Nedávná studie o sexuálních návycích seniorů přinesla pozoruhodné, nejspíš však nikterak překvapivé výsledky. Podle vědců by totiž vyšší aktivita v posteli na sklonku života měla mít poměrně značný pozitivní vliv na mozek.
Kvalita versus frekvence
Výzkum byl proveden u lidí v několika věkových kategorií. Ve skupině seniorů ve věku 75-90 let souvisel častější sex s celkovým zlepšením kognitivních funkcí. U vzorku s věkovým rozpětím 62-74 let pak bylo možné sledovat také vliv kvality prožívaného sexu, tedy pocit fyzického potěšení a emocionálního uspokojení, na výsledné zdokonalení mozkových funkcí. V pokročilejším věku tak hrála větší roli spíše frekvence sexu, u „mladších“ ročníků však byla významnější spíše samotná kvalita pohlavního styku. Studie byla zveřejněna v odborném časopise The Journal of Sex Research.
Rozdíly mezi muži a ženami či v rámci orientace
Dalo by se předpokládat, že na kvalitu sexu si potrpí spíše ženy než muži, a to ať už se jedná o postelové hrátky v pokročilém či mladším věku. Vědecké duo Shannon Shen a Hui Liu, které za novým výzkumem stojí, však odhalilo, že pocity fyzického potěšení souvisely s lepším kognitivním fungováním u mužů, ale ne u žen. Naopak vliv sexuální orientace nebyl v rámci studie kvantifikovatelný, přestože gayové a lesby tvořili dohromady téměř 2 % zkoumaného vzorku z celkového počtu bezmála 1700 účastníků.
Pohlavní styk musel mít jasná pravidla
Subjekty průzkumu byly pro účely studie upozorněni na to, že sex bude v rámci studie definován jako „vzájemně dobrovolná aktivita s jinou osobou, která zahrnuje sexuální kontakt, bez ohledu na to, zda dojde k pohlavnímu styku nebo orgasmu“. Aby bylo možné poskytnout jednotná statistická data, byl také tabelován pojem „častý pohlavní styk“, který u starších ročníků znamenal jeden či více styků v horizontu jednoho týdne.
Studie je v mnoha ohledech unikátní
Studie je údajně jedním z prvních rozsáhlých populačních průzkumů zabývajících se otázkou vlivu sexuálního života starších generací na jejich kognitivní funkce. K podobným hypotézám vědci v minulosti sice dospěli – studie z února 2022 například přináší úvahy o tom, že kvalitní sex zpomaluje pokles kognitivních schopností starších mužů trpících erektilní dysfunkcí – ověřit teorii v praxi se však podařilo teprve nyní. Výzkum Shen a Liu tak vnáší do oblasti intimního života novou vlnu porozumění. Lze na ní sledovat, jak se v průběhu let mění náš pohled na sex jako takový, od prvotní potřeby naplnit veškerá očekávání až po potěšení z toho, že k němu vůbec došlo. Přínos pro naše zdraví přitom mohou mít oba vjemy prakticky srovnatelný, a je jen na nás, jakým způsobem se k otázce sexu v pokročilém věku nakonec postavíme.
Zdroje:
https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/00224499.2023.2238257
https://www.everydayhealth.com/sexual-health/can-sex-improve-protect-memory-in-old-age/
https://www.sciencealert.com/sex-appears-to-protect-brain-health-in-older-adults-scientists-say