Ranní pohled do zrcadla bývá pro mnoho z nás poměrně intenzivním zážitkem. Čerstvý vzhled nám zpravidla kazí vrásky, které se nám přes noc udělají na obličeji. Tyto spánkové vrásky jsou sice dočasné a během dne zpravidla zmizí, s přibývajícími léty je však regenerace pleti stále náročnější. Poradíme vám, jak jejich vzniku efektivně předcházet, a zajistit si tak mladistvý vzhled i v pokročilém věku.
Zásadní vliv má poloha, ve které spíte
Vrásky na kůži vznikají obecně z mnoha příčin. Velkou roli v tomto procesu hraje pochopitelně stárnutí, vystavování obličeje slunci, kouření, nedostatek hydratace či přehnaná mimika. Průzkumy ale ukazují, že na vzniku vrásek se podílí i poloha při spánku. Pokud totiž často ležíte na boku nebo na břiše, je pokožka obličeje stlačována mnohem více než při ležení na zádech. Na vině je pochopitelně gravitace, která vaši hlavu tlačí k polštáři, a deformuje tak kůži natahováním a smršťováním do všech možných směrů.
U mladého obličeje jsou spánkové vrásky přechodné, a ještě během rána vám z tváře úplně zmizí. Kůže však postupem času ztrácí svou pružnost, což vytváří ideální podmínky pro vznik a déle přetrvávajících spánkových vrásek nebo linek. Doba strávená v jednotlivých polohách či plocha kontaktu s povrchem polštáře pak rovněž ovlivňují vzorec a rychlost tvorby spánkových vrásek.
Předejít působení těchto faktorů na váš obličej tak můžete zkusit tím, že se naučíte spát na zádech, případně budete-li během noci častěji měnit polohy. Zjistit, v jaké pozici spíte, vám pak mohou pomoci odborníci ve spánkových laboratořích, kteří vám mohou také poradit s novými návyky. S případnou péčí o pleť vám pak mohou pomoci kožní specialisté.
Správná péče o pleť jako efektivní nástroj prevence vzniku spánkových vrásek
Základní vlastnosti, tedy pružnost a strukturu, dodávají pokožce především dvě základní složky: kolagen a elastin. Kolagen lze poměrně snadno doplnit prostřednictvím rutinní péče o pleť, která tak dokáže udržet pokožku pružnou a vitální, a omezit tak tvorbu vrásek. Velké oblibě se těší například přípravky obsahující kyselinu hyaluronovou, která je přírodní látkou přirozeně se vyskytující v lidském těle a která udržuje hladinu kolagenu a elastinu v normě. Navíc dokáže pleť efektivně hydratovat, což opět vede ke zpomalení tvorby trvalých vrásek. Není tedy divu, že je kyselina hyaluronová jednou z nejběžnějších účinných látek v pleťových krémech, gelech a vodách.
Dbát na dostatečnou hydrataci pleti je tedy důležité. Dosáhnout ideálního stavu pak lze nejrůznějšími způsoby. Existují například tzv. okluzivní látky, které na povrchu kůže vytvářejí tenkou olejovou vrstvu, která zabraňuje ztrátám vody v důsledku vypařování. Zvlhčující látky naopak přitahují vodu z okolí, a tu pak zadržují v pokožce. Efektivita účinnosti jednotlivých substancí pak zpravidla závisí především na jejich chemickém složení, které také ovlivňuje stupeň celkové hydratace pleti.
Svou roli hraje i druh tkaniny v povlečení
Na tvorbu spánkových vrásek má vliv i materiál, ze kterého je tvořen povlak vašich polštářů, přikrývek či prostěradlo. Například hedvábí je v tomto ohledu k pokožce mnohem šetrnější než bavlna, jelikož se méně krčí a umožňuje klouzání pleti po povrchu namísto toho, aby zvyšovalo tření a tlak v jednom místě vašeho obličeje. Menší zátěž pro pokožku pak představují také anatomicky tvarované polštáře, které se lépe přizpůsobí tvaru vašeho obličeje, a snižují tak mechanickou zátěž pokožky.
Způsobů, jak omezit tvorbu spánkových vrásek, tak existuje hned několik. Záleží pak pouze na vás, jakou metodu zvolíte. Nejlepší je vyzkoušet jich více a ve finále se rozhodnout pro takovou, kterou považujete za nejméně náročnou, případně nejvíce efektivní. Ke komplexnímu zlepšení kvality pokožky pak může přispět i zdravý životní styl, například omezení kouření či pití alkoholu, konzumace dostatečného množství vody nebo vyvážená strava. Během roku se pak nebojte ani častému používání opalovacích krémů, které vám udělají službu nejen v létě, ale i v zimě. Sami pak jistě brzy poznáte rozdíl doslova na vlastní kůži.
Zdroje: today.com, health.com, byrdie.com