back to top
HomePrezentaceJedna sklenička denně přece neuškodí. Nebo ano? Tyto 3 znaky poukazují na...

Jedna sklenička denně přece neuškodí. Nebo ano? Tyto 3 znaky poukazují na problémy s alkoholem

Date:

Nenechte si ujít

Biohacking: Jak vylepšit své tělo a mysl pomocí vědy

V moderním světě se stále snažíme vylepšit svou produktivitu i...

Jak nositelná zařízení mění způsob, jakým trénujeme?

V posledních letech zažíváme revoluci v oblasti sportovního tréninku...

Lidé po transplantaci orgánů mohou projít změnou osobnosti, ukazují výzkumy

Myšlenka, že srdce v sobě ukrývá samotnou podstatu člověka, může...

Vědecky potvrzeno: Ženy snášení zimu lépe než muži

Je všeobecně uznávaným stereotypem, že ženy mají tendence oblékat si i při pokojové teplotě víc vrstev než muži. Jak se ale ukazuje, může něžnější pohlaví zimu ve skutečnosti snášet mnohem lépe. Jak je to možné?

My Češi patříme jako národ mezi jedny z největších pijanů na světě. Podle webu i60.cz se svými necelými vypitými 12 litry čistého lihu na osobu nad 15 let zaujímáme 3. místo. Může za to bezesporu naše pivní a vinařská tradice. Nástrahy jsou tedy všude a člověk jim snadno podlehne. Přinášíme vám 3 jasné znaky, které poukazují na možné problémy s alkoholem. Poznáváte se v nich?

Motivace užívání alkoholu

Vzhledem k tomu, že nelze jasně říct, jaké množství je ještě „normální“, je důležité si spíše uvědomit důvody, proč alkohol pijete. Existují totiž faktory, které jsou rizikovější, než ostatní. Web adicare.cz uvádí ty nejzávažnější, ke kterým patří pití alkoholu jako lék na špatnou náladu, nespavost, prázdnotu nebo únik od reality.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Neodolatelná touha se napít

Zbystřit byste měli především ve chvíli, kdy zjistíte, že na alkohol myslíte v době, kdy ho nepijete. Nebo si neustále vymýšlíte „racionální“ důvody, proč se napít. Stává se vám, že trávíte raději čas s alkoholem, než abyste se věnovali své rodině, přátelům nebo volnočasovým aktivitám? V tom případě se nad důsledky chování zamyslete.

Nevhodné chování

Nejspíše každý z nás si vybaví nevhodný incident ze svého mládí, ve kterém hrál významnou roli právě alkohol. Nebo si ho nevybaví kvůli známému „oknu“. Pomoc vyhledejte v případě, že pod vlivem děláte nevhodné, nebo dokonce nelegální věci. Do nich spadají například hádky, žárlivé scény, násilí, řízení v opilosti apod.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Nejste si pořád jistí, zda máte, či nemáte problémy s alkoholem? Udělejte si bezplatný anonymní test na poradna.adiktologie.cz, který vám okamžitě vyhodnotí výsledek dokonce bez nutnosti zadání emailové adresy. Případně se můžete poradit s odborníky na bezplatné lince, jejíž číslo najdete na webu alkohol-skodi.cz. Čím dříve problém začnete řešit, tím lépe.

Použité zdroje

https://www.i60.cz/clanek/detail/29196/cesi-jsou-treti-nejvetsi-konzumenti-alkoholu-na-svete-jake-dusledky-to-ma-na-nase-zdravi

https://poradna.adiktologie.cz/otestujte-se/?poll_id=8

https://www.alkohol-skodi.cz/narodni-linka-pro-odvykani-alkoholu/

https://adicare.cz/aktuality/jak-poznat-alkoholika/
Adéla Černá
Čtenářům webu Men.cz nabídnu cestovatelské tipy, poradím s rozmanitými aktivitami nejen v přírodě nebo doporučím restauraci, která zaručeně poskytne gurmánský zážitek. Mou velkou vášní je také literatura, své články budu tedy věnovat i zajímavým knihám.

Nejnovější příběhy