Diethylamid kyseliny lysergové neboli LSD je obecně považován za silně psychedelickou látku s nepředvídatelnými účinky na lidskou psychiku. V nízkých dávkách však může podle nejnovějších průzkumů vykazovat dokonce terapeutický účinek, a to především na duševní zdraví a výkonnost mozku.
Zvýšení neurální komplexity bez vlivu na vědomí
Tým sdružující vědce z Německa a USA se rozhodl účinek LSD na lidský mozek prozkoumat v rámci studie zahrnující 21 dospělých dobrovolníků. Těm bylo podáno buď placebo anebo 13, resp. 26 mikrogramů zmíněné drogy. Taková dávka vede k halucinogenním účinkům jen zřídka, a odborníky proto zajímalo, co se v těle během této drobné expozice vlastně děje.
Z výzkumu vyplynulo, že vyšší dávka, tedy 26 mikrogramů LSD, zvýšila komplexitu mozkových procesů o 12 % ve srovnání s placebem, a to bez změny vědomí. Neurální komplexita je přitom jedním z ukazatelů efektivity přenosu jedinečných mozkových signálů, které obvykle korelují právě s úrovněmi vědomí a vnímání svého okolí i sebe sama. Vysoké dávky psychedelických drog pak mohou tuto komplexitu rapidně zvýšit, čímž se také vysvětlují jejich pozitivní účinky.
Dvojí ostří psychedelik
LSD bylo objeveno ve 30. letech 20. století ve snahách vědců a lékařů najít lék na zlepšení průtoku krve a dýchání. Nelze se však příliš divit tomu, že původně nežádoucí psychedelické účinky vysloužily této látce mnohem větší uznání. S pokrokem vědy bylo postupně zjištěno, že LSD aktivuje specifický typ serotoninového receptoru lokalizovaný v mozku. Ten po stimulaci vyvolává poměrně složité vzorce mozkové aktivity, jejíž míru určuje právě již zmíněná neurální komplexita. Pokud je úroveň této aktivity neúměrně navýšena (například vyšší dávkou drogy), může vést k narušení vzorců chování i myšlení.
Zcela nový pohled na věc však přináší tzv. mikrodávkování, které je fenoménem posledního desetiletí. Užívání velmi malých množství psychedelik se těší vysokého zájmu především díky rozsáhlým pozitivním účinkům na náladu, kreativitu, energii a v neposlední řadě i mozkovou kapacitu. I přes odmítavý postoj některých odborníku by tak mikrodávkování LSD mohlo být účinnou terapií na problémy, na které současná medicína zkrátka nestačí.
LSD jako lék? Ne tak rychle
Ačkoliv mohou výsledky výše citovaného výzkumu představovat určitou naději pro ty, kteří si chtějí účinky LSD vyzkoušet na vlastní kůži a legálně, je třeba uvést věci na pravou míru. Mikrodávkování samo o sobě je poměrně novým léčebným postupem, který budí stále velkou míru kontroverze. Kritici publikované studie navíc uvádí, že je nutné nastavit nová a kvalitnější měřítka pro porovnávání psychedelických účinků. Ačkoliv totiž autoři v práci popírají vliv na vědomí subjektů při užití dávky 26 mikrogramů, jsou tyto výsledky přinejmenším sporné. Prokazatelných výhod je navíc poměrně málo, zatímco případná skrytá rizika jsou potenciálně obrovská a nejasná.
Je tedy zřejmé, že bude zapotřebí dalšího výzkumu, aby bylo možné jednoznačně posoudit, zda-li může mít vyšší neurální komplexita skutečně terapeutický potenciál. Vzhledem ke složitosti lidského mozku a celé nervové soustavy se však dalšího průlomu nejspíš dočkáme nejdříve za několik let.
Zdroje:
https://www.nature.com/articles/s41386-024-01809-2.epdf
https://psychedelichealth.co.uk/2024/02/21/lsd-thc-investigating-neural-complexity-altered-states