Tradiční čínská medicína (TČM) vznikla ve starověké Číně a vyvíjela se po tisíce let, přičemž pro léčbu zdravotních problémů psychického i fyzického charakteru se používají byliny, akupunktura a další metody. V některých případech se doporučují i moxování, baňkování a masáže. V následujících řádcích se na tradiční čínskou medicínu zaměříme trochu podrobně a představíme si její základní principy.
Vysvětlení, co je to tradiční čínská medicína
Tradiční čínská medicína vychází ze starověké filozofie taoismu a je stará více než pět tisíc let. Nezaměřuje se na vědu a medicínu jako takovou, ale místo toho je založena na rovnováze, harmonii a energii. Narazíte hned na několik základních pojmů, jako jsou čchi anebo jing a jang. Čchi je životní energie proudící celým tělem. Léčebné postupy tradiční čínské medicíny se často zaměřují na způsoby, jak tok čchi podpořit a udržet. Zatímco jing a jang jsou protiklady popisující vlastnosti čchi.
Jaké metody využívá tradiční čínská medicína?
První metodou je akupunktura, při níž se velmi jemné jehly aplikují do kůže. Čínská tradiční medicína používá také baňkování, meditace či moxování. Poslední zmíněná procedura vám možná nic neříká, ale jedná se o hloubkové prohřívání akupunkturních bodů pomocí pozvolného doutnání sušeného pelyňku. Zapomenout nesmíme ani na cvičení s pomalými pohyby tai chi, při nichž se musíte soustředit na dech.
Nepostradatelnou součástí tradiční čínské medicíny jsou i bylinky. Nicméně s nimi opatrně a vždy se obraťte na odborníka, protože některé bylinky mají při nesprávném dávkování vedlejší účinky a mohly by ovlivňovat další léky. Podívejte se na stránku ApotekaTCM.cz, kde najdete další informace o tradiční čínské medicíně.