DomůSportVrcholový sport v zajetí technologií

Vrcholový sport v zajetí technologií

Date:

Nenechte si ujít

Neumíte po práci vypnout? Poradíme vám, jak na to

V dnešní době se všichni snažíme stihnout co nejvíce úkolů a činností doma i v práci. Jsme pod neustálým tlakem, a právě proto může být těžké dokázat vypnout svou hlavu i tělo a relaxovat. Jakmile konečně zavřeme oči, stane se z našeho mozku centrála s červenými ukazateli STOP and GO. Jak být přítomný a naučit se vypnout?

Jak zvládnout jarní únavu doma i v práci? S našimi tipy budete plní energie

Začalo jaro, což znamená, že příroda znova začíná vzkvétat. Sluníčko hřeje, květiny rostou, avšak my můžeme mít pocit, že naopak chřadneme. Dopadá na nás každodenní únava a nejradši bychom se na jaře odebrali spíše k zimnímu spánku. Lze tyto pocity překonat a získat zpět svou energii? Jak nebýt v práci a doma stále unavení?

Recepty na rychlé večeře, kterými zaručeně ihned okouzlíte svou partnerku

V dnešní uspěchané době se může zdát složité najít si v kuchyni čas na přípravu chutné večeře. O to více by se vám mohly hodit tipy na levné a rychlé pokrmy, kterými okouzlíte svou partnerku a zaručeně ji tím i velmi potěšíte. Tyto tipy vás finančně nezruinují, ale zároveň z vás udělají alespoň tentokrát krále kuchyně.

Jste často v práci? Zjistěte, zda jste workoholikem a je čas ubrat

Patříte mezi šťastné muže, kteří milují svou práci? V tom případě nepracujete, ale vykonáváte váš koníček za peníze. Právě proto ale může být někdy složité vztyčit hranice mezi tím trávit hodně času v práci a netahat si ji domů, nebo dělat opak. Jestliže si nejste jisti, bude právě pro vás důležité přečíst si tento článek.

Vrcholový profesionální sport je dnes obrovským byznysem a tomu odpovídá i pozornost, která je věnována každému jeho aspektu. Velmi viditelné je stále intenzivnější využívání moderních technologií v tréninkovém a analytickém procesu. Ty ale mohou působit i kontraproduktivně.

Trénink ve virtuální realitě?

Sety pro virtuální realitu jsou již dnes součástí zábavního systému v nejedné domácnosti. Stejně tak virtuální realita proniká do nejedné profese a využívají jí profesionálové od lékařů po konstruktéry. Sportovci nejsou výjimkou.

Při tréninku slouží virtuální realita k tomu, aby umožnila simulovat nejrůznější herní situace či přenést atmosféru stadionu i do tréninkové fáze. Konkrétní využití závisí samozřejmě na sportovní disciplíně, např. cyklisté mohou dnes na rotopedu s headsetem pro virtuální realitu absolvovat celou Tour de France a nasimulovat si mohou i vybrané soupeře.

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Data vládnou světu sportu

Možná jste i vy zaregistrovali, že v dnešní době mají všichni fotbalisté pod dresem jakési krátké „tílko“ a přemýšleli jste, k čemu je to dobré. Jedná se samozřejmě o pás sledující řadu fyziologických parametrů a současně s pomocí technologie GPS přesně měří pohyb hráče. Tento systém je potom doplněn třeba o kamerové systémy.

Trenéři tak mají o každém svém hráči naprosto dokonalý přehled v tréninku i v zápasech a vědí, na co se u něj zaměřit, jaké změny mu poradit apod. Velké kluby si toto sledování hráčů řeší sami, existují ale i firmy, které se vyloženě specializují na sběr dat o hráčích, a ty pak klubům prodávají.

Velká data mohou poskytnou realizačnímu týmu opravdu hodnotné informace, ze kterých může být patrné, co konkrétního hráče nebo tým jako celek trápí. Ukrývá se v nich ale také potenciální problém. Trenéři totiž musí vědět, kdy analýzu dat ukončit. Mohou jich mít totiž tolik, že je zcela zahltí a nebudou mít čas na nic jiného. Vybrat z nich to, co je opravdu důležité, je velkým uměním. Vzniká tak nová sportovní profese, kterou je datový analytik. V žádném větším klubu již dnes nemůže chybět.

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Technologie a rozhodčí

Technologie samozřejmě pomáhají i rozhodčím. Systémy jako je tenisové jestřábí oko nebo známý fotbalový VAR jsou dobře známé. V blízké budoucnosti ale půjdou technologie jistě ještě dále. Lze si představit, že postupně převezmou podstatnou část činností lidských rozhodčích.

Zdroje informací: https://www.abicko.cz/clanek/precti-si-technika/28102/sport-ve-viru-technologii-nove-vynalezy-meni-zivoty-vrcholovych-sportovcu.html

Adéla Černá
Čtenářům webu Men.cz nabídnu cestovatelské tipy, poradím s rozmanitými aktivitami nejen v přírodě nebo doporučím restauraci, která zaručeně poskytne gurmánský zážitek. Mou velkou vášní je také literatura, své články budu tedy věnovat i zajímavým knihám.

Nejnovější příběhy