Odborné výzkumy naznačují, že pokud se chcete s přibývajícím věkem chránit před vysokým krevním tlakem, musíte o sebe dlouhodobě pečovat a udržovat si zvýšenou úroveň pohybu až do středního věku života.
Sportem ke zdraví? V pokročilém věku to již nemusí být tak snadné
Podle studie z časopisu American Journal of Preventive Medicine provedené na více než 5 000 dobrovolnících z celkem čtyř různých amerických měst však situaci některým lidem mohou výrazným způsobem ztěžovat sociální faktory. „Teenageři a dospívající okolo 20. roku věku mohou sice být fyzicky aktivní, tyto vzorce se však s věkem mění,“ vysvětlila autorka studie a epidemioložka Kirsten Bibbins-Domingo z Kalifornské univerzity v San Franciscu (UCSF) v dubnu 2021, kdy byla studie původně publikována.
Vysoký krevní tlak je globální populační chorobou
Už dříve bylo prokázáno, že cvičení snižuje krevní tlak. Výše uvedený výzkum však naznačuje, že udržování fyzické aktivity v mladém dospělém věku může být pro prevenci hypertenze, tedy zvýšeného krevního tlaku, důležitější, než se dříve předpokládalo. S vyšším krevním tlakem navíc bojují miliardy lidí po celém světě. Hypertenze může vést k srdečnímu infarktu a mozkové mrtvici, a je také rizikovým faktorem pro vznik demence, zejména pak v pozdějším věku. Podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) trpí hypertenzí až každý čtvrtý muž a přibližně každá pátá žena. Většina lidí s vysokým krevním tlakem však o něm ani neví, což vede k jeho nechvalné přezdívce „tichý zabiják“.
Komplexní výzkum mapoval období třiceti let
Přesto existují způsoby, jak s vysokým krevním tlakem efektivně zatočit: studie z roku 2021 se zaměřuje primárně na aspekty cvičení. Do výzkumu bylo zařazeno zhruba 5 100 dospělých osob, u nichž byl po celé tři desetiletí sledován jejich zdravotní stav pomocí fyzických testů a dotazníků o jejich pohybových návycích, kouření a konzumaci alkoholu. Při každém klinickém hodnocení byl postupně třikrát s minutovým odstupem změřen krevní tlak, jehož hodnoty byly pečlivě zaznamenány.
Pro účely analýzy dat pak byli účastníci rozděleni do čtyř kategorií podle rasy a pohlaví. Ve všech skupinách se pak úroveň fyzické aktivity od 18 do 40 let věku postupně propadala, přičemž v důsledku tohoto poklesu se v následujících desetiletích úměrně zvyšovala míra hypertenze. Podle autorů práce z výsledků vyplývá, že zvýšená fyzická aktivita je v období mladé dospělosti klíčová pro prevenci hypertenze ve středním věku. Téměř polovina účastníků studie v období mladé dospělosti vykazovala nedostatek aktivního pohybu, který později souvisel s četnějším výskytem hypertenze. Podle vědců je tedy namístě zvýšit minimální standard fyzické aktivity.
Jaká je podle vědců optimální doba cvičení?
Když se pak experti zaměřili na dospívající osoby, které věnovaly středně intenzivní fyzické aktivitě zhruba pět hodin týdně – – což je dvojnásobek minimálního množství, které se v současné době doporučuje pro dospělé – zjistili, že tato úroveň aktivity výrazně snižuje riziko poruch spojených s vysokým krevním tlakem, a to zejména v případě, že si lidé své pohybové návyky udrželi až do 60 let.
Navýšení týdenní fyzické aktivity však není v současné rychlé době, kdy máme všichni mnohem více povinností. V období dospívání, tedy po ukončení střední školy a následným nástupem na vysokou školu, do zaměstnání a rodičovství, se volný čas poměrně logicky zkracuje a příležitosti k pohybové aktivitě se tím snižují.
Osud našeho zdraví v pokročilém věku tak máme do značné míry ve vlastních rukou. K hypertenzi můžeme mít pochopitelně určité predispozice i na základě rodinné anamnéze, i genetiku však lze částečně překonat konzistentním zdravým životním stylem. Je tedy na vás, zda-li se včas rozhodnete konat, a dostanete tak svůj vlastní krevní tlak pod kontrolu.
Zdroje: ajpmonline.org, heart.org, healthcentral.com