13.3 C
Brno
Neděle, 26 března, 2023
DomůRady a NávodyKdyž se hřebíkem do zdi nechce.

Když se hřebíkem do zdi nechce.

Date:

Nenechte si ujít

Jak pečovat o manželství, když přijdou děti? Naučte se nová pravidla

S příchodem dětí se v páru vše mění. Péče o děti je nejen psychicky a časově náročná, ale může se stát také nenápadným zabijákem partnerské spokojenosti. Jakmile ukrojíte z partnerského života, je o to důležitější společný čas plánovat, povinnosti spravedlivě dělit a nezapomínat komunikovat.

Dámy, hledáte inspiraci při výběru nového parfému? Představíme vám takové, které okouzlí nejednoho muže

Ženy mají rády, když muž voní. Rozpoznávají vůně mužů a následně je dělí do několika kategorií. Téměř každá žena se shodne na tom, že dává přednost mužům, kteří mají na sobě svůdné, mužné a zároveň smyslné vůně. Právě tyto vůně dokážou každou ženu rozpálit k nepoznání.

Jaké pracovní pozice jsou nejvyhledávanější?

Víte, jaké pracovní pozice jsou těmi nejvyhledávanějšími? Jistě každý z nás touží po práci snů, ve které nebude muset chodit do práce, protože svou činnost bude moct vykonávat z pohodlí svého domova. Dále jistě každý z nás touží po práci, která bude dobře placená, a tak si člověk bude moct dopřát alespoň dvě odpočinkové dovolené za rok.

Práce z domova je hitem od doby koronaviru. Musí se ovšem dodržovat jistá pravidla

Práce z domova neboli home office se u nás stal populárním převážně v koronavirovém období. Před covidem se mnoho zaměstnavatelů výše uvedeného slovního pojmu bálo, protože mělo strach, že zaměstnanci nebudou v domácím prostředí vykonávat takovou činnost, jakou vykonávají v zaměstnání.

Kdy je dobré opustit své zaměstnání ještě ve zkušební době?

Našli jste si nové zaměstnání? S největší pravděpodobností máte radost, což je pochopitelné. Víte, že si v nejbližší možné době budete moct zase dovolit žít jako v době, kdy jste měli předchozí zaměstnání. Radost ale může velice rychle opadnout.

V dřevostavbách se sádrokartonovým opláštěním či u interiérů se sádrokartonovými příčkami je třeba respektovat křehkost materiálu a jeho únosnost. S obyčejnými hmoždinami byste sice nepochodili, existují však i takové, které si se sádrokartonem

S věšením předmětů je někdy více starostí, než bychom chtěli. Zatímco pro zavěšení obrazu na zeď z pórobetonových tvárnic si vystačíme s kladivem a hřebíkem, při montáži police na sádrokartonovou příčku se můžeme zapotit. Jak vyjít z věšení vždy jako vítěz? Poradíme vám.

Jak jinde, i zde platí pravidlo, že poloviční práce není nic platná. Bez přípravy to prostě nejde. Pokud nemáte po ruce vhodné přípravky pro kotvení, dříve či později budete muset svoji práci opravovat. A to vám zabere více času, než je třeba.

Čtěte také:

Na jaké pracovní nabídky koukat jako nadšenec do online prací?

Zkuste to přilepit
Ozdobné lišty, velkoplošné obklady, polystyrenové profily či žlaby na kabely – všechny mají cosi společného. Jsou lehké a nejsou mechanicky namáhány. To znamená, že pro jejich ukotvení na zeď lze použít speciální lepidla, která dostala pojmenování tekuté hřebíky. Jejich výhodou je, že lepené části není třeba ke stěně fixovat, než spoj vytvrdne. Stačí několikasekundový přítlak a vznikne spoj, který neklouže.

Při výběru lepidla byste předem měli vědět, jaké materiály jím budete oddávat. Zatímco disperzní lepidla vyžadují, aby byl alespoň jeden z povrchů nasákavý, rozpouštědlová a polymerová lepidla si poradí is ostatními materiály. Pozornost byste však měli věnovat polystyrenu a zrcadlům. Oba materiály vyžadují speciální lepidla, která je nepoškozují rozpouštědly. Tímto způsobem lze kotvit i takové předměty, které jsou mechanicky namáhány. V takových situacích je však nutné, aby podklad byl opravdu pevný. Neupravený povrch betonu či cihly udrží víc, než byste si mysleli.

Do pevných stěn patří hmoždiny
To že do otvorů vyvrtaných do stěn patří hmoždiny a ne dřevěné kolíčky ví snad každý. Jak se ale rozhodnout pro tu správnou? Před nákupem byste měli vědět do jakého podkladu je budete vkládat a jakou zatížitelnost od kotvení vyžadujete. Zatímco v betonu poslouží libovolná roztažná hmoždina, v děrované cihle, v pórobetonu či blízko okrajů stěny je nutno volit poněkud odlišnou taktiku.

