13.3 C
Brno
Neděle, 26 března, 2023
DomůRady a NávodyKoupě kola: jak si vybrat a nenechat se oklamat

Koupě kola: jak si vybrat a nenechat se oklamat

Date:

Nenechte si ujít

Jak pečovat o manželství, když přijdou děti? Naučte se nová pravidla

S příchodem dětí se v páru vše mění. Péče o děti je nejen psychicky a časově náročná, ale může se stát také nenápadným zabijákem partnerské spokojenosti. Jakmile ukrojíte z partnerského života, je o to důležitější společný čas plánovat, povinnosti spravedlivě dělit a nezapomínat komunikovat.

Dámy, hledáte inspiraci při výběru nového parfému? Představíme vám takové, které okouzlí nejednoho muže

Ženy mají rády, když muž voní. Rozpoznávají vůně mužů a následně je dělí do několika kategorií. Téměř každá žena se shodne na tom, že dává přednost mužům, kteří mají na sobě svůdné, mužné a zároveň smyslné vůně. Právě tyto vůně dokážou každou ženu rozpálit k nepoznání.

Jaké pracovní pozice jsou nejvyhledávanější?

Víte, jaké pracovní pozice jsou těmi nejvyhledávanějšími? Jistě každý z nás touží po práci snů, ve které nebude muset chodit do práce, protože svou činnost bude moct vykonávat z pohodlí svého domova. Dále jistě každý z nás touží po práci, která bude dobře placená, a tak si člověk bude moct dopřát alespoň dvě odpočinkové dovolené za rok.

Práce z domova je hitem od doby koronaviru. Musí se ovšem dodržovat jistá pravidla

Práce z domova neboli home office se u nás stal populárním převážně v koronavirovém období. Před covidem se mnoho zaměstnavatelů výše uvedeného slovního pojmu bálo, protože mělo strach, že zaměstnanci nebudou v domácím prostředí vykonávat takovou činnost, jakou vykonávají v zaměstnání.

Kdy je dobré opustit své zaměstnání ještě ve zkušební době?

Našli jste si nové zaměstnání? S největší pravděpodobností máte radost, což je pochopitelné. Víte, že si v nejbližší možné době budete moct zase dovolit žít jako v době, kdy jste měli předchozí zaměstnání. Radost ale může velice rychle opadnout.

I když mohou pro laika vypadat všechny stejně, výrobci přizpůsobují modely jízdních kol jejich použití. Zatímco některé jsou určeny pro komfort a pohodlí, jiné vás podpoří při sportech, rychlé jízdě či překonávání dlouhých vzdáleností. Konstruktéři nezapomínají ani na ty, co potřebují spolehlivé a bezúdržbové přibližovadlo namísto staré Ukrajiny, která již dosloužila. Které kolo je pro vás to pravé?

Dítě na kolech – Koupě dětského kola je investicí, kde je třeba počítat s tím, že jeho životnost podstatně překračuje dobu, po kterou jej dítě bude používat, dokud ho nepřeroste. Existují čtyři velikosti pro různé věkové kategorie, výbava je většinou jednoduchá a odpovídá poslání – jízdě na kole kolem bydliště a krátkým cyklotúrám s rodiči. Design hraje větší roli než provedení – konstrukce jsou podstatně předimenzovány poslání. Neuděláte však chybu, pokud namísto nového kola koupíte model z bazaru.

Víkendový jezdec – S trekingovým kolem se můžete vydat všude tam, kam byste se odvážili dopravit se na vašem vlastním osobním automobilu. S 28 palcovými koly s úzkými plášti je rychlý na cestách, s jemnou terénní výbavou vás dopraví na louku za město, či na venkov, kde nikdy nevíte, zda se vydáte polní cestou nebo po asfaltce. Slušné v-brzdy, kvalitní přehazovačka a ergonomicky tvarovaná sedanka jsou zdravým standardem, pro vyšší komfort lze sáhnout po lépe zpracovaném řazení převodů. Za 330 eur koupíte štědře vybavený model, který nezklame.

Čtěte také:

Na jaké pracovní nabídky koukat jako nadšenec do online prací?

