Hrušky, svíčky, reflektory. Doposud jsme je vybírali podle tvaru, pětice a wattů, odteď bychom si měli všímat, kolik světla při jaké spotřebě vyrobí. Obyčejné žárovky míří na věčný odpočinek. Definitivní. Nahradí je technologie, které jsou ekologičtější.
To, že se Evropská unie po vzoru jiných zemí světa rozhodla postupně skoncovat s obyčejnými žárovkami není náhoda. Na světlo přemění pouze desetinu energie, ze zbytku vyrobí teplo. Svět omezuje tvorbu skleníkových plynů a tak pomůže, když z našich svítidel výměnou žárovek svěsíme energetické štítky s písmenem F a nahradíme je světelnými zdroji tříd C či dokonce A. Je to jednoduché.
Třetinu peněz ušetří každý
Čtěte také:
Na jaké pracovní nabídky koukat jako nadšenec do online prací?
Můžeme za to vděčit halogenovým úsporným žárovkám. Mají standardní závit a tvar jako obyčejné žárovky, jsou stmívatelné a přirozené světlo vytvářejí žhavením vlákna. Spotřebují však až o třetinu energie méně. Vydrží dva až tři roky a když doslouží, patří do komunálního odpadu stejně jako jejich předchůdci.
Finta spočívá v tom, že v klasické skleněné baňce je zapouzdřená halogenová kapsle, podobná těm z bodových svítidel. Inertní plyn zabraňuje tmavnutí kapsle po celou dobu životnosti a zpomaluje přestup tepla do okolí. Výsledkem je stejná intenzita světla po celou dobu životnosti a vlastnosti srovnatelné s klasikou. Halogenová žárovka přestane fungovat tehdy, když se přepálí její vlákno.
Pokud výrobci použijí nízkonapěťovou halogenovou kapsli a do skleněné baňky zabudují elektronický předřadník, žárovky dokáží ušetřit až polovinu energie. Tyto modely poznáte podle vyšší ceny a elektroniky, která se skrývá pod lesklou krytkou ve spodní části baňky.
Naše redakční testy ukázaly, že halogenové žárovky vytvářejí kvalitní světlo a třetinová úspora je reálná. Bohužel prodavači v elektroprodejnách o nich zatím mnoho nevědí a s výjimkou specializovaných prodejen se svítidly jsme je nikde v nabídce neviděli. KLIKNI PRO ZOOMOsram a Philips avizují celoplošný vstup na trh na září. Ceny začínají na hranici 2 eur, 70 wattová žárovka ušetří během své životnosti 60 kWh energie, což odpovídá přibližně 7,80 eur. Doporučujeme je používat ve všech svítidlech.
Ušetřit můžete podstatně více
Pokud jste ochotni postoupit změnu kvality světla a možná i výměnu vašich svítidel za jiná, sáhnout můžete po kompaktních zářivkách. Určitě je znáte. Jedná se o bílé trubice ve tvaru kukuřice či spirály se standardním závitem na konci. Výrobci slibují až 80procentní úsporu energie.
Kompaktní zářivky pracují podobně jako velká trubicová svítidla v kancelářích či na pracovištích. Obsahují elektronický předřadník a výbojku, která vyrábí ve rtuťové páře ultrafialové záření. To rozzáří práškový luminifor, kterým je pokryta vnitřní plocha trubice. V závislosti na tom, jak je velký povrch trubice a jaký druh luminiforu výrobce použil, se odvíjí intenzita a kvalita světla. Elektronický předřadník rozhodne o tom, jak rychle zářivka nabíhá, jestli je stmívatelná a jaká bude její životnost. Tento druh svítidel využívá nedokonalosti lidského oka, které dokáže dostatečně rychlé blikání vnímat jako souvislé osvětlení.
Pokud se přepálí žhavící vlákno v trubici, nebo vlivem přehřátí či četného cyklování selže předřadník, zářivka přestane fungovat. Pokud doslouží, patří do elektronického odpadu pro následnou recyklaci.
Naše testy ukázaly, že i když mají kompaktní zářivky své dětské vady už dávno za sebou, jejich kvalita a vlastnosti se podstatně liší. Testovali jsme modely, které se světelností vyrovnaly žárovkám při avizované 80procentní energetické úspoře, našli jsme i takové, které spotřebovaly více energie než výrobce udával, nebo nedosáhly ani poloviny slibované světelné intenzity. Na pultech prodejen je koupíte v cenách od 3 eur, kvalitněji stojí přibližně 7 eur. 20 wattová kompaktní zářivka ušetří během své životnosti 640 kWh energie, což odpovídá přibližně 84 eurům. Doporučujeme je používat v místnostech, kde pobýváte nejdéle. Naopak, nehodí se tam, kde zasvěcujete světlo na krátké intervaly.
