13.3 C
Brno
Neděle, 26 března, 2023
DomůRady a NávodyKvalitní spánek = kvalitní život: 5 rad, jak spát lépe

Kvalitní spánek = kvalitní život: 5 rad, jak spát lépe

Date:

Nenechte si ujít

Jak pečovat o manželství, když přijdou děti? Naučte se nová pravidla

S příchodem dětí se v páru vše mění. Péče o děti je nejen psychicky a časově náročná, ale může se stát také nenápadným zabijákem partnerské spokojenosti. Jakmile ukrojíte z partnerského života, je o to důležitější společný čas plánovat, povinnosti spravedlivě dělit a nezapomínat komunikovat.

Dámy, hledáte inspiraci při výběru nového parfému? Představíme vám takové, které okouzlí nejednoho muže

Ženy mají rády, když muž voní. Rozpoznávají vůně mužů a následně je dělí do několika kategorií. Téměř každá žena se shodne na tom, že dává přednost mužům, kteří mají na sobě svůdné, mužné a zároveň smyslné vůně. Právě tyto vůně dokážou každou ženu rozpálit k nepoznání.

Jaké pracovní pozice jsou nejvyhledávanější?

Víte, jaké pracovní pozice jsou těmi nejvyhledávanějšími? Jistě každý z nás touží po práci snů, ve které nebude muset chodit do práce, protože svou činnost bude moct vykonávat z pohodlí svého domova. Dále jistě každý z nás touží po práci, která bude dobře placená, a tak si člověk bude moct dopřát alespoň dvě odpočinkové dovolené za rok.

Práce z domova je hitem od doby koronaviru. Musí se ovšem dodržovat jistá pravidla

Práce z domova neboli home office se u nás stal populárním převážně v koronavirovém období. Před covidem se mnoho zaměstnavatelů výše uvedeného slovního pojmu bálo, protože mělo strach, že zaměstnanci nebudou v domácím prostředí vykonávat takovou činnost, jakou vykonávají v zaměstnání.

Kdy je dobré opustit své zaměstnání ještě ve zkušební době?

Našli jste si nové zaměstnání? S největší pravděpodobností máte radost, což je pochopitelné. Víte, že si v nejbližší možné době budete moct zase dovolit žít jako v době, kdy jste měli předchozí zaměstnání. Radost ale může velice rychle opadnout.

Každému z nás se už někdy stalo, že jsme měli problém s usnutím. Vrtěli jsme se v posteli, a když už jsme konečně usnuli, tak náš spánek byl neustále přerušovaný. A ráno jsme se cítili jako přejetí parním válcem. To se občas může stát. Problém však nastává, když se tohle děje opakovaně. Kvůli nedostatku spánku se můžeme potýkat s nárůstem váhy, rozvojem deprese, poruchou pozornosti a mnoha dalšími. Dříve než sáhnete po léku na spaní, zkuste naše rady, jak lépe usínat a probouzet se svěží.

1) Dodržujte pravidelný spánkový režim

Chodíte spát přes týden v 11, zatímco o víkendu usínáte nad ránem? Velká chyba! Základem kvalitního spánku je usínat a probouzet se ve stejnou nebo alespoň přibližnou dobu. Dodržování pravidelného spánkového režimu pomáhá regulovat vnitřní hodiny vašeho těla a usnadňovat noční usínání. Samozřejmě se tento bod netýká lidí, kteří pracují na dvou nebo třísměnném provozu.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

2) Poslouchejte své tělo

Neexistuje univerzálně platná optimální doba spánku. Někomu stačí spát 6 hodin, jiný jich potřebuje 9. V každém případě byste měli poslouchat své tělo a reagovat na jeho potřeby bez ohledu na to, co vám říkají ostatní. Cítíte se po obědě nebo odpoledne unavení a máte možnost si na chvíli zdřímnout? Směle do toho!

3) Uzpůsobte spánku prostředí

Čtěte také:

Na jaké pracovní nabídky koukat jako nadšenec do online prací?

Pokud si uděláte prostředí příjemné ke spánku, rozhodně se to odrazí na jeho kvalitě. V prvé řadě byste si měli pořídit kvalitní matraci, na které záleží více než na samotné posteli. Své udělá i ergonomicky tvarovaný polštář z paměťové pěny, který se každé vaší poloze dokonale přizpůsobí. Vzhledem k tomu, že je pro tělo nejlepší usínat v absolutní tmě, měli byste svá okna vybavit žaluziemi, roletami nebo alespoň tmavými závěsy, které před spánkem pořádně zatáhnete. Jestliže půjdete spát přes den, natáhněte si na oči spací masku. Nezapomeňte si před usnutím místnost důkladně vyvětrat a snížit teplotu v ní na cca 19 °C.

4) Zaměřte se na dobu před spánkem

Nesete si pracovní, vztahové nebo jakékoliv jiné problémy s sebou do postele? Pryč s nimi! Ty tam totiž nemají co dělat. Jasně, že se to lehce řekne, ale jak na to? Věnujte se před spaním meditačním technikám, józe nebo cvičení, které vás od problémů oprostí. Měli byste se vyvarovat také modrému světlu, které vychází z obrazovek mobilních telefonů, tabletů, laptopů apod. Místo nich si vezměte do postele starou dobrou knížku.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

5) Vyměňte kávu za bylinkový čaj

Je jasné, že malé presso před ulehnutím do postele nám spánek moc nezlepší. Vyvarovat byste se měli také konzumaci alkoholu. I některé jídlo může ovlivňovat kvalitu spánku. Před spaním se vyhněte tučnému, smaženému nebo sladkému jídlu. Na večeři naopak doporučujeme vařené vejce, libové maso, ryby, výrobky z tofu a komplexní sacharidy, jako je například quinoa nebo pohanka. Místo zmíněného alkoholu vsaďte na bylinkový čaj z kozlíku, meduňky nebo levandule.

Nejnovější příběhy