Lesní adrenalin – Silný a robustní rám, terénní výbava a houževnaté dílce odolají i silné zátěži v lesním terénu a lehčích sjezdech. 26 palcová kola jsou o poznání menší než u trekingových modelů, v terénu však na širokých gumách sedí i na nesoudržném podkladu. Silná přehazovačka a odpružení přední vidlice jsou vítány, vyhýbejte se však levným, celoodpruženým modelům. Čepy se v krátké době uvolní a narůstající vůli nevyřeší ani servis. Za spolehlivý a kvalitní stroj zaplatíte od 430 eur vzhůru, za vyšší bezpečnost a komfort se připlácí. Nepodlehněte designu a popularitě. Na asfaltce je pomalý a přesuny na delší vzdálenosti jsou namáhavé.

Hltači kilometrů – Lehká silniční kola se štíhlou konstrukcí jsou navržena tak, aby silnými převody přehazovačky využila potenciálu velkých průměrů kol. Sportovní třída kol je určena pro ty, co za sezónu najedou tisíce kilometrů, aby se kochali krásami otevřeného prostranství, nebo si užili kolektivní jízdu. Pokud vám něco říká označení „Favorit“, víte o čem je řeč. Kvalitně zpracovaný model vás vyjde přibližně na 660 eur, pokud chcete odlehčenou verzi, budete si muset připlatit. Pokud mluvíme o dlouhých vzdálenostech, platí pravidlo že každý gram zaváží.

Přibližovadlo – Možná vás to v éře horských a trekingových kol překvapí, přibližovadla jsou však stále nejprodávanějším druhem kol. V základní výbavě nabízí kvalitní ocelový rám s přední v-brzdou a pevným převodem bez přehazovačky. Jsou nenáročné na údržbu a snesou téměř cokoli. Seriózní model koupíte přibližně za 160 eur, pokud jste ochotni investovat dvojnásobek, počítat můžete s duralovým rámem a jednoduchou přehazovačkou pro komfort. Nízká hmotnost zjednodušuje manipulaci, přehazovačka dodá komfort při větších vzdálenostech.

Relax za každých okolností – Městské kolo s velkou, gelovou sedačkou a lehkým bezbariérovým rámem vás neomezuje. S odpruženou přední vidlicí a sedlovkou se můžete vydat na výlet za město, s předním a zadním nosičem můžete vyrazit na tržnici, abyste se zásobili nejčerstvějšími surovinami do kuchyně. Navržen je tak, abyste ani po čtyřech hodinách sezení neměli pocit, že už stačilo. Dynamo a přehazovačka jsou zabudovány v nábojích, dostanete to nejlepší. Na první pohled může vypadat masivně a robustně, zdání však klame. Komfort však není zadarmo, takže u ocelového rámu počítejte s cenou kolem 500 eur, za dural zaplatíte přibližně 850 eur.

Jak ušetřit při koupi kola
Využívejte zářijové výprodeje. Jelikož výrobci koncem srpna představují nové produktové řady, modely minulé sezóny koupíte s 20 až 30 procentní slevou. Ve většině případů to znamená, že za stejný peníz koupíte o třídu vyšší model, nebo dosáhnete téměř třetinové úspory.
Smlouvejte. Při obvyklých maržích mají prodejci dostatek prostoru na to, aby vám nabídli 10procentní slevu. Využívají ho k tomu, aby vám ke kolu nabídli bezplatně příslušenství a utvrdili vás ve vašem rozhodnutí. Vy můžete upřednostnit úsporu.
Upravte si kolo podle svých přání a nekupujte to, co nepotřebujete. Je běžné požádat prodejce o montáž levnější výbavy do vyššího modelu kola či naopak dovybavení slabšího modelu, aby se s nižší cenou přiblížil vyššímu.
Při porovnávání cen v prodejnách nepřehlédněte ceny za servis. Někteří obchodníci nabízejí bezplatné balíčky pro roční údržbu či servis, jiní nabízejí slevy pro své zákazníky. Zvažte tyto bonusy.
Děti rychle vyrostou a jen zřídkakdy s nimi kolo zestárne. Koupě dobrého stroje z bazaru znamená úsporu a jednodušší výměnu za větší, když to bude potřeba.
Neberte ohled na délku záruční lhůty. Více než dvouletý standard vám nenabídne nikdo. U sportovních kol přihlížejí výrobci na vyšší zátěž, u ostatních nabídnou delší záruku pouze na rám, který nemá předpoklady pro selhání.