Doplňkové osvětlení je nejúspornější
Na pultech prodejen se můžete setkat také se třetím druhem úsporných žárovek. Ty používají pro výrobu světla LED technologii, kde hrají hlavní roli polovodiče. Jejich efektivnost je o málo nižší než u kompaktních zářivek, rozhoduje však jejich životnost. Ta se pohybuje v rozpětí od 15 do 25 let.
6 wattová LED žárovka zastoupí 25 wattovou obyčejnou, 1.6 wattová přibližně 10 wattovou. Dle našich zkušeností poslouží nejlépe v doplňkovém osvětlení místností, při bodovém nasvěcování nebo na chodbách a schodištích s nepřetržitým režimem svícení. Jejich nasazování brání zatím vysoké ceny. Svou cestu si však do domácností našli.
Osram nabízí zajímavou úsporku s názvem Duled, která kombinuje kompaktní 12 wattovou zářivku s 0,3 wattovou ledkou. Ovládáte ji obyčejným vypínačem. Po prvním zasvícení nastartuje kompaktní zářivka pro osvětlení místnosti. Pokud však vypínač vypnete a do čtyř sekund ho zasvítíte opět, rozsvítí se LEDka. Ta poslouží jako navigační osvětlení na chodbách nebo dodá odvahu dětem, které se bojí usínat potmě.
Některé žárovky z pultů prodejen zmizí
Žárovky, které spadají do energetických tříd horších než C, budou postupně vypadávat z prodeje. Týká se to klasických žárovek, které spadají do energetické třídy E. Od září letošního roku se přestanou prodávat obyčejné žárovky s příkonem nad 100 wattů včetně, od příštího roku se hranice posune na 75 wattů. Od roku 2012 se zákaz prodeje týká všech žárovek. Nahradí je halogenové žárovky spadající do třídy C a kompaktní zářivky třídy A.
Jsou úsporné zářivky ekologické?
I když se výroba žádné úsporné zářivky neobejde bez malého množství prudce jedovaté rtuti, naše planeta si s odchodem obyčejných žárovek odpočine. Andrea Zlatňanská z organizace Greenpeace tvrdí, že matematika je jednoduchá. Jelikož 60 procent světové energie se vyrábí z uhlí, množství rtuti obsažené v kompaktní zářivce je podstatně nižší, než její emise ze spalování uhlí v elektrárnách. Navíc, rtuť ze zářivek lze recyklovat, dokud tu z emisí zachytit nedokážeme.
Mnohem důležitější je však úspora energie as ní související snižování emisí skleníkových plynů. Úsporná zářivka již během 12 hodin provozu ušetří tolik energie, kolik se jí spotřebovalo na její výrobu. Vzhledem k dlouhé životnosti se značně redukuje i množství vzniklého odpadu. Zatímco obyčejná žárovka po 1000 hodinách selže, úsporné zářivky vydrží až 8 či 15 tisíc hodin.
Mýty a pravdy o kompaktních zářivkách
Zatímco obyčejné a halogenové žárovky bez předřadníků jsou všechny stejné, o kompaktních zářivkách to říci nelze. Liší se více, než jen cenou a výkonem. Ne všechno se dočtete na krabici a ne všechno co se říká je pravda.
Nesvítí tak silně, jak by měly – Naše testy odhalily, že je na tom cosi pravdy. V nabídce prodejců jsme narazili i na takové modely, jejichž svítivost byla poloviční. Značkoví výrobci však většinou dodrželi, co slíbili. Doporučujeme následovat na krabicích údaje o wattech, ale o svítivosti. Porovnejte si je s údaji na krabici od obyčejné žárovky. Myslete i na to, že léta používaná zářivka ztrácí na výkonu.
Jejich světlo je nekvalitní – Kompaktní zářivky vyrábějí odlišné světlo, než žárovky. Využívají setrvačnost oka k tomu, aby vytvořily iluzi stabilní intenzity osvětlení. Jiné je také jejich barevné podání. Chcete-li kvalitu, sáhněte po halogenových žárovkách. Studené modré světlo je však minulostí, v testu jej vyráběly pouze dvě zářivky, které to uváděly na obalu.
