Karcinom prostaty je třetí nejčastější zhoubné nádorové onemocnění v české mužské populaci. Riziko onemocnění stoupá s věkem a nejčastěji se objevuje mezi 70 a 80 lety života. Na vině bývá i genetika, nezdravý jídelníček nebo hormonální vlivy. Vzhledem k tomu, že onemocní asi 100 lidí na 100 000 obyvatel, je rozhodně vhodné dbát na prevenci. Ta spočívá v pravidelných urologických prohlídkách.
Pro klinický obraz je typická dlouhodobá bezpříznakovost
Pro zhoubné bujení prostaty je poměrně běžné poměrně dlouhé období bez příznaků. Pacienta proto vůbec nenapadne, že by tímto onemocněním mohl trpět. Výrazné klinické projevy se objevují až u pokročilého karcinomu, kdy nádor dráždí nebo prorůstá do močových cest. Jedním z příznaků takového stavu může být akutní retence moči, obtížné a nepříjemné močení, časté noční buzení ze spánku s potřebou se jít vymočit, hematurie, hubnutí, celková slabost.
Nezapomeňte na prevenci
Na pravidelné preventivní lékařské prohlídky bychom měli chodit nejen k praktickému lékaři, ale také k některým specialistům. Není to jen oční lékař, ale u žen je to gynekolog, u mužů zase urolog, který může odborně vyšetřit prostatu a močové ústrojí.
Preventivního vyšetření není nutné se bát. Jistě, pro některé muže může být nepříjemné, není však bolestivé. Provádí se per rectum, tedy pohmatem přes konečník. Lékař vyšetří také břicho a pomocí sonografu prohlédne ledviny, močový měchýř, varlata a prostatu. V některých případech je doporučen odběr markeru PSA jako prevence nádorového onemocnění. Specialista také pacienta poučí o tom, jakým způsobem by měl provádět samovyšetření varlat.
V rámci preventivní urologické prohlídky se lékař zaměřuje především na prevenci karcinomu prostaty, karcinomu varlat a benigní hyperplazie prostaty, což je stav, kdy je prostata zvětšená a způsobuje nepříjemné potíže při močení. Ty jsou ostatně nejčastějším důvodem, pro který pánové odborné vyšetření později vyhledají.
Jak často chodit na preventivní prohlídku k urologovi
U urologa byste se měli na preventivní prohlídku prostaty a varlat objednat jednou za rok. Odborné vyšetření včetně sonografu trvá přibližně půl hodiny a jeho cena je 2 500 korun. Jsou to však velmi dobře investované peníze, protože je vkládáte do péče o své zdraví. A to se počítá. S přibývajícím věkem je třeba se o sebe starat stále více a dbát všech doporučení lékařů, protože právě s růstem věku souvisejí nejrůznější zdravotní problémy, které mohou člověka potkat. Na preventivní urologické vyšetření se můžete objednat na https://www.skincareliberec.cz/urologicka-poradna-pro-muze/.
Využijte příspěvku zdravotních pojišťoven
Zdravotní pojišťovny nabízejí svým klientům různé benefitní programy, v rámci kterých jim přispívají na zdravotní péči. Platí to i pro preventivní urologické vyšetření u mužů. Zde se vyplatí být pojištěn zejména u Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (přispívá 500 Kč), České průmyslové zdravotní pojišťovny (přispívá 500 Kč) nebo u Vojenské zdravotní pojišťovny (přispívá 300 Kč). Nejsou to zanedbatelné částky a počítá se každá koruna, kterou pacient ušetří. I tímto způsobem zdravotní pojišťovny motivují své klienty k tomu, aby dbali na prevenci.
Jak na samovyšetření varlat
Ideální je najít si ve svém náročném měsíčním programu jeden den, který budete věnovat samovyšetření varlat. Vhodným časem je ihned po koupání nebo sprchování, protože právě tehdy je šourek uvolněný. Takto je možné lépe nahmatat neobvyklé útvary na povrchu varlat. Při samovyšetření by vás nic nemělo bolet. Právě bolest je indikátorem, že něco není zcela v pořádku. V takovém případě je pak vhodné se obrátit na svého praktického lékaře a poradit se s ním o dalším postupu. Samovyšetření je nenáročné a sotva zabere pět minut.
Zdroj informací: https://www.skincareliberec.cz/