back to top
HomeRady a návodyVědci přišli na kloub tomu, co způsobilo zkázu města bájných Mayů. Odpověď...

Vědci přišli na kloub tomu, co způsobilo zkázu města bájných Mayů. Odpověď vás možná překvapí

Date:

Nenechte si ujít

Je mražená či konzervovaná zelenina stejně zdravá jako ta čerstvá? Odpověď vás možná překvapí

Neustálé zdražování potravin do značné míry ovlivňuje způsob, jakým utrácíme své peníze. Pro mnoho lidí to znamená, že musí omezit rozpočet na týdenní nákup v supermarketu. Častou obětí těchto úspor jsou pak čerstvé ovoce nebo zelenina. Pokud si však v současné době nemůžete dovolit tolik čerstvých produktů, existují i jiné alternativy, jak z jejich výhod těžit, a dokonce si možná i zvýšit celkový příjem ovoce a zeleniny.

Nová přísada odemyká plnohodnotný potenciál čokolády. V čem je tajemství revoluční receptury?

Čokoládu jako sladkou odměnu si oblíbili lidé po celém světě. Jen ve Spojených státech Američané spořádají více než 3 miliony tun čokolády ročně. Prvenství v konzumaci oblíbené sladkosti však drží Švýcarsko. Nabízí se však otázka, zdali dokážeme chuť čokolády zdokonalit, a navíc z ní udělat i zdravou potravinu. Experti po odpovědi pátrají v nových receptech.

Japonci chtějí do roku 2050 postavit vesmírný výtah

Do vesmíru nás zatím dopravují jen rakety a další podobná plavidla. Dokážete si ale představit, že by do kosmu vedl výtah, který by za zlomek nákladů a času dokázal na oběžnou dráhu Země – a později možná i na sousední planety – vynášet materiál i lidskou posádku? Tímto způsobem uvažuje i Japonská firma Obayashi Corporation, která chce výstavbu tohoto výtahu v nadcházejících dekádách zrealizovat.

Tetování na těle mohou být rizikovým faktorem pro vznik nádorů, varují lékaři

Po mnoho let byla za nejzávažnější vedlejší účinek tetování považována maximálně lítost nad nechtěným obrázkem. Nová studie publikovaná v časopise eClinicalMedicine však naznačuje, že by mohly existovat i mnohem vážnější dopady, kterých je třeba se při jeho pořízení obávat.

Starodávné město Mayapan, které bylo ve své době politickým centrem a kolébkou kultury mayské civilizace, bylo v průběhu dějin záhadně zničeno. Nový výzkum však odhaluje možného viníka. Je jím sucho.

Město Mayapan ležící na poloostrově Yucatan zažilo svou zlatou éru ve 13. a 14. století n. l. Rozkvétající metropole na sobě dlouho nenechávala nic zdát. Později ale došlo ke zlomu, který vyústil v zánik Mayapanu tak, jak jej jeho tehdejší obyvatelé znali. Co se tehdy stalo?

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Jak mohlo sucho způsobit kolaps jednoho z největších mayských měst?

Z dostupných vědeckých záznamů víme, že mezi lety 1400 a 1450 panovalo ve střední Americe období sucha. Odborníci na mayskou historii se domnívají, že toto sucho vedlo k občanskému konfliktu, který následně vygradoval v politický kolaps Mayapanu. Lid se následně stáhl do menších, bezpečnějších osad, a hlavní město jedné z nejslavnějších středoamerických civilizací tak zůstalo opuštěno. S touto teorií přišla studie z roku 2022, jejíž cílem bylo nejen odhalit tajemství rozpadu mayské kultury, ale také poukázat na to, jak mohou změny klimatu rychle ohrozit i ty nejprogresivnější a na první pohled prosperující civilizace.

Historické prameny hovoří o tom, že první polovina 15. století se v oblasti Mayapanu nesla ve znamení občanských konfliktů. Autoři výše uvedené studie pak provedli korelaci s klimatickou situací v té době, a došli k pozoruhodnému závěru. Fáze politické destabilizace se prakticky překrývalo s obdobím sucha, které v oblasti vládlo. Bylo to tak možná právě sucho, které vystupňovalo napětí mezi soupeřícími frakcemi. Závěry studie se opíraly o záznamy o populačních změnách, stravovacích návycích i zápisech o počasí. Tato data poté doplnily i analýzy lidských ostatků a odhalení četných traumatických zranění, která poukázala na proběhlý konflikt. Nedostatek vody mohl ovlivnit zemědělství a obchod, což infrastrukturu Mayapanu postupně narušilo. Potravin tak rapidně ubývalo, a lidé tak buď zemřeli, nebo z města uprchli.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Zobecňovat závěry je v tomto případě velmi obtížné

Lidské reakce na environmentální změny jsou podle vědců zpravidla komplikované, a liší se v závislosti na historickém období i dané lokalitě, ve které k proměně klimatu dochází. V úvahách o tom, proč ta či ona civilizace jednala tak, jak jednala, je tak třeba přistupovat komplexně, a zohlednit tak celou řadu faktorů. Přesun obyvatel z Mayapanu do dalších částí poloostrova Yucatan byl jen jedním z možných způsobů vypořádání se s teplotními výkyvy v regionu.

Sucho sice s velkou pravděpodobností způsobilo pád města Mayapan, v konečném důsledku však mayské civilizaci příliš újmy nepřineslo. Vědecká data hovoří o vysokém stupni adaptace Mayů, která jim zajistila dostatek politické a ekonomické stability až do prvního kontaktu s Evropany, ke kterému došlo v průběhu 16. století. Kdo ale mohl tehdy tušit, že ta největší zkouška mayskou civilizaci teprve čeká…

Zdroje:

https://www.nature.com/articles/s41467-022-31522-x

https://phys.org/news/2022-07-climate-civil-unrest-ancient-maya.html

https://newsroom.northumbria.ac.uk/pressreleases/study-reveals-evidence-of-historic-climate-change-leading-to-conflict-in-yucatan-mexico-3195451

David Vanda
David Vanda
Pochopit uvažování mužů může být někdy úkol na celý život. Svými texty na serveru Men.cz odhaluji pohled do mužské hlavy i duše, a snažím se tak ukázat, co nás ve skutečnosti baví a zajímá.

Nejnovější příběhy