Blikají, bolí z nich hlava, vypadávají vlasy – Každý člověk vnímá světlo zářivek jinak. Pro někoho je 100 bliknutí za vteřinu neviditelných, jiní tvrdí, že jim to způsobuje problémy. Blikání lze na pracovišti či na psacím stole zeslabit doplňkovým osvětlením žárovkou.
Při zapnutí utratí více energie, než během svícení – Není to pravda. Kapacitní zátěž se sice při náběhu projevuje špičkou, tento zlomek vteřiny však nijak neovlivní jejich spotřebu. Ve skutečnosti je spotřeba zářivky při jejím rozsvěcování nižší a stabilizuje po několika minutách.
Rozsvěcují se pomalu – Ano, některé zářivky dosáhnou plného jasu po jedné minutě, jiné po pěti či deseti. Bohužel výrobci tento údaj na obalech neuvádějí.
Nevydrží tak dlouho, jak by měly – Úsporné zářivky nedosáhnou výrobcem odhadnuté životnosti svítí-li v množství krátkých cyklů, nebo se přehřívají. Výrobci na to upozorňují na obalech. Uzavřená stínítka jsou out, vyhnout byste se měli i spínání pohybovým senzorem. Chcete-li používat úsporné zářivky, možná budete muset některé lampy a lustry jednoduše nahradit novými – vhodnějšími.
Nikdy se nevejdou do malých svítidel – I když je životnost kompaktních zářivek v uzavřených stínítkách omezena, výrobci je dodávají na trh v různých tvarech a délkách tak, aby se vešly i do malých svítidel. Jejich průměr je dán velikostí předřadníku, délku zkracují výrobci tak, že trubici stáčejí do spirály. Stejně štíhlou náhradu za svíčkovou žárovku se závitem E17 však nenajdete.
Jak se v nich vyznat a co se dočtete na krabici?
Bez ohledu na to, pro kterou technologii se rozhodnete, kromě energetického štítku s třídou účinnosti naleznete na krabici i další důležité údaje.
Světelnost v lumenech udává, kolik světla úsporka vyrobí. Orientačně můžete počítat s 11 lumeny na watt příkonu obyčejné žárovky, takže pokud na úsporce najdete že vyrobí 850 lumenů světla, je to o něco méně, než vyrobí obyčejná 80 wattová žárovka.
Příkon určuje, kolik energie spotřebuje úsporka pro svůj běh. Od tohoto údaje se neodvíjí intenzita jejího světla, ale částka, která se objeví na účtu za energii. Příkon nesmí být vyšší, než udává výrobce svítidla, do kterého chcete úsporku namontovat.
Životnost se udává v hodinách a pomůže vám vypočítat, kolik peněz při provozu ušetříte. Pokud údaj na krabici odpovídá skutečnosti, podle našich výpočtů platí pravidlo, že cena úsporky je nižší, než cena ušetřené energie.
Barva prozradí, jaký barevný tón můžete od úsporky očekávat. Dozvíte se sice, jestli máte čekat teplé, neutrální nebo studené osvětlení, nedozvíte se však, jak široký rozsah světla pokryjete. Barva může mít číselný kód např. 827, teplotu v kelvinech 2700K nebo slovní označení Warm White – všechny tři označují totéž.
Stmívatelnost nemusí být samozřejmostí a proto hledejte na krabičce potřebnou informaci. Zatímco žárovky s tím problém nemají, jen některé zářivky lze tlumit.
Patice, tvar žárovky a její velikost jsou rozhodující pro svítidlo, do kterého ji chcete namontovat. Zatímco závity jsou standardizovány svým průměrem, rozměry jsou rozmanité. Důležité je ovšem vědět, že s jistotou najdete vhodný model do každé svítilny. Krátké modely mají obvykle v názvu slova jako Twist, Mini či Tornado.
Jak jsme testovali
Naše redakce sice není státní zkušební ústav, s několika pomůckami jsme se však pustili do toho, abychom zjistili, zda úsporné žárovky a zářivky splňují to, co výrobci slibují na krabicích. Zvolili jsme přístup, který simuluje použití v domácím prostředí.
Kartónovou krabici s objemem kubického metru jsme uvnitř natřeli na bílo. Na jednu ze stěn jsme umístili objímky pro patice E27 a E14, na další jsme do středu namontovali lux-metr. Objímky jsme k síti připojili přes digitální wattmetr, abychom zjistili, jakou spotřebu úsporky mají. Připravili jsme si také analogový stmívač, abychom ověřili, jak se budou připojené úsporky chovat při tlumení.
