back to top
HomePro MUŽEMalé dávky LSD by mohly posílit komplexitu signálních drah v mozku

Malé dávky LSD by mohly posílit komplexitu signálních drah v mozku

Date:

Nenechte si ujít

Je mražená či konzervovaná zelenina stejně zdravá jako ta čerstvá? Odpověď vás možná překvapí

Neustálé zdražování potravin do značné míry ovlivňuje způsob, jakým utrácíme své peníze. Pro mnoho lidí to znamená, že musí omezit rozpočet na týdenní nákup v supermarketu. Častou obětí těchto úspor jsou pak čerstvé ovoce nebo zelenina. Pokud si však v současné době nemůžete dovolit tolik čerstvých produktů, existují i jiné alternativy, jak z jejich výhod těžit, a dokonce si možná i zvýšit celkový příjem ovoce a zeleniny.

Nová přísada odemyká plnohodnotný potenciál čokolády. V čem je tajemství revoluční receptury?

Čokoládu jako sladkou odměnu si oblíbili lidé po celém světě. Jen ve Spojených státech Američané spořádají více než 3 miliony tun čokolády ročně. Prvenství v konzumaci oblíbené sladkosti však drží Švýcarsko. Nabízí se však otázka, zdali dokážeme chuť čokolády zdokonalit, a navíc z ní udělat i zdravou potravinu. Experti po odpovědi pátrají v nových receptech.

Japonci chtějí do roku 2050 postavit vesmírný výtah

Do vesmíru nás zatím dopravují jen rakety a další podobná plavidla. Dokážete si ale představit, že by do kosmu vedl výtah, který by za zlomek nákladů a času dokázal na oběžnou dráhu Země – a později možná i na sousední planety – vynášet materiál i lidskou posádku? Tímto způsobem uvažuje i Japonská firma Obayashi Corporation, která chce výstavbu tohoto výtahu v nadcházejících dekádách zrealizovat.

Tetování na těle mohou být rizikovým faktorem pro vznik nádorů, varují lékaři

Po mnoho let byla za nejzávažnější vedlejší účinek tetování považována maximálně lítost nad nechtěným obrázkem. Nová studie publikovaná v časopise eClinicalMedicine však naznačuje, že by mohly existovat i mnohem vážnější dopady, kterých je třeba se při jeho pořízení obávat.

Diethylamid kyseliny lysergové neboli LSD je obecně považován za silně psychedelickou látku s nepředvídatelnými účinky na lidskou psychiku. V nízkých dávkách však může podle nejnovějších průzkumů vykazovat dokonce terapeutický účinek, a to především na duševní zdraví a výkonnost mozku.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Zvýšení neurální komplexity bez vlivu na vědomí

Tým sdružující vědce z Německa a USA se rozhodl účinek LSD na lidský mozek prozkoumat v rámci studie zahrnující 21 dospělých dobrovolníků. Těm bylo podáno buď placebo anebo 13, resp. 26 mikrogramů zmíněné drogy. Taková dávka vede k halucinogenním účinkům jen zřídka, a odborníky proto zajímalo, co se v těle během této drobné expozice vlastně děje.

Z výzkumu vyplynulo, že vyšší dávka, tedy 26 mikrogramů LSD, zvýšila komplexitu mozkových procesů o 12 % ve srovnání s placebem, a to bez změny vědomí. Neurální komplexita je přitom jedním z ukazatelů efektivity přenosu jedinečných mozkových signálů, které obvykle korelují právě s úrovněmi vědomí a vnímání svého okolí i sebe sama. Vysoké dávky psychedelických drog pak mohou tuto komplexitu rapidně zvýšit, čímž se také vysvětlují jejich pozitivní účinky.

Dvojí ostří psychedelik

LSD bylo objeveno ve 30. letech 20. století ve snahách vědců a lékařů najít lék na zlepšení průtoku krve a dýchání. Nelze se však příliš divit tomu, že původně nežádoucí psychedelické účinky vysloužily této látce mnohem větší uznání. S pokrokem vědy bylo postupně zjištěno, že LSD aktivuje specifický typ serotoninového receptoru lokalizovaný v mozku. Ten po stimulaci vyvolává poměrně složité vzorce mozkové aktivity, jejíž míru určuje právě již zmíněná neurální komplexita. Pokud je úroveň této aktivity neúměrně navýšena (například vyšší dávkou drogy), může vést k narušení vzorců chování i myšlení.

Zcela nový pohled na věc však přináší tzv. mikrodávkování, které je fenoménem posledního desetiletí. Užívání velmi malých množství psychedelik se těší vysokého zájmu především díky rozsáhlým pozitivním účinkům na náladu, kreativitu, energii a v neposlední řadě i mozkovou kapacitu. I přes odmítavý postoj některých odborníku by tak mikrodávkování LSD mohlo být účinnou terapií na problémy, na které současná medicína zkrátka nestačí.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

LSD jako lék? Ne tak rychle

Ačkoliv mohou výsledky výše citovaného výzkumu představovat určitou naději pro ty, kteří si chtějí účinky LSD vyzkoušet na vlastní kůži a legálně, je třeba uvést věci na pravou míru. Mikrodávkování samo o sobě je poměrně novým léčebným postupem, který budí stále velkou míru kontroverze. Kritici publikované studie navíc uvádí, že je nutné nastavit nová a kvalitnější měřítka pro porovnávání psychedelických účinků. Ačkoliv totiž autoři v práci popírají vliv na vědomí subjektů při užití dávky 26 mikrogramů, jsou tyto výsledky přinejmenším sporné. Prokazatelných výhod je navíc poměrně málo, zatímco případná skrytá rizika jsou potenciálně obrovská a nejasná.

Je tedy zřejmé, že bude zapotřebí dalšího výzkumu, aby bylo možné jednoznačně posoudit, zda-li může mít vyšší neurální komplexita skutečně terapeutický potenciál. Vzhledem ke složitosti lidského mozku a celé nervové soustavy se však dalšího průlomu nejspíš dočkáme nejdříve za několik let.

Zdroje:

https://www.nature.com/articles/s41386-024-01809-2.epdf

https://www.newscientist.com/article/2416478-microdosing-lsd-increases-the-complexity-of-your-brain-signals

https://psychedelichealth.co.uk/2024/02/21/lsd-thc-investigating-neural-complexity-altered-states

David Vanda
David Vanda
Pochopit uvažování mužů může být někdy úkol na celý život. Svými texty na serveru Men.cz odhaluji pohled do mužské hlavy i duše, a snažím se tak ukázat, co nás ve skutečnosti baví a zajímá.

Nejnovější příběhy