Vrcholový profesionální sport je dnes obrovským byznysem a tomu odpovídá i pozornost, která je věnována každému jeho aspektu. Velmi viditelné je stále intenzivnější využívání moderních technologií v tréninkovém a analytickém procesu. Ty ale mohou působit i kontraproduktivně.
Trénink ve virtuální realitě?
Sety pro virtuální realitu jsou již dnes součástí zábavního systému v nejedné domácnosti. Stejně tak virtuální realita proniká do nejedné profese a využívají jí profesionálové od lékařů po konstruktéry. Sportovci nejsou výjimkou.
Při tréninku slouží virtuální realita k tomu, aby umožnila simulovat nejrůznější herní situace či přenést atmosféru stadionu i do tréninkové fáze. Konkrétní využití závisí samozřejmě na sportovní disciplíně, např. cyklisté mohou dnes na rotopedu s headsetem pro virtuální realitu absolvovat celou Tour de France a nasimulovat si mohou i vybrané soupeře.

Data vládnou světu sportu
Možná jste i vy zaregistrovali, že v dnešní době mají všichni fotbalisté pod dresem jakési krátké „tílko“ a přemýšleli jste, k čemu je to dobré. Jedná se samozřejmě o pás sledující řadu fyziologických parametrů a současně s pomocí technologie GPS přesně měří pohyb hráče. Tento systém je potom doplněn třeba o kamerové systémy.
Trenéři tak mají o každém svém hráči naprosto dokonalý přehled v tréninku i v zápasech a vědí, na co se u něj zaměřit, jaké změny mu poradit apod. Velké kluby si toto sledování hráčů řeší sami, existují ale i firmy, které se vyloženě specializují na sběr dat o hráčích, a ty pak klubům prodávají.
Velká data mohou poskytnou realizačnímu týmu opravdu hodnotné informace, ze kterých může být patrné, co konkrétního hráče nebo tým jako celek trápí. Ukrývá se v nich ale také potenciální problém. Trenéři totiž musí vědět, kdy analýzu dat ukončit. Mohou jich mít totiž tolik, že je zcela zahltí a nebudou mít čas na nic jiného. Vybrat z nich to, co je opravdu důležité, je velkým uměním. Vzniká tak nová sportovní profese, kterou je datový analytik. V žádném větším klubu již dnes nemůže chybět.

Technologie a rozhodčí
Technologie samozřejmě pomáhají i rozhodčím. Systémy jako je tenisové jestřábí oko nebo známý fotbalový VAR jsou dobře známé. V blízké budoucnosti ale půjdou technologie jistě ještě dále. Lze si představit, že postupně převezmou podstatnou část činností lidských rozhodčích.
Zdroje informací: https://www.abicko.cz/clanek/precti-si-technika/28102/sport-ve-viru-technologii-nove-vynalezy-meni-zivoty-vrcholovych-sportovcu.html