back to top
HomeRady a návodyLidem s poruchou hlasu by mohla pomoci umělá inteligence ukrytá v náplasti

Lidem s poruchou hlasu by mohla pomoci umělá inteligence ukrytá v náplasti

Date:

Nenechte si ujít

Je mražená či konzervovaná zelenina stejně zdravá jako ta čerstvá? Odpověď vás možná překvapí

Neustálé zdražování potravin do značné míry ovlivňuje způsob, jakým utrácíme své peníze. Pro mnoho lidí to znamená, že musí omezit rozpočet na týdenní nákup v supermarketu. Častou obětí těchto úspor jsou pak čerstvé ovoce nebo zelenina. Pokud si však v současné době nemůžete dovolit tolik čerstvých produktů, existují i jiné alternativy, jak z jejich výhod těžit, a dokonce si možná i zvýšit celkový příjem ovoce a zeleniny.

Nová přísada odemyká plnohodnotný potenciál čokolády. V čem je tajemství revoluční receptury?

Čokoládu jako sladkou odměnu si oblíbili lidé po celém světě. Jen ve Spojených státech Američané spořádají více než 3 miliony tun čokolády ročně. Prvenství v konzumaci oblíbené sladkosti však drží Švýcarsko. Nabízí se však otázka, zdali dokážeme chuť čokolády zdokonalit, a navíc z ní udělat i zdravou potravinu. Experti po odpovědi pátrají v nových receptech.

Japonci chtějí do roku 2050 postavit vesmírný výtah

Do vesmíru nás zatím dopravují jen rakety a další podobná plavidla. Dokážete si ale představit, že by do kosmu vedl výtah, který by za zlomek nákladů a času dokázal na oběžnou dráhu Země – a později možná i na sousední planety – vynášet materiál i lidskou posádku? Tímto způsobem uvažuje i Japonská firma Obayashi Corporation, která chce výstavbu tohoto výtahu v nadcházejících dekádách zrealizovat.

Tetování na těle mohou být rizikovým faktorem pro vznik nádorů, varují lékaři

Po mnoho let byla za nejzávažnější vedlejší účinek tetování považována maximálně lítost nad nechtěným obrázkem. Nová studie publikovaná v časopise eClinicalMedicine však naznačuje, že by mohly existovat i mnohem vážnější dopady, kterých je třeba se při jeho pořízení obávat.

Vědcům se nedávno podařilo vyvinout lepicí náplast vyzbrojenou AI, která by měla sloužit pacientům trpícím vadami hlasu k tomu, aby mohli znovu mluvit. Umělá inteligence v tomto ohledu využije drobné pohyby jejich krčních svalů, které převede na řeč.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Nalepovací proužek je pro pacienty nejpohodlnější

Náplast připevněná na kůži funguje pouze prostřednictvím svalových stahů v oblasti hrtanu. Ty jsou nejprve převedeny na elektrické signály, které AI algoritmem strojového učení přeloží do srozumitelné lidské řeči. Věty následně nahlas přehraje reproduktor. Zařízení by mělo být schopné reprodukovat přesně to, co daný člověk zamýšlel říci nahlas, nicméně ve fázi prototypu dokáže přehrávat pouze několik přednastavených frází.

Hlavní výhodou náplasti je, že může fungovat i bez nutnosti přímého zachycení vibrací hlasivek. Tyto orgány mají totiž lidé s poruchou řeči často nenávratně poškozeny, a přenos hlasu jejím prostřednictvím není možný. Určitou formou poškození hlasové komunikace přitom v průběhu svého života trpí až jedna třetina lidí. Stávající způsoby léčby, například různá ruční zařízení, které je nutné přikládat ke krku, jsou pro řadu pacientů nepohodlné. Hledání vhodného řešení je tak více než nasnadě.

První testy na lidech vykazují skvělou spolehlivost

Vodotěsná náplast je velká zhruba jako velká mince a váží pouhých sedm gramů. Svou texturou pak nejvíce připomíná latexovou rukavici. V rámci testování byla aplikována na osm dobrovolníků bez poruch hlasu, kteří měli za úkol šeptat pět přesně daných frází, například „Miluji tě“ nebo „Veselé Vánoce“. Tyto věty předčítali v klidu ve stoje, při chůzi či při běhu, aby bylo možno ověřit, že snímání funguje i v pohybu. Zařízení dokázalo fráze zreprodukovat až v 95 % případů. Určité potíže představovala na první pohled podobná slova, například anglické „make“ a křestní jméno „Mark“. Jinak ale převod hlasu fungoval prakticky bezchybně.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Zařízení se díky AI nejspíš brzy ještě více zdokonalí

Problémy s rozlišením podobně znějících slov však nejspíš může vyřešit právě umělá inteligence a strojové učení. Dokáže-li AI správně pochytit kontext a význam jednotlivé fráze, může inkriminované slovo doplnit podle nejlepšího vědomí a svědomí. Technologie tak má rozhodně potenciál se dále vyvíjet.

Navzdory slibným výsledkům v první fázi testování upozorňují autoři výzkumu na skutečnost, že zařízení je stále pouhým prototypem. K tomu, aby mohl být potenciálně k dispozici i skutečným pacientům, je tudíž zapotřebí ujít ještě poměrně dlouhou cestu, která zabere minimálně několik let. Vývojáři musí také zapracovat na možnosti přehrávání jiných než předem nahraných frází. S tím, jak se však technologie umělé inteligence v poslední době vyvíjí, se možná definitivní verze této „mluvící náplasti“ dočkáme dříve, než čekáme.

Zdroje:

https://www.nature.com/articles/s41467-024-45915-7

https://www.jpost.com/science/article-792282

https://www.labmanager.com/speaking-without-vocal-cords-thanks-to-a-new-ai-assisted-wearable-device-31945

David Vanda
David Vanda
Pochopit uvažování mužů může být někdy úkol na celý život. Svými texty na serveru Men.cz odhaluji pohled do mužské hlavy i duše, a snažím se tak ukázat, co nás ve skutečnosti baví a zajímá.

Nejnovější příběhy