Jak nepochybit při koupi kola
Nekupujte kolo v obchodních řetězcích, vyhledejte raději specializovanou cykloprodejnu. Počítejte s tím, že kolo vyžaduje pravidelnou údržbu a servis, které vám supermarket zajistit neumí. Přeplněné servisy vás budou s jinde zakoupeným kolem posílat pryč a dají vám pocítit, že nemají na vás čas.
Pokud nehledáte kolo pro příležitostné používání, vyhýbejte se nejlevnějším modelům z Číny. Opotřebovávají se podstatně rychleji a cena servisu se vám může jevit k jejich nízké ceně extrémně vysoká.

I když vás prodejce bude podporovat při investicích do starého kola, počítejte s tím, že při rozsáhlejším „omlazování“ výbavy zaplatíte v konečném důsledku více, než byste zaplatili za nové kolo. Obchodník ví, že časem vaše nároky narostou a přesto se vrátíte a koupíte nový stroj.
Dětem kupujte kola pro účel, pro který je chtějí. Pokud sní o sjezdech v terénu, na cestě u domu je neudržíte. Špatně zvolené kolo nemusí vydržet nadměrnou zátěž ani dva týdny. Lepší je nekoupit žádný.
Máte-li omezený rozpočet, kompenzujte to koupí na splátky. Tento způsob platby je běžný u dražších modelů, kde tento způsob financování odlehčí vaši peněženku, aniž byste se museli uskrovnit.
Nespokojte se s tím, co vidíte vystavené v prodejně. Obchodník vám představí modely z katalogu a na objednávku vám nabídne kolo vašich snů, aniž byste na něj museli dlouho čekat. U široké nabídky nelze vystavit v prodejně z každého modelu po jednom kuse.

Vyznáte se ve velikostech kol?
Dětská kola se číslují podle průměru kola. 12 palcové modely jsou pro děti do 3 rocků, 16 palcové do 5, 20 palcové pokryjí věkovou kategorii do 9 let. Vychytávkou je 24 palcová velikost označovaná také jako „Junior“, která je přestupní stanicí do dospěláckých velikostí.
Horská kola mají vždy 26 palcová kola a velikost se udává podle výšky rámu. Standardně jsou v nabídce 15, 17, a 21 palcové velikosti, raritou je speciální 23 palcový rám, který je ve specializované nabídce některých výrobců. Pro párování velikosti rámu s výškou cyklisty má každý výrobce své tabulky
Trekingová kola mají 28 vždy palcová kola a výška rámu dosahuje hodnoty 18, 20 a 22 palců. Opět je třeba sáhnout po tabulkách.
U silničních kol se velikost udává jako výška rámu v milimetrech. Jelikož se jedná o sportovní stroje, přesnost hraje při výběru roli.
Každý kolo vyžaduje péči. Připravili jsme pro vás průvodce, který vám poradí nejen s prevencí, ale také s údržbou.

Jak skladovat kolo
Největším chudákem je podle servisních techniků kolo balkonové. Skladování v prostředí s vysokým kolísáním teplot a nárazovou vlhkostí je tím nejhorším, co můžete udělat.
Vyhýbat byste se měli také vlhkým sklepům, kde vodní páry kondenzují na chladných kovech. I když kolo před uskladněním zakonzervujete, korozi se nevyhnete.
Při dlouhodobém uskladnění patří kolo na hák nebo držák tak, aby nemusel stát na kolech. Ušetříte tak nejen skladovací prostor, ale zabráníte přeležení plášťů.
Před uskladněním kolo vždy vyčistěte, zkontrolujte a namažte vhodnými mazivy. Silikonovým olejem či teflonovým sprejem nic nezkazíte. Naopak – vyhýbejte se univerzální WD-40.

Nejnovější příběhy