back to top
HomeRady a návodyStres může skutečně vyvolat šediny. Proces lze ale zvrátit

Stres může skutečně vyvolat šediny. Proces lze ale zvrátit

Date:

Nenechte si ujít

Je mražená či konzervovaná zelenina stejně zdravá jako ta čerstvá? Odpověď vás možná překvapí

Neustálé zdražování potravin do značné míry ovlivňuje způsob, jakým utrácíme své peníze. Pro mnoho lidí to znamená, že musí omezit rozpočet na týdenní nákup v supermarketu. Častou obětí těchto úspor jsou pak čerstvé ovoce nebo zelenina. Pokud si však v současné době nemůžete dovolit tolik čerstvých produktů, existují i jiné alternativy, jak z jejich výhod těžit, a dokonce si možná i zvýšit celkový příjem ovoce a zeleniny.

Nová přísada odemyká plnohodnotný potenciál čokolády. V čem je tajemství revoluční receptury?

Čokoládu jako sladkou odměnu si oblíbili lidé po celém světě. Jen ve Spojených státech Američané spořádají více než 3 miliony tun čokolády ročně. Prvenství v konzumaci oblíbené sladkosti však drží Švýcarsko. Nabízí se však otázka, zdali dokážeme chuť čokolády zdokonalit, a navíc z ní udělat i zdravou potravinu. Experti po odpovědi pátrají v nových receptech.

Japonci chtějí do roku 2050 postavit vesmírný výtah

Do vesmíru nás zatím dopravují jen rakety a další podobná plavidla. Dokážete si ale představit, že by do kosmu vedl výtah, který by za zlomek nákladů a času dokázal na oběžnou dráhu Země – a později možná i na sousední planety – vynášet materiál i lidskou posádku? Tímto způsobem uvažuje i Japonská firma Obayashi Corporation, která chce výstavbu tohoto výtahu v nadcházejících dekádách zrealizovat.

Tetování na těle mohou být rizikovým faktorem pro vznik nádorů, varují lékaři

Po mnoho let byla za nejzávažnější vedlejší účinek tetování považována maximálně lítost nad nechtěným obrázkem. Nová studie publikovaná v časopise eClinicalMedicine však naznačuje, že by mohly existovat i mnohem vážnější dopady, kterých je třeba se při jeho pořízení obávat.

Většina z nás s přibývajícím věkem přirozeně ztrácí vlasový pigment. Podle nedávno publikovaných studií v tom může svou roli hrát právě i stres.

Až donedávna nebylo propojení šedin a stresu u lidí vědecky prokázáno. Studie z roku 2021 však přinesla lidstvu konkrétní důkazy. Šedivé a bílé vlasy jsou obvykle způsobeny tím, že pigmentové buňky v našich vlasových folikulech s přibývajícím věkem pomalu odumírají a ztrácí melanin. Na tvorbu šedin pak může mít vliv celá řada faktorů, teprve výše uvedený výzkum však mezi ně definitivně zařadil i stres.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Jak vědci přišli na to, že lze vlasům vrátit původní barvu

Studie však ve skutečnosti přinesla mnohem víc. Ukázala totiž, že jakmile jsou lidé vystaveni menší míře stresu, může se barva do vlasů vrátit nazpět. Takováto přirozená eliminace šedin není pochopitelně možná, pokud se objeví v důsledku stáří, stresové faktory však ovlivnitelné jsou, a tato zjištění by nás mohla poučit o biologických procesech stárnutí. Pochopení mechanismů, které umožňují omlazení vlasového pigmentu, by podle vědců mohlo přinést nové poznatky o tvárnosti lidského stárnutí obecně a o tom, do jaké míry je ovlivňováno stresem.

Studie, o níž je v tomto článku řeč, se před více než dvěma lety zúčastnilo celkem 14 dobrovolníků ve věku od 9 do 65 let, přičemž všichni z nich měli již určité známky šedin nebo bílých vlasů. Výzkumníkům trval výběr vhodných kandidátů dva a půl roku, což poněkud zpochybňuje reprezentativnost zvoleného vzorku v rámci celé populace, přesto však výzkum přinesl zajímavé výsledky.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Zvrátit šedivění mohou i zdánlivé maličkosti – například dovolená

Pomocí speciálně vyvinuté skenovací techniky s vysokým rozlišením byly vlasy dobrovolníků analyzovány na známky ztráty pigmentu. Kromě výraznějšího šedivění však skeny odhalily i velmi malé odchylky v barvě, což ukazuje, že jakmile ztráta pigmentu začala, ne ve všech případech probíhala kontinuálně dál. Vědci si výsledky následně ověřili se záznamy o stresových a nestresových obdobích za posledních 12 měsíců, přičemž u některých účastníků studie odhalili určitou korelaci mezi cykly stresu a změnami pigmentace vlasů. Jeden ze subjektů například odjel na dovolenou, což zapříčinilo plnou obnovu pigmentů u celých pěti vlasů.

Pátrání po logickém zdůvodnění zavedlo vědce k mitochondriím

Autoři studie dále analyzovali stovky proteinů uvnitř sledovaných vlasů, přičemž objevili nuance v bílkovinách spojených s aktivitou mitochondrií, tedy organel spojených s energetikou a metabolickým stresem. Stres se tak s největší pravděpodobností projevuje již na buněčné úrovni, a prostupně se pak propracovává až do makrosvěta.

Na základě matematického modelu, který rozšířil výsledky na větší počet lidí a věkových kategorií, pak výzkum naznačuje, že šedé a bílé vlasy mohou za určitých okolností skutečně získat zpět svou barvu. To je sice v rozporu s jinou studií provedenou na myších, ale rozdíly v biologii vlasových folikulů u myší a lidí by mohly tento rozpor vysvětlit. Zatím ale není jasné, zda-li může tato teorie fungovat i v reálné praxi a v univerzálním měřítku. Přesto však platí, že čím méně stresovým situacím se budeme v životě vystavovat, tím delší životnost bude náš přirozený vlasový pigment mít. Pokud se jim pak dokážeme účinně vyhýbat, nebudeme se muset zaobírat úvahami o tom, jak se případných šedin efektivně zbavit.

Zdroje:

https://elifesciences.org/articles/67437

https://www.popularmechanics.com/science/health/a43669473/gray-hair-may-be-reversible-new-study/

David Vanda
David Vanda
Pochopit uvažování mužů může být někdy úkol na celý život. Svými texty na serveru Men.cz odhaluji pohled do mužské hlavy i duše, a snažím se tak ukázat, co nás ve skutečnosti baví a zajímá.

Nejnovější příběhy