back to top
HomeRady a návodyLesy ztrácejí svou schopnost zadržovat uhlík. Mohou v budoucnosti životnímu prostředí naopak škodit?

Lesy ztrácejí svou schopnost zadržovat uhlík. Mohou v budoucnosti životnímu prostředí naopak škodit?

Date:

Nenechte si ujít

Je mražená či konzervovaná zelenina stejně zdravá jako ta čerstvá? Odpověď vás možná překvapí

Neustálé zdražování potravin do značné míry ovlivňuje způsob, jakým utrácíme své peníze. Pro mnoho lidí to znamená, že musí omezit rozpočet na týdenní nákup v supermarketu. Častou obětí těchto úspor jsou pak čerstvé ovoce nebo zelenina. Pokud si však v současné době nemůžete dovolit tolik čerstvých produktů, existují i jiné alternativy, jak z jejich výhod těžit, a dokonce si možná i zvýšit celkový příjem ovoce a zeleniny.

Nová přísada odemyká plnohodnotný potenciál čokolády. V čem je tajemství revoluční receptury?

Čokoládu jako sladkou odměnu si oblíbili lidé po celém světě. Jen ve Spojených státech Američané spořádají více než 3 miliony tun čokolády ročně. Prvenství v konzumaci oblíbené sladkosti však drží Švýcarsko. Nabízí se však otázka, zdali dokážeme chuť čokolády zdokonalit, a navíc z ní udělat i zdravou potravinu. Experti po odpovědi pátrají v nových receptech.

Japonci chtějí do roku 2050 postavit vesmírný výtah

Do vesmíru nás zatím dopravují jen rakety a další podobná plavidla. Dokážete si ale představit, že by do kosmu vedl výtah, který by za zlomek nákladů a času dokázal na oběžnou dráhu Země – a později možná i na sousední planety – vynášet materiál i lidskou posádku? Tímto způsobem uvažuje i Japonská firma Obayashi Corporation, která chce výstavbu tohoto výtahu v nadcházejících dekádách zrealizovat.

Tetování na těle mohou být rizikovým faktorem pro vznik nádorů, varují lékaři

Po mnoho let byla za nejzávažnější vedlejší účinek tetování považována maximálně lítost nad nechtěným obrázkem. Nová studie publikovaná v časopise eClinicalMedicine však naznačuje, že by mohly existovat i mnohem vážnější dopady, kterých je třeba se při jeho pořízení obávat.

Alarmující zpráva amerického ministerstva zemědělství předpovídá, že do roku 2070 budou lesy v zemi uvolňovat podstatně více uhlíku, než kolik ho ukládají. To může do budoucna znamenat významný ekologický problém.

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Dopady mohou být obrovské

Podle odborníků lesy v USA (vyjma Aljašky) ztratí během následujících pěti desetiletí schopnost absorbovat až 150 milionů tun uhlíku ročně. To odpovídá emisím produkovaným přibližně čtyřicítkou tepelných elektráren spalujících uhlí. Pro lepší pochopení tohoto zeleného paradoxu je však třeba podívat se detailněji na samotné složení amerických lesů.

Lesy postupně stárnou, nové stromy se nevysazují dostatečně rychle

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Ačkoliv dnes velké lesy patří za požírače uhlíkové stopy v ovzduší, vědci věří, že se v blízké budoucnosti může situace obrátit o 180 stupňů. Na vině stojí přirozený životní cyklus lesa jakožto biotopu. Nový mladý les totiž postupně přerůstá ve starý, a starý odumírá a uvolňuje své místo mladším stromkům. Kde je tedy problém? V současné době se totiž v Severní Americe nevysazuje dostatek nového porostu, který by zajistil budoucí generace vzrostlých stromů. Mladé lesy bývají také často káceny v rámci těžby, nebo jsou také náchylnější ke zničení v důsledku klimatických změn, požárů či vichřic. Zjednodušeně řečeno tedy americké lesy postupně vymírají. Stromy se tak v průběhu svého života postupně mění z pohlcovačů uhlíku na jeho emitenty. Zatímco mladé rostliny tento prvek potřebují pro svůj růst, starší lesy už jej prakticky využít příliš neumí.

Jak problém vyřešit?

Jednou z možností řešení je pochopitelně výsadba nových lesů. Tento plán však naráží na zájmy průmyslové sféry a omezený prostor pro zalesnění. Vědci pak navrhovali také průběžné odstraňování lesů starých, podle amerického ministerstva zemědělství je však tento přístup založen na zastaralých vědeckých poznatcích. I tyto staré stromy totiž stále uhlík zadržují, a jejich odstraněním by lidé způsobili více škody než užitku. Do atmosféry by se totiž jejich vykácením uvolnil další uhlík, který by bylo nutné následně složitě odstraňovat.

Vláda USA tak nyní plánuje pracovat na řešení celé situace. Jak se ukazuje, jednoduchá cesta ven ze situace není. V kombinaci s tím, že Spojené státy hodlají do roku 2050 dosáhnout nulové uhlíkové stopy, a budou tedy muset z atmosféry odstranit stejné množství uhlíku, jaké do ní vyprodukují, je již nyní zjevné, že půjde o běh na dlouhou trať.

Zdroje:

https://www.fs.usda.gov/research/treesearch/66413

https://www.scientificamerican.com/article/forests-are-losing-their-ability-to-hold-carbon/

https://grist.org/science/the-future-of-us-forests-a-major-carbon-sink-is-highly-uncertain/

David Vanda
David Vanda
Pochopit uvažování mužů může být někdy úkol na celý život. Svými texty na serveru Men.cz odhaluji pohled do mužské hlavy i duše, a snažím se tak ukázat, co nás ve skutečnosti baví a zajímá.

Nejnovější příběhy