Po připojení k síti jsme po každé minutě zaznamenali intenzitu světla, abychom zjistili, jak dlouho potrvá, než zářivky dosáhnou maximálního výkonu. Po 15 minutách svícení jsme zapsali stabilní světelnosti a údaje o spotřebě. Naměřené hodnoty jsme porovnávali s klasickými žárovkami.
Ve druhém testu jsme se pokoušeli zjistit, jakou kvalitu a barvu má světlo. Úsporky jsme namontovali do nekrytého svítidla v bílé místnosti a pomocí digitálního fotoaparátu a subjektivního hodnocení jsme se snažili hledat rozdíly. Jelikož výstupy byly v jednotlivých třídách téměř identické, test jsme ukončili předčasně. S výjimkou dvou kompaktních zářivek měly všechny teplé bílo světlo, u žádných testovaných zářivek jsme neměli pocit blikání.
Co jsme při testu zjistili
V elektroprodejnách příliš nedbají na to, aby před zákazníkem žárovky otestovaly tak, jak jim to předepisuje zákon. Ve čtveřici specializovaných prodejen, které jsme navštívili, byla situace stejná. Žárovky jsme dostali bez odzkoušení, jako bychom kupovali chléb či mléko. „Firmy, které žárovky prodávají, jsou povinny spotřebiteli předvést takový výrobek. Pokud tuto povinnost nevědí zajistit, takové výrobky by neměly prodávat.“ – tvrdí Danuše Krkošová ze SOI. O tom, že odzkoušení význam má jsme se přesvědčili na vlastní kůži. Z celkového počtu 46 světelných zdrojů jeden nefungoval. Šlo o 13 wattovou kompaktní zářivku od EMOSu.
Mohou vás oklamat
Při prvním třídění jsme kontrolovali, zda výrobci do krabiček zabalili to, co slibovali. Velké překvapení nás čekalo u kompaktních zářivek prodávaných pod značkou BC-LUX. I když ceny o málo převyšovaly hrubý průměr, namísto avizovaných 30, 22 a 13 wattových zářivek jsme dovnitř našli zářivky s podstatně nižšími příkony – 22, 12 a 8 wattů. Bez měřicího přístroje to zákazník nemá možnost zjistit, jelikož výrobce na patici vyrazil falešné údaje. Firma Baterie Centrum, která je dovozcem tvrdí, že o ničem neví. Obchodníci dovážející zboží z Asie nám však prozradili, že podobné praktiky jsou běžné. Prodají vám cokoliv si přejete. Sami vám dokonce nabídnou podfuk, jak udržet cenu při zemi.
Snaží se prozradit co je třeba
Na krabičkách jsme ve většině případů našli všechny klíčové informace. Výrobci své povinnosti nezanedbávají. K nejčastějším přešlapům patřila chybějící informace o nemožnosti stmívání a nevhodně navržený ekvivalent obyčejné žárovky. Naopak, téměř všude jsme se u kompaktních zářivek dočetli, že nepatří do uzavřených svítidel, jinak nedosáhnou své životnosti. Výrobci se snaží chránit. Co se nám však nepodařilo rozlousknout bylo dělení do tříd na energetických štítcích. Mnohé úsporky zařazené do třídy B měly lepší poměr příkon/světelnost než jiné modely ze třídy A. Podle štítků se tedy neorientujte.
Halogen je standard budoucnosti
Halogenové žárovky se standardními závitovými paticemi jsme měli k dispozici pouze od firem Philips a Osram. Teplé jiskřivé světlo s okamžitým náběhem dosahuje očekávaných kvalit, takže není žádný důvod pro nakupování obyčejných žárovek do zásoby. Cena se sice pohybuje kolem dvou eur, avšak vyčíslená 30procentní úspora je rozumná. Investice se vrátí. Zajímavostí je, že slabší 28 wattové halogenky nedokázaly svou efektivností překonat některé obyčejné žárovky. Jakoby měla technologie spodní výkonový limit. Proč jsou však ve třídě D, zatímco žárovky se srovnatelnou efektivností jsou ve třídě E je pro nás záhadou. Milým překvapením byla halogenka Philips EC Dimmable A55 Briliant s elektronickým předřadníkem, která měla oproti běžným žárovkám dvojnásobnou účinnost, což znamená poloviční úsporu energie. Podobné řešení má v nabídce také Osram.
