13.3 C
Brno
Neděle, 26 března, 2023
DomůPro mužeVyšetření prostaty bolí aneb 5 mýtů o preventivní prohlídce předstojné žlázy

Vyšetření prostaty bolí aneb 5 mýtů o preventivní prohlídce předstojné žlázy

Date:

Nenechte si ujít

Jak pečovat o manželství, když přijdou děti? Naučte se nová pravidla

S příchodem dětí se v páru vše mění. Péče o děti je nejen psychicky a časově náročná, ale může se stát také nenápadným zabijákem partnerské spokojenosti. Jakmile ukrojíte z partnerského života, je o to důležitější společný čas plánovat, povinnosti spravedlivě dělit a nezapomínat komunikovat.

Dámy, hledáte inspiraci při výběru nového parfému? Představíme vám takové, které okouzlí nejednoho muže

Ženy mají rády, když muž voní. Rozpoznávají vůně mužů a následně je dělí do několika kategorií. Téměř každá žena se shodne na tom, že dává přednost mužům, kteří mají na sobě svůdné, mužné a zároveň smyslné vůně. Právě tyto vůně dokážou každou ženu rozpálit k nepoznání.

Jaké pracovní pozice jsou nejvyhledávanější?

Víte, jaké pracovní pozice jsou těmi nejvyhledávanějšími? Jistě každý z nás touží po práci snů, ve které nebude muset chodit do práce, protože svou činnost bude moct vykonávat z pohodlí svého domova. Dále jistě každý z nás touží po práci, která bude dobře placená, a tak si člověk bude moct dopřát alespoň dvě odpočinkové dovolené za rok.

Práce z domova je hitem od doby koronaviru. Musí se ovšem dodržovat jistá pravidla

Práce z domova neboli home office se u nás stal populárním převážně v koronavirovém období. Před covidem se mnoho zaměstnavatelů výše uvedeného slovního pojmu bálo, protože mělo strach, že zaměstnanci nebudou v domácím prostředí vykonávat takovou činnost, jakou vykonávají v zaměstnání.

Kdy je dobré opustit své zaměstnání ještě ve zkušební době?

Našli jste si nové zaměstnání? S největší pravděpodobností máte radost, což je pochopitelné. Víte, že si v nejbližší možné době budete moct zase dovolit žít jako v době, kdy jste měli předchozí zaměstnání. Radost ale může velice rychle opadnout.

Spousta mužů se vyšetření prostaty bojí jako čert kříže. Ohledně tohoto vyšetření totiž kolují fámy, které nejsou zcela pravdivé. Pojďme se tedy na ně podívat a uvést je na pravou míru. Na konci článku zjistíte, že není třeba se vyšetření bát.

Mýtus číslo 1: Vyšetření probíhá jen přes konečník

Ne. Ve skutečnosti existuje metod vyšetření mnohem více. Nicméně metoda per rectum (= přes konečník) je nejčastěji používanou. Může probíhat samostatně nebo v kombinaci s jinými metodami, jako je krevní rozbor, ultrazvuk nebo rentgen, CT nebo magnetická rezonance. V opravdu závažných případech však lékař může doporučit biopsii, při které se pacientovi přes konečník zavede sonda, pomocí níž dojde k odběru vzorků tkáně.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Mýtus číslo 2: Vyšetření bolí

Nebudeme si lhát, že vyšetření přes konečník je příjemné. Možná ucítíte přirozený odpor konečníku při zasouvání prstů (samozřejmě v rukavicích a za použití lubrikantu) nebo tlaky na prostatu při jejím prohmatávání. Nicméně samo o sobě nebolí. Pokud by vás přece jen bolelo, nejspíš je něco špatně. A v tom případě je vlastně dobře, že jste ho podstoupili.

Mýtus číslo 3: Pokud nemám problémy, na vyšetření nemusím

Čtěte také:

Oblíbená slova mužů, která naštvou každou ženu

To je naprostý nesmysl. Zdravotní problémy spjaté s předstojnou žlázou totiž vůbec nemusí bolet. Pokud už bolí, může být pozdě. Jedině pravidelné docházení na preventivní prohlídky může včas odhalit zánět prostaty, nezhoubné zvětšení prostaty nebo nádor prostaty. Včasné odhalení a vhodně zvolená léčba má pak velmi dobrou prognózu na uzdravení. Každý muž starší 50 let (v některých případech se doporučuje i dříve) by měl chodit na preventivní prohlídky prostaty každé 2 roky.

Mýtus číslo 4: Doktor se na mě bude divně dívat, když se mi během vyšetření postaví penis

Masírování prostaty se mezi partnery skutečně používá pro navození sexuální atmosféry. Může se tedy stát, že se vám při vyšetření skutečně penis ztopoří. Je to však naprosto přirozená a spontánní reakce organismu. Věřte, že je na ni doktor zvyklý a nebude ji komentovat.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Mýtus číslo 5: Vyšetření trvá dlouho

V ordinaci si pobudete zhruba půl hodinu. Doktor se bude nejprve zajímat o vaši osobní a rodinnou zdravotní anamnézu, teprve poté vás vyšetří. To bude trvat jen pár minut. Následně s vámi prokonzultuje dosavadní výsledky a navrhne další postup.

Zdroje

https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/22764-prostate-exam
https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/tests-and-scans/examination-prostate
Hedvika Maláhttps://abcrecenze.cz/
Psaní se věnuji několik let a stále mě baví. Zajímám se mimo jiné o zdraví, kulturu, tipy na výlety, módu, domov, děti a vztahy. To vše se dotýká i života mužů, a tak právě z těchto soudků budou nejčastěji mé články pro vás.

Nejnovější příběhy