back to top
HomePrezentaceTradiční čínská medicína má dlouhou historii a prokazatelné účinky

Tradiční čínská medicína má dlouhou historii a prokazatelné účinky

Date:

Nenechte si ujít

Je mražená či konzervovaná zelenina stejně zdravá jako ta čerstvá? Odpověď vás možná překvapí

Neustálé zdražování potravin do značné míry ovlivňuje způsob, jakým utrácíme své peníze. Pro mnoho lidí to znamená, že musí omezit rozpočet na týdenní nákup v supermarketu. Častou obětí těchto úspor jsou pak čerstvé ovoce nebo zelenina. Pokud si však v současné době nemůžete dovolit tolik čerstvých produktů, existují i jiné alternativy, jak z jejich výhod těžit, a dokonce si možná i zvýšit celkový příjem ovoce a zeleniny.

Nová přísada odemyká plnohodnotný potenciál čokolády. V čem je tajemství revoluční receptury?

Čokoládu jako sladkou odměnu si oblíbili lidé po celém světě. Jen ve Spojených státech Američané spořádají více než 3 miliony tun čokolády ročně. Prvenství v konzumaci oblíbené sladkosti však drží Švýcarsko. Nabízí se však otázka, zdali dokážeme chuť čokolády zdokonalit, a navíc z ní udělat i zdravou potravinu. Experti po odpovědi pátrají v nových receptech.

Japonci chtějí do roku 2050 postavit vesmírný výtah

Do vesmíru nás zatím dopravují jen rakety a další podobná plavidla. Dokážete si ale představit, že by do kosmu vedl výtah, který by za zlomek nákladů a času dokázal na oběžnou dráhu Země – a později možná i na sousední planety – vynášet materiál i lidskou posádku? Tímto způsobem uvažuje i Japonská firma Obayashi Corporation, která chce výstavbu tohoto výtahu v nadcházejících dekádách zrealizovat.

Tetování na těle mohou být rizikovým faktorem pro vznik nádorů, varují lékaři

Po mnoho let byla za nejzávažnější vedlejší účinek tetování považována maximálně lítost nad nechtěným obrázkem. Nová studie publikovaná v časopise eClinicalMedicine však naznačuje, že by mohly existovat i mnohem vážnější dopady, kterých je třeba se při jeho pořízení obávat.

Tradiční čínská medicína (TČM) vznikla ve starověké Číně a vyvíjela se po tisíce let, přičemž pro léčbu zdravotních problémů psychického i fyzického charakteru se používají byliny, akupunktura a další metody. V některých případech se doporučují i moxování, baňkování a masáže. V následujících řádcích se na tradiční čínskou medicínu zaměříme trochu podrobně a představíme si její základní principy.

Vysvětlení, co je to tradiční čínská medicína

Tradiční čínská medicína vychází ze starověké filozofie taoismu a je stará více než pět tisíc let. Nezaměřuje se na vědu a medicínu jako takovou, ale místo toho je založena na rovnováze, harmonii a energii. Narazíte hned na několik základních pojmů, jako jsou čchi anebo jing a jang. Čchi je životní energie proudící celým tělem. Léčebné postupy tradiční čínské medicíny se často zaměřují na způsoby, jak tok čchi podpořit a udržet. Zatímco jing a jang jsou protiklady popisující vlastnosti čchi.

Jaké metody využívá tradiční čínská medicína?

První metodou je akupunktura, při níž se velmi jemné jehly aplikují do kůže. Čínská tradiční medicína používá také baňkování, meditace či moxování. Poslední zmíněná procedura vám možná nic neříká, ale jedná se o hloubkové prohřívání akupunkturních bodů pomocí pozvolného doutnání sušeného pelyňku. Zapomenout nesmíme ani na cvičení s pomalými pohyby tai chi, při nichž se musíte soustředit na dech.

Nepostradatelnou součástí tradiční čínské medicíny jsou i bylinky. Nicméně s nimi opatrně a vždy se obraťte na odborníka, protože některé bylinky mají při nesprávném dávkování vedlejší účinky a mohly by ovlivňovat další léky. Podívejte se na stránku ApotekaTCM.cz, kde najdete další informace o tradiční čínské medicíně.

Adéla Černá
Adéla Černá
Čtenářům webu Men.cz nabídnu cestovatelské tipy, poradím s rozmanitými aktivitami nejen v přírodě nebo doporučím restauraci, která zaručeně poskytne gurmánský zážitek. Mou velkou vášní je také literatura, své články budu tedy věnovat i zajímavým knihám.

Nejnovější příběhy