Alarmující zpráva amerického ministerstva zemědělství předpovídá, že do roku 2070 budou lesy v zemi uvolňovat podstatně více uhlíku, než kolik ho ukládají. To může do budoucna znamenat významný ekologický problém.
Dopady mohou být obrovské
Podle odborníků lesy v USA (vyjma Aljašky) ztratí během následujících pěti desetiletí schopnost absorbovat až 150 milionů tun uhlíku ročně. To odpovídá emisím produkovaným přibližně čtyřicítkou tepelných elektráren spalujících uhlí. Pro lepší pochopení tohoto zeleného paradoxu je však třeba podívat se detailněji na samotné složení amerických lesů.
Lesy postupně stárnou, nové stromy se nevysazují dostatečně rychle
Ačkoliv dnes velké lesy patří za požírače uhlíkové stopy v ovzduší, vědci věří, že se v blízké budoucnosti může situace obrátit o 180 stupňů. Na vině stojí přirozený životní cyklus lesa jakožto biotopu. Nový mladý les totiž postupně přerůstá ve starý, a starý odumírá a uvolňuje své místo mladším stromkům. Kde je tedy problém? V současné době se totiž v Severní Americe nevysazuje dostatek nového porostu, který by zajistil budoucí generace vzrostlých stromů. Mladé lesy bývají také často káceny v rámci těžby, nebo jsou také náchylnější ke zničení v důsledku klimatických změn, požárů či vichřic. Zjednodušeně řečeno tedy americké lesy postupně vymírají. Stromy se tak v průběhu svého života postupně mění z pohlcovačů uhlíku na jeho emitenty. Zatímco mladé rostliny tento prvek potřebují pro svůj růst, starší lesy už jej prakticky využít příliš neumí.
Jak problém vyřešit?
Jednou z možností řešení je pochopitelně výsadba nových lesů. Tento plán však naráží na zájmy průmyslové sféry a omezený prostor pro zalesnění. Vědci pak navrhovali také průběžné odstraňování lesů starých, podle amerického ministerstva zemědělství je však tento přístup založen na zastaralých vědeckých poznatcích. I tyto staré stromy totiž stále uhlík zadržují, a jejich odstraněním by lidé způsobili více škody než užitku. Do atmosféry by se totiž jejich vykácením uvolnil další uhlík, který by bylo nutné následně složitě odstraňovat.
Vláda USA tak nyní plánuje pracovat na řešení celé situace. Jak se ukazuje, jednoduchá cesta ven ze situace není. V kombinaci s tím, že Spojené státy hodlají do roku 2050 dosáhnout nulové uhlíkové stopy, a budou tedy muset z atmosféry odstranit stejné množství uhlíku, jaké do ní vyprodukují, je již nyní zjevné, že půjde o běh na dlouhou trať.
Zdroje:
https://www.fs.usda.gov/research/treesearch/66413
https://www.scientificamerican.com/article/forests-are-losing-their-ability-to-hold-carbon/
https://grist.org/science/the-future-of-us-forests-a-major-carbon-sink-is-highly-uncertain/