Na jaké pracovní nabídky koukat jako nadšenec do online prací?
Mezizubní kartáčky různých velikostí by se měly stát vaším dalším nepostradatelným pomocníkem. Dostanou se totiž do míst, na které jsou manuální i sonické kartáčky krátké. Pokud jsou vaše zuby překřížené nebo jsou mezery mezi nimi opravdu tak úzké, že do nich neprojde mezizubní kartáček ani v té nejmenší velikosti, pořiďte si dentální nit.

3) Pravidelnost je klíčem k úspěchu
Zuby bychom si měli čistit alespoň dvakrát denně. Aby nedošlo k odhalování krčků, je třeba je nedrhnout. Také byste měli s čištěním počkat alespoň 30 minut po konzumaci kyselých potravin. Pokud byste si zuby čistili dříve, nestačilo by se stabilizovat pH a vyčištění zubů by mohlo přispívat k jejich demineralizaci a následnému poškození skloviny. Délka čištění je poněkud sporná. Spíše záleží na tom, aby byly zuby skutečně čisté.
4) Nevyhýbejte se zubařům!
Ačkoliv návštěva zubaře nebývá pro mnohé nejpříjemnější, je třeba ji v žádném případě neodkládat a chodit na pravidelné preventivní prohlídky. Díky nim dokážou zubaři přijít na problém dřív, než bude pozdě, což vás bude stát rozhodně méně peněz, než kdybyste ho nějakou dobu přehlíželi. Pravidelné preventivní prohlídky se konají dvakrát ročně a jsou hrazeny zdravotní pojišťovnou.
Pokud nemáte dentální hygienistu, zapátrejte po něm. Nejenže vás zbaví nánosů kamene, ale naučí vás také, jak si správně čistit zuby. Poptejte se ho také na otázky, které vás v souvislosti s péčí o zuby a dásně trápí. Rozhodně vám dá cenné rady.