back to top
HomePro MUŽEVědci zkoumají, proč lidé umírají při sexu či bezprostředně po něm

Vědci zkoumají, proč lidé umírají při sexu či bezprostředně po něm

Date:

Nenechte si ujít

Biohacking: Jak vylepšit své tělo a mysl pomocí vědy

V moderním světě se stále snažíme vylepšit svou produktivitu i...

Jak nositelná zařízení mění způsob, jakým trénujeme?

V posledních letech zažíváme revoluci v oblasti sportovního tréninku...

Lidé po transplantaci orgánů mohou projít změnou osobnosti, ukazují výzkumy

Myšlenka, že srdce v sobě ukrývá samotnou podstatu člověka, může...

Vědecky potvrzeno: Ženy snášení zimu lépe než muži

Je všeobecně uznávaným stereotypem, že ženy mají tendence oblékat si i při pokojové teplotě víc vrstev než muži. Jak se ale ukazuje, může něžnější pohlaví zimu ve skutečnosti snášet mnohem lépe. Jak je to možné?

Sex má pro nás mnoho příznivých fyzických i psychických účinků, zároveň však s sebou nese i nemalá rizika. V některých případech se vám pohlavní styk může stát dokonce osudným.

Klady a zápory sexuálního života

Nespočet vědeckých studií prokázal přínos aktivního sexuálního života pro naše zdraví. Pohlavní styk nám pomáhá s regulací vysokého krevního tlaku, posílení imunitního systému či s problémy se spánkem. Fyzický akt sexu navíc uvolňuje oxytocin, hormon lásky, který je důležitý pro budování důvěry a vazeb v mezilidských vztazích. Statistiky však hovoří o tom, že 0,6 % lidí provozujících pohlavní styk během něj náhle umírá. Nejde o nijak závratné číslo, přesto však vědci zkoušejí pátrat po tom, proč tomu tak je.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Dřívější studie označovaly za nejrizikovější skupinu starší muže

Racionálních zdůvodnění je celá řada. Ve většině případů je na vině samotná fyzická zátěž, případně užívání některých léků (například na podporu erekce) či drog. Může jít také o kombinaci všech těchto faktorů. Svou roli pak hraje také věk. U starších lidí provozujících pohlavní styk je mnohem vyšší riziko zástavy srdce. Svědčí o tom také forenzní studie provedená v Německu, která mapovala 32 000 případů náhlých úmrtí za období 33 let, a zjistila, že 0,2 % z nich nastalo během sexuální aktivity. Obětmi byli častěji muži v průměrném věku 59 let, a nejčastější příčinou byl infarkt myokardu. Průzkumy z jiných zemí světa pak vykazují obdobné výsledky.

Nový průzkum přináší překvapivé poznatky

Vědci z londýnské univerzity St. George’s se do průzkumu předčasného úmrtí během pohlavních styku či po něm nedávno pustili nanovo. V rámci studie publikované v časopise JAMA Cardiology pak zjistili, že je vše přece jen trochu složitější. Tým expertů zkoumal příčiny náhlé srdeční zástavy u téměř 7 000 případů zaznamenaných na univerzitním oddělení kardiologické patologie v období od ledna roku 1994 do srpna roku 2020.

Zpočátku se zdálo, že výsledky odpovídají dřívějším průzkumům. K úmrtím během sexuální aktivity či do jedné hodiny po ní došlo v 17 případech, což odpovídá 0,2 procentům. Průměrný věk však byl tentokrát 38 let, a vyšší bylo také zastoupení žen, které tentokrát dosáhlo 35 %. Příčinou smrti pak obvykle nebyl infarkt, ale náhlá srdeční smrt, které nemusejí předcházet žádné problémy se srdcem. Tímto způsobem zemřelo 53 procent lidí zkoumaných ve studii.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Druhou nejčastější příčinou (12 %) byla disekce aorty. Jde o případ, kdy se vrstvy ve stěně velké tepny ze srdce zásobující krví okolí těla roztrhnou a krev proudí mezi nimi, což způsobí vyklenutí a prasknutí aorty. Zbývající případy byly způsobeny strukturálními anomáliemi, jako je kardiomyopatie (onemocnění srdečního svalu, které ztěžuje pumpování krve do zbytku těla), případně genetickými predispozicemi.

V ohrožení jsou prakticky všechny věkové kategorie

Nová studie naznačuje, že náhlá srdeční smrt při sexu u lidí mladších 50 let je způsobena především syndromem náhlé arytmické smrti nebo kardiomyopatiemi. U starších pak stále převládá riziko infarktu. V bezpečí od tohoto poměrně kuriozního odchodu na onen svět tak vlastně není vůbec nikdo. Pokud tedy máte pochyby o výkonu vašeho srdce a bojíte se, že by vás mohl potkat podobný osud, poraďte se se svým kardiologem ohledně případných rizik spojených se sexuální aktivitou. Většina těchto problémů je dnes již řešitelná, a do karet vám hraje také statistika – nikdy však není dobré brát věci na lehkou váhu.

Zdroje:

https://link.springer.com/article/10.1385/FSMP:2:2:109

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35019956

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0379073823003584

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11021276

David Vanda
Pochopit uvažování mužů může být někdy úkol na celý život. Svými texty na serveru Men.cz odhaluji pohled do mužské hlavy i duše, a snažím se tak ukázat, co nás ve skutečnosti baví a zajímá.

Nejnovější příběhy