back to top
HomePrezentaceUmělá inteligence je geniální pomocník pro každodenní použití. S čím vám pomůže?

Umělá inteligence je geniální pomocník pro každodenní použití. S čím vám pomůže?

Date:

Nenechte si ujít

Je mražená či konzervovaná zelenina stejně zdravá jako ta čerstvá? Odpověď vás možná překvapí

Neustálé zdražování potravin do značné míry ovlivňuje způsob, jakým utrácíme své peníze. Pro mnoho lidí to znamená, že musí omezit rozpočet na týdenní nákup v supermarketu. Častou obětí těchto úspor jsou pak čerstvé ovoce nebo zelenina. Pokud si však v současné době nemůžete dovolit tolik čerstvých produktů, existují i jiné alternativy, jak z jejich výhod těžit, a dokonce si možná i zvýšit celkový příjem ovoce a zeleniny.

Nová přísada odemyká plnohodnotný potenciál čokolády. V čem je tajemství revoluční receptury?

Čokoládu jako sladkou odměnu si oblíbili lidé po celém světě. Jen ve Spojených státech Američané spořádají více než 3 miliony tun čokolády ročně. Prvenství v konzumaci oblíbené sladkosti však drží Švýcarsko. Nabízí se však otázka, zdali dokážeme chuť čokolády zdokonalit, a navíc z ní udělat i zdravou potravinu. Experti po odpovědi pátrají v nových receptech.

Japonci chtějí do roku 2050 postavit vesmírný výtah

Do vesmíru nás zatím dopravují jen rakety a další podobná plavidla. Dokážete si ale představit, že by do kosmu vedl výtah, který by za zlomek nákladů a času dokázal na oběžnou dráhu Země – a později možná i na sousední planety – vynášet materiál i lidskou posádku? Tímto způsobem uvažuje i Japonská firma Obayashi Corporation, která chce výstavbu tohoto výtahu v nadcházejících dekádách zrealizovat.

Tetování na těle mohou být rizikovým faktorem pro vznik nádorů, varují lékaři

Po mnoho let byla za nejzávažnější vedlejší účinek tetování považována maximálně lítost nad nechtěným obrázkem. Nová studie publikovaná v časopise eClinicalMedicine však naznačuje, že by mohly existovat i mnohem vážnější dopady, kterých je třeba se při jeho pořízení obávat.

Před dvěma lety vyšla první veřejně dostupná platforma s názvem Chat GPT, která si ihned získala celosvětovou popularitu. V současnosti ji používají studenti, učitelé, podnikatelé, zaměstnanci, hospodyňky i všichni ostatní běžní lidé. Jak pomůže i vám?

Naučte se správně promptovat

Víte, co je promptování? Zkráceně řečeno se jedná o jakési stručné zadávání příkazů a informací umělé inteligenci. Ta následně s těmito údaji pracuje a dokáže vám vytvořit kýžený výsledek.

Prompty musí být co nejvíce konkrétní. Určitě nestačí jen zadat „napiš mi blogový článek o psech“ a čekat na zázrak. Raději zadejte: „Napiš mi blogový článek o deseti nejoblíbenějších rasách psů. Popiš vlastnosti jednotlivých ras, jejich správný výcvik a stravu.“ Čím podrobnější budete, tím lepší výsledek pro své účely získáte.

Určitě sdělte umělé inteligenci i kýžený rozsah a strukturu článku. Zmiňte počet normostran, nadpisů H1, H2, H3, případně i počet řádků na odstavec.

Více praktických informací zjistíte v šikovném článku – jak tvořit prompt pro AI.

Praktické příklady každodenního použití

Přemýšlíte například nad tím, jak fungují černé díry? Pak dejte AI úkol: „Vysvětli mi, jak fungují černé díry tak, aby to pochopilo desetileté dítě.“ Ihned dostanete jednoduchý a snadno pochopitelný popis. Nesnažte se nechat si vygenerovat vyloženě vysokoškolský popis s odbornými názvy. Podobně lze postupovat u libovolného tématu.

AI vám pomůže i s vařením. Stačí nahrát fotografii surovin ve vaší lednici a napsat: „Prohlédni si na přiložené fotografii suroviny v lednici a navrhni mi rychlý recept.“ Během chvíle budete mít k dispozici potřebnou inspiraci.

Více suprových taháků pro studium, práci, podnikání i běžný život se dozvíte v článku pod výše vloženým odkazem.

Adéla Černá
Adéla Černá
Čtenářům webu Men.cz nabídnu cestovatelské tipy, poradím s rozmanitými aktivitami nejen v přírodě nebo doporučím restauraci, která zaručeně poskytne gurmánský zážitek. Mou velkou vášní je také literatura, své články budu tedy věnovat i zajímavým knihám.

Nejnovější příběhy