Airshow v Dubaji je jednou z největších a nejprestižnějších akcí svého druhu na světě. Proto ani letos nemohl chybět zástupce českého leteckého průmyslu. S předstihem tak do Spojených arabských emirátů odstartoval i letoun L410 NG z Kunovické firmy Aircraft Industries . Ten se v poslední době setkává s velkým zájmem zákazníků z celého světa.
Legendární letoun L410 NG sice není konstruován na tak dlouhé přelety, ale přesto po 16 hodinách a 5.200 kilometrech letu dosedl v plné kráse na letiště v Dubaji a připravil se na svou prezentaci návštěvníkům veletrhu. Majitel firmy, skupina Omnipol, investoval do cesty a prezentace přes 2,5 milionu korun. Spolu s dalšími 12 vystavovateli navázal letoun na úspěšnou prezentaci České republiky na Paris Airshow. Letoun L410 NG v expozici doplnil model cvičného letounu L-39 v měřítku 1:5. Kromě firmy z Kunovic Českou republiku zastupovali Aero Vodochody, státní opravárenský podnik LOM PRAHA a jeho dceřinná firma VR GROUP, ERA a Mesit ze skupiny OMNIPOL, technologický holding LPP, specialisté na nedestruktivní testování z Radalytica, výrobce leteckých podvozku Charvát AXL, CSG Aerospace, společnost Zuri, která v Česku vyvíjí hybridní autonomní letadlo s kolmým startem, PBS Velká Bíteš a MGM COMPRO.
„Před dvěma lety jsme na Dubai Airshow podepsali dohodu o strategickém partnerství s Aircraft Industries, která se týkala zastupování podniku na vybraných světových trzích. V té době jsme ovšem netušili, že na letošní ročník už vyrazíme v dresu akcionáře,“ připomněl Jiří Podpěra, prezident skupiny Omnipol, která kunovickou továrnu vlastní. „Máme unikátní víceúčelové letadlo, jsme ostatně jedinou zemí v Evropské unii, která umí na vlastním území vyvinout a vyrobit devatenáctimístný turbovrtulový letoun se širokou škálou uplatnění v regionální přepravě a také bezpečnostních složkách,“ dodal Podpěra.
Na Dubai Airshow se každý rok setkávají všichni, kdo v leteckém a vesmírném průmyslu něco znamenají. A to jak ze sektoru civilního, tak vojenského. Na letošním 18. ročníku Dubai Airshow se prezentovalo více než 1400 vystavovatelů, 180 vystavených letounů, 20 národních pavilónů a 390 armádních a civilních delegací. Dubai Airshow také pravidelně navštěvují delegace z Afriky a Asie, jejichž trhy jsou pro český letecký a kosmický průmysl velice perspektivní. Proto má také veletrh podporu české vlády. „Strategické postavení leteckého a obranného sektoru, jehož rozvoj je v mnohém podmíněn dialogem a spoluprací s mezinárodním společenstvím, byl hlavním motivem mé pracovní cesty na Dubai Airshow. Veletrh považuji za skvělou příležitost pro osobní jednání se světovými lídry odvětví a diskusi o současné kondici leteckého a obranného průmyslu a možnostech rozvoje průmyslové spolupráce. V průběhu jednání, na nichž mě doprovázel prezident Asociace leteckého a kosmického průmyslu, zároveň jsem představil kapacity a přednosti českého průmyslu“ uvedl Daniel Blažkovec, náměstek ministryně obrany, který vedl delegaci našich ministerstev v Dubaji.