Rodinné vztahy patří mezi ty nejkomplikovanější vztahy vůbec. Často si říkáte, že by rodina měla držet spolu jako jeden tým nebo jedno srdce. Mnohdy to ovšem není možné, protože jeden z členů se od rodiny oddělí, a to i na několik měsíců nebo let. Následný návrat bývá o to složitější.
Proč někteří členové přerušují kontakt se svojí rodinou?
Častým důvodem k odchodu někoho z členů bývá minulost rodiny. Člověk, který se rozhodne odejít, si nechce připomínat minulost, která nebyla příliš dobrá a podle představ. Jedině tak dokáže zapomenout. Následně se sám rozhodne, zda se k rodině vrátí, či nikoliv. Může jít o syna, který v dospělosti opustil matku nebo otce, popřípadě oba rodiče. Neudržuje s nimi kontakt, a to i přes to, že bydlí ve stejném městě. Toto odloučení slouží k zapomnění, aby člověk nabral novou sílu a energii.
Dalším důvodem bývá zklamání. To může provést jak rodič svému dítěti, tak obráceně. Nezáleží na tom, jaký člen rodiny odešel. Pokud se v nich zklamal, pak s největší pravděpodobností potřebuje čas, aby mohl přijít na jiné myšlenky. Kromě toho potřebný čas vyžaduje také na odpuštění. Poté se opět sám musí rozhodnout, jestli po čase zvládne navštívit svou rodinu, či nikoliv.
Třetím důvodem je dědictví. Velké množství rodin tuto fázi zná. Vztahy jsou v rodině na vynikající úrovni, ale pouze do chvíle, kdy zemře člen rodiny s majetkem, který se má následně rozdělovat mezi nejdůležitější členy rodiny. Tady v častých případech začínají hádky a boj, jenž nemá konce. V momentě, kdy je situace napjatá, se nejchytřejší člen rodiny rozhodne se všeho vzdát. V danou chvíli se ale nevzdává jen majetku, ale také kontaktu s rodinou. Už nemá důvod pokračovat v komunikaci se svými nejbližšími osobami.
Zneužívání
Posledním bodem je zneužívání. Vaše rodina se vám ozve jen v momentě, kdy od vás něco potřebuje? V ostatní dny dělá, jako byste neexistovali? Pak se není čemu divit, že vám prasknou nervy a na čas se přestěhujete do jiného města s tím, že netoužíte po kontaktu s rodinou.
„Některým rodinám mnohdy chybí to, co ráda nazývám elasticitou. Schopnost zotavit se ze vzniklých potíží – podobně jako neustále napínaná gumička jednou jejich pouto praskne. A už se nespraví,“ uzavírá klinická psycholožka Barbara Greenbergová pro internetový portál Novinky.cz.
Zdroj: Novinky.cz