Práce z domova neboli home office se u nás stal populárním převážně v koronavirovém období. Před covidem se mnoho zaměstnavatelů výše uvedeného slovního pojmu bálo, protože mělo strach, že zaměstnanci nebudou v domácím prostředí vykonávat takovou činnost, jakou vykonávají v zaměstnání.
Home office by mělo mít svá pravidla
Velké množství zaměstnavatelů přišlo na to, že home office je jakousi záchranou i úsporným opatřením, protože dokážou ušetřit zajímavé finance na kancelářích, které již nemusí dále držet. Z několika kanceláří jim tak v konečném důsledku bohatě vystačí jen pár z nich. Ostatní mohou pustit, a to z toho důvodu, že zaměstnanci pracují zejména z domácího prostředí. Pochopitelně to jde pouze u těch činností, u kterých nevadí, že zaměstnanci nedochází do práce. Práce z domova by měla mít svá pravidla.
Pokud si totiž zaměstnanec a zaměstnavatel neurčí žádná pravidla, snadno se zaměstnanec může dostat do fáze, kdy se mu nebude chtít pracovat. Příliš velké množství rušivých elementů bývá problémem nejednoho zaměstnance, což je pochopitelné. Jak by tedy měla vypadat domluvená pravidla? Zákoník práce jako takový problém neřeší. Home office je tedy čistě jen na dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Nyní se podíváme na to, co je důležité zařadit do pravidel této činnosti.
Jak by měla vypadat pravidla na home office?
V první řadě by dohoda ohledně home office měla obsahovat plnění úkolů. Zaměstnavatel dá zaměstnanci seznam úkolů, které je potřeba během tohoto pracovního týdne splnit. Zaměstnanec následně jednotlivé úkoly plní. Jakmile uběhne pracovní týden, dodá zaměstnavateli report, že byla práce skutečně odvedená. Pokud se tak nestane, zaměstnavatel vyzve zaměstnance k tomu, aby i nadále docházel do kanceláře, protože jeho činnost není na home office produktivní.
Dále by taková dohoda měla obsahovat čas o tom, kdy je zaměstnanec v domácím prostředí dostupný svému zaměstnavateli. Může se totiž stát, že zaměstnavatel bude v danou chvíli něco vyžadovat. Pomocí dohody bude vědět, kdy může svého zaměstnance kontaktovat a kdy už ne. Jak si sami můžete všimnout, jde o dvě důležitá pravidla. Jedině tak bude vztah na home office fungovat správně. Nejde o nic složitého. Zaměstnavatel dá zaměstnanci možnost pracovat z pohodlí domova a zaměstnanec na oplátku udělá veškerou činnost, která se po něm vyžaduje.
Pokud charakter práce umožňuje home office, přináší tento způsob výkonu pracovní činnosti řadu výhod i zaměstnavateli, jak uvádí internetový portál Originalnitonery.cz. To jsme koneckonců oznámili i na začátku tohoto článků. Hlavní výhodou může být úspora v podobě kanceláří, které zaměstnavatel nemusí držet.
Zdroj: Originalnitonery.cz