A je to tady. Z luxusního sporťáku, kterého jste měli jen pro sebe, se stalo rodinné auto. Vaše situace se změnila a vy místo bouráku pro dva, který přitahoval ženy doslova jako magnet, vybíráte parťáka pro rodinné výlety a nákupy. Nenecháme vás v tom a poradíme, co bystě měli sledovat při koupi rodinného automobilu.
Jak velké auto potřebujete?
Každá rodina je jiná. Má jiné požadavky, to dá rozum. Proto jako první kritérium berte velikost vozidla. Velikost rodinného automobilu by se měla odvíjet od počtu členů v domácnosti. Máte-li děti, určitě nepořizujte vozidlo menší než s kufrem o objemu alespoň 400 litrů. Kam jinam byste potom chtěli naskládat autosedačky, kočárek a další věci, které k rodinnému životu s dětmi prostě patří?

Čím by měl rodinný vůz disponovat?
Je jasné, že při výběru rodinného auta budete sledovat úplně jiné věci, než jak tomu bývalo v době, kdy jste si auto vybírali pouze na parádu (a na lovení ženských). Nejčastější vybavení rodinných vozidel zahrnuje isofix, airbagy v zadní části vozu, praktické organizéry, klimatizaci nebo třeba zabarvená skla.
Kolik chcete do auta investovat?
Čtěte také:
Citroen C5X se vrací k tradici francouzských limuzín, byť trochu osobitě
I to je věc, nad kterou je třeba se dobře zamyslet. Otázka peněz nerozhoduje jen o velikosti vozu či jeho výbavě, ale také o tom, jestli si budete moci dovolit koupit úplně nový automobil, nebo dáte přednost vozidlu ojetému. Rozhodnete-li se pořídit již ojetý vůz, rozhodně nepodceňuje jeho kontrolu – tedy kontrolu technického stavu. Chcete v něm přece vozit rodinu, bezpečí je prvořadé.

Nafta versus benzín
Dilema mezi naftou a benzínem řeší mnoho mužů. Dieselovým motorům hraje do karet fakt, že mívají nižší spotřebu, ale zato jejich pořizovací cena bývá vyšší. Pokud víte, že budete jezdit delší trasy, určitě radíme dát přednost naftě. Pro popojíždění po městě volte spíše benzín.