Spousta mužů se vyšetření prostaty bojí jako čert kříže. Ohledně tohoto vyšetření totiž kolují fámy, které nejsou zcela pravdivé. Pojďme se tedy na ně podívat a uvést je na pravou míru. Na konci článku zjistíte, že není třeba se vyšetření bát.
Mýtus číslo 1: Vyšetření probíhá jen přes konečník
Ne. Ve skutečnosti existuje metod vyšetření mnohem více. Nicméně metoda per rectum (= přes konečník) je nejčastěji používanou. Může probíhat samostatně nebo v kombinaci s jinými metodami, jako je krevní rozbor, ultrazvuk nebo rentgen, CT nebo magnetická rezonance. V opravdu závažných případech však lékař může doporučit biopsii, při které se pacientovi přes konečník zavede sonda, pomocí níž dojde k odběru vzorků tkáně.

Mýtus číslo 2: Vyšetření bolí
Nebudeme si lhát, že vyšetření přes konečník je příjemné. Možná ucítíte přirozený odpor konečníku při zasouvání prstů (samozřejmě v rukavicích a za použití lubrikantu) nebo tlaky na prostatu při jejím prohmatávání. Nicméně samo o sobě nebolí. Pokud by vás přece jen bolelo, nejspíš je něco špatně. A v tom případě je vlastně dobře, že jste ho podstoupili.
Mýtus číslo 3: Pokud nemám problémy, na vyšetření nemusím
Čtěte také:
Oblíbená slova mužů, která naštvou každou ženu
To je naprostý nesmysl. Zdravotní problémy spjaté s předstojnou žlázou totiž vůbec nemusí bolet. Pokud už bolí, může být pozdě. Jedině pravidelné docházení na preventivní prohlídky může včas odhalit zánět prostaty, nezhoubné zvětšení prostaty nebo nádor prostaty. Včasné odhalení a vhodně zvolená léčba má pak velmi dobrou prognózu na uzdravení. Každý muž starší 50 let (v některých případech se doporučuje i dříve) by měl chodit na preventivní prohlídky prostaty každé 2 roky.
Mýtus číslo 4: Doktor se na mě bude divně dívat, když se mi během vyšetření postaví penis
Masírování prostaty se mezi partnery skutečně používá pro navození sexuální atmosféry. Může se tedy stát, že se vám při vyšetření skutečně penis ztopoří. Je to však naprosto přirozená a spontánní reakce organismu. Věřte, že je na ni doktor zvyklý a nebude ji komentovat.

Mýtus číslo 5: Vyšetření trvá dlouho
V ordinaci si pobudete zhruba půl hodinu. Doktor se bude nejprve zajímat o vaši osobní a rodinnou zdravotní anamnézu, teprve poté vás vyšetří. To bude trvat jen pár minut. Následně s vámi prokonzultuje dosavadní výsledky a navrhne další postup.