Každému z nás se už někdy stalo, že jsme měli problém s usnutím. Vrtěli jsme se v posteli, a když už jsme konečně usnuli, tak náš spánek byl neustále přerušovaný. A ráno jsme se cítili jako přejetí parním válcem. To se občas může stát. Problém však nastává, když se tohle děje opakovaně. Kvůli nedostatku spánku se můžeme potýkat s nárůstem váhy, rozvojem deprese, poruchou pozornosti a mnoha dalšími. Dříve než sáhnete po léku na spaní, zkuste naše rady, jak lépe usínat a probouzet se svěží.
1) Dodržujte pravidelný spánkový režim
Chodíte spát přes týden v 11, zatímco o víkendu usínáte nad ránem? Velká chyba! Základem kvalitního spánku je usínat a probouzet se ve stejnou nebo alespoň přibližnou dobu. Dodržování pravidelného spánkového režimu pomáhá regulovat vnitřní hodiny vašeho těla a usnadňovat noční usínání. Samozřejmě se tento bod netýká lidí, kteří pracují na dvou nebo třísměnném provozu.

2) Poslouchejte své tělo
Neexistuje univerzálně platná optimální doba spánku. Někomu stačí spát 6 hodin, jiný jich potřebuje 9. V každém případě byste měli poslouchat své tělo a reagovat na jeho potřeby bez ohledu na to, co vám říkají ostatní. Cítíte se po obědě nebo odpoledne unavení a máte možnost si na chvíli zdřímnout? Směle do toho!
3) Uzpůsobte spánku prostředí
Čtěte také:
Na jaké pracovní nabídky koukat jako nadšenec do online prací?
Pokud si uděláte prostředí příjemné ke spánku, rozhodně se to odrazí na jeho kvalitě. V prvé řadě byste si měli pořídit kvalitní matraci, na které záleží více než na samotné posteli. Své udělá i ergonomicky tvarovaný polštář z paměťové pěny, který se každé vaší poloze dokonale přizpůsobí. Vzhledem k tomu, že je pro tělo nejlepší usínat v absolutní tmě, měli byste svá okna vybavit žaluziemi, roletami nebo alespoň tmavými závěsy, které před spánkem pořádně zatáhnete. Jestliže půjdete spát přes den, natáhněte si na oči spací masku. Nezapomeňte si před usnutím místnost důkladně vyvětrat a snížit teplotu v ní na cca 19 °C.
4) Zaměřte se na dobu před spánkem
Nesete si pracovní, vztahové nebo jakékoliv jiné problémy s sebou do postele? Pryč s nimi! Ty tam totiž nemají co dělat. Jasně, že se to lehce řekne, ale jak na to? Věnujte se před spaním meditačním technikám, józe nebo cvičení, které vás od problémů oprostí. Měli byste se vyvarovat také modrému světlu, které vychází z obrazovek mobilních telefonů, tabletů, laptopů apod. Místo nich si vezměte do postele starou dobrou knížku.

5) Vyměňte kávu za bylinkový čaj
Je jasné, že malé presso před ulehnutím do postele nám spánek moc nezlepší. Vyvarovat byste se měli také konzumaci alkoholu. I některé jídlo může ovlivňovat kvalitu spánku. Před spaním se vyhněte tučnému, smaženému nebo sladkému jídlu. Na večeři naopak doporučujeme vařené vejce, libové maso, ryby, výrobky z tofu a komplexní sacharidy, jako je například quinoa nebo pohanka. Místo zmíněného alkoholu vsaďte na bylinkový čaj z kozlíku, meduňky nebo levandule.