Hmoždiny se vyrábějí z plastů i kovu, některé jsou roztahovány šroubem, jiné se deformují, stahují či do okolí kousají ocelovými zoubky. Součástí některých hmoždin jsou také šrouby. U natloukaček šetří čas montáže, u ocelových kotev vtahují středový trn.

Při věšení obrazu to bude pravděpodobně jedno jakou použijete, jakmile však budete chtít na zeď zavěsit skříňku kuchyňské linky nebo konzolu umyvadla, správný výběr je rozhodující. Správně zvolená hmoždina se v otvoru nepřekrucuje a musí odolat tahu. Uvědomte si, že těžké předměty se špatným kotvením mohou při pádu ublížit.

Pozor na pórobeton
Tak jako jednoduše vklouzne vrtačka do tvárnice z pórobetonu, tak jednoduše vyklouzne jednoduchá hmoždina ven při zátěži. Mnozí specifika lehkého pórobetonu podceňují a zapomínají na to, že bez speciálního kotvení na zeď plynový kotel, bojler či jiné břemeno bezpečně nezavěsíte.

Hmoždiny do pórobetonu jsou vyhotoveny z kovu a po celém obvodu jsou vybaveny zpětnými zoubky. Právě ty zabraňují vyklouznutí. Jiný druh hmoždin je vybaven vnějším závitem, který se příčně zakousne do podkladu.

Na dutiny chemické kotvy
Tam kde se ptá vysoká pevnost kotvení nebo se ve zdivu nacházejí na nevhodném místě dutiny, tam pomůže chemie. Ano, mluvíme o chemických kotvách, které uspějí tam, kde hmoždiny selhávají. Jedná se o dvousložkové materiály na bázi vinylesteru, které se aplikují přímo do vyčištěných předvrtaných otvorů buď přímo, nebo s pomocným sítkem, je-li třeba překonat problémy s dutinou.

Co zasunete dovnitř před vytvrzením je jen na vás. Nejčastěji se používají závitové tyče, pokud potřebujete vyrobit rozebíratelný spoj, dovnitř můžete vložit pouzdro s metrickým závitem. Princip fungování je jednoduchý. Chemická kotva zvětší svůj objem a po vytvrzení pevně spojí všechny součásti.

Na sádrokarton je třeba taktiku
V dřevostavbách se sádrokartonovým opláštěním či u interiérů se sádrokartonovými příčkami je třeba respektovat křehkost materiálu a jeho únosnost. S obyčejnými hmoždinami byste sice nepochodili, existují však i takové, které si se sádrokartonem rozumí.

Existují dvě různé taktiky. První deformuje plastovou nebo kovovou hmoždinu za sádrokartonovou tabulí tak, aby za ní vznikla plocha, o kterou se může břemeno zapřít. Kovová hmoždina se rozprostře do hvězdice, plastové vytvoří plochou či obručovitou membránu. Druhý přístup využívá závit na vnější straně hmoždiny, aby ji ukotvil v křehkém podkladu.

V obou případech závisí nosnost na tom, jak hrubá příčka je. Pokud však předem víte, že budete cosi na příčku zavěšovat, lepší je myslet na to předem a upravit rozložení profilů tak, aby unesli plánované břemeno.

Zkrotit lze i umakart
Těžkým oříškem bývá umakart, který byl oblíbeným materiálem při stavbě bytových jader. Plastové háčky na něj sice nalepíte bez problémů, horší je to však v situacích, kdy potřebujete univerzálnější kotvení. Pokud se vnitřní dřevěná konstrukce nenachází na vhodném místě, sáhněte po umakartové hvězdě. Poté, co ji přecpete přes vyvrtaný otvor, pružná rozprostřená ramena vytvoří za tenkým materiálem dostatečně pevnou oporu.

Průzkum nepodceňujte
Pokud pracujete v prostorách, kde nemáte jasnou představu o tom, co se skrývá ve zdech, rozhodně nepodceňujte průzkum. Poškozené infrastruktury či zásah do elektroinstalace nejsou milou událostí. Pomoci si můžete detektorem, který pod omítkou objeví nejen elektroinstalaci, ale také kovy či dřevo. Zatímco slabší modely budou poskytovat pouze orientační výstup, ty profesionálnější z půjčovny vidí do větší hloubky a dokáží odhadnout i to, zda se ve zdi oproti místu vrtání nachází železobetonová armatura nebo měděný rozvod topení.

Nejnovější příběhy