Na kompaktní zářivky si dejte pozor
Svět kompaktních zářivek jako kdyby byl zahalen mlhou. Zorientovat se v nabídce je téměř nemožné. V úhledně označených krabičkách naleznete technologie různé technické vyspělosti. Zatímco některé vypadají navlas stejně jako před deseti lety, u jiných cítí preciznější provedení či modernější konstrukční prvky. Zjistili jsme však, že na výslednou účinnost to žádný vliv nemá. Všechno se však může projevit na životnosti. Tu jsme však otestovat nemohli. Trvalo by to tisíce hodin.
Zářivky se podstatně liší v tom, jak rychle dosáhnou maximálního jasu. Zatímco někteří sprinteři zvládnou náběh za jednu či dvě minuty, tím nejpomalejším to trvalo deset minut. Zajímavé je, že značkové úsporky s delší životností příliš nespěchají. Jakoby při náběhu šetřily komponenty. U sprinterů proto odhadujeme, že s jejich životností to nebude nejlepší. Jakmile se zářivka zahřeje, při opětovném zapnutí nabíhá téměř okamžitě. Pokud tedy opustíte místnost a zhasnete, ještě po několika minutách je start téměř okamžitý.
Aby bylo možné zářivky vtěsnat i do různých starších svítidel s prostorovými omezeními, výrobci používají širokou škálu výbojkových trubic. Od dvou či tří rovných u „kukuřicí“ až po různé druhy spirál při „tornádech“, „twisterech“ či jiných zkroucených modifikacích. Při světelném toku rozhoduje vnitřní povrch trubic – takže čím více skleněné hmoty, tím více světla. Při montáži do objímky buďte opatrní.I když vás spirála láká pro uchopení, kroutte raději objímkou.Jinak se může stát že zářivku poškodíte.
Jen několik modelů v testu bylo stmívatelných. Při použití stmívače byl jas plynule tlumený, nezaznamenali jsme žádné blikání ani vrčení či jiné vedlejší defekty. Naopak u zářivek na kterých chyběla na obalu informace o tom, že stmívatelné nejsou, snižování napětí se buď neprojevilo nijak, nebo zářivky začaly intenzivně blikat. Jedná se o postupné nabíhání a zhasínání výbojů, které zářivku jednoduše zničí. Počet náběhových impulsů je totiž omezen.
Barevné podání a kvalita světla jako by byly u všech modelů stejné. Pouze dvojice úsporek od Sylvání produkovala modrý nádech světla, o čemž byla informace na obalu. Světlo kompaktních zářivek je sice o poznání studenější než u žárovek, je však mnohem příjemnější než u začátků této technologie. Je zřejmé, že technologie pokročily vpřed.
Klíčem našeho testu však bylo srovnání úspor a efektivnosti jednotlivých svítidel. Podle toho jsme sestavovali i náš žebříček, který se odvíjí od poměru naměřeného příkonu a světelného toku. I když všichni výrobci slibují na krabičkách 80procentní úsporu energie, rozptyl naměřených hodnot je příliš široký. Zatímco nejefektivnější zářivka vyrobila v našem testovacím boxu 49,06 luxu na 1 watt energie, při nejslabší jsme naměřili pouhých 28,81. Rozdíly jsou propastné. Opět jakoby platilo pravidlo, že čím vyšší příkon zářivky je, tím vyšší je její efektivnost. Samozřejmě, s výjimkou některých propadáků jako například 20 wattový Tralux či 21 wattový Neolux. Každá i ta nejhorší z úsporek však ušetří tolik energie, že se vyplatí. S rezervou je třeba brát i některé údaje o spotřebě. Někteří výrobci je o kousek překračují jiní naopak píší víc, než je skutečnost. Rozdíly jsou však jen malé.
Éra LEDek je zatím v nedohlednu
Do testu jsme přidružili také dvojici LED žárovek, abychom se podívali i na technologii, která by mohla prorazit v budoucnosti. Jejich efektivnost je srovnatelná s kompaktními zářivkami, předností je však vysoká životnost. Modely, které jsme testovali nás utvrdily o tom, že jde o technologii, kterou lze využít jako doplňkové osvětlení místností, či nasvícení chodeb a schodišť. Než dokážou nahradit obyčejné žárovky v místnostech jako hlavní zdroj světla si budeme muset ještě počkat.