O neblahých vlivů kouření na tělo jste určitě četli spoustu článků. Mimo jiné způsobuje šednutí pokožky, žloutnutí zubů, může vést k rakovině plic a následné smrti. Věděli jste ale, že může také způsobovat zkracování penisu? Ano, čtěte správně. Vaše chlouba se může pravidelným kouřením zkrátit o 1 až 2 centimetry. Už jen z tohoto důvodu byste měli reálně přemýšlet nad skoncováním s tímto ohavným zlozvykem, který byl i součástí mého života. Kouřila jsem 20 cigaret denně po 8 dlouhých let. Přináším vám 5 tipů, které mi pomohly přestat s kouřením. Vyzkoušejte je i vy!
1) Začněte hned!
Přestanu kouřit, až… (Za tyto tři tečky si můžete dosadit jakýkoliv milník ve vašem životě – po novém roce, skončení zkouškového období, dovolené apod.). Spousta kuřáků si toto období pomyslně (nebo také doslovně) zapíše do diáře, aby ho pak stejně nedodrželi. Nejlepší je na nic nečekat a začít hned! Že jste si právě koupili nový balíček cigaret? Nevadí! Vyhoďte ho společně s dalšími věcmi, které potřebujete ke kouření, jako jsou baličky cigaret, zapalovače, popelníky apod.
2) Řekněte o tom všem
Jako druhý krok po vyhození krabičky cigaret jsem si změnila status na Facebooku z kuřáka na nekuřáka. Nevěřili byste, kolik lidí mi v té době psalo vysmívající se komentáře a zprávy. Podporu bych mezi nimi hledala jen marně. Většina lidí mi napsala, že to stejně nevydržím. I to však mělo svoje výhody. V tu chvíli jsem si totiž řekla, že jim to potěšení zkrátka nedopřeju. Svěřte se ostatním s tím, že přestáváte kouřit, a poproste je, aby vás v rozhodnutí podporovali a nesváděli vás k zapálení si cigarety.
3) Zvažte profesionální podporu
V dnešní době existují antinikotinové programy, které pomáhají s odvykáním kouření. Například nikotinové substituční terapie (můžete se setkat se zkratkou NRT = nicotine replacement therapy) nahrazují část nikotinu, čímž se zmírní abstinenční příznaky a snižuje se touha po cigaretě. Informujte se o dostupných možnostech u svého lékaře. Pojišťovny často nabízí příspěvky na přípravky volně dostupné v lékárnách, jako jsou antinikotinové žvýkačky a náplasti, případně na již zmíněné terapie. Je zřejmé, že se jim daří snížit počet závislých na nikotinu. V České republice kouří 25 % dospělé populace, což je v porovnání s ostatními zeměmi sice stále dost vysoké číslo, ale počet se postupně pomalu snižuje. Oproti tomu ve Spojených státech amerických kouří jen 14 % dospělých.
4) Vyvarujte se stresu
Mějte reálná očekávání. Nepředpokládejte, že boj s odvykáním bude jednoduchý. Skoncování s kouřením může připomínat ukončení partnerského vztahu. Cigareta vám bude chybět. Hodně. Důležité je ale na ni nemyslet a nechtít ji ve své přítomnosti. Váš vztah vám nic nedal a byl doslova toxický. A taky čas zahojí všechny rány (v tomto případě vyčistí tělo). Nejvíce si budete chtít zapálit při stresových situacích. Pokud je to možné, snažte se jim proto předcházet. Když se ale stejně naskytnou, zaměstnejte svoji mysl a tělo nějakou aktivitou, jako je třeba běhání, malování, meditace apod.
5) Odměňte se
Spočítejte si, kolik jste za dobu nekouření ušetřili a pořiďte si něco, o čem jste už dlouho snili a nemohli jste si to dovolit. Měla by to být nějaká skutečně hodnotná věc, na kterou se budete moci podívat v případě chuti na cigaretu. V tu chvíli na sebe budete pyšní, že jste pokušení odolali.
Pamatujte na to, že závislost je celoživotní boj. I po letech nekouření se totiž může stát, že se z ničeho nic chuť zapálit si objeví. Možná proto nebudete tyto kroky následovat jen jednou, ale třeba i několikrát, než budete 100% úspěšní. Důležité je ale nikdy se nevzdávat.