back to top
HomePro MUŽEKvalitní spánek je klíčem k tomu cítit se mladě, tvrdí studie

Kvalitní spánek je klíčem k tomu cítit se mladě, tvrdí studie

Date:

Nenechte si ujít

Za vznik demence může být ve skutečnosti zodpovědná léčitelná nemoc jater

Každý rok se na celém světě objeví přes 10 milionů nově diagnostikovaných případů demence. S postupným stárnutím lidské populace se tak stále více lidí ve svém okolí setkává s děsivou realitou zhoršování kognitivních funkcí. Nová studie však naznačuje, že až 13 % lidí, u kterých byla v USA diagnostikována demence, může mít chybnou diagnózu a místo toho se potýkají s onemocněním jater, které lze navíc léčit.

Moře vyplavilo na pláž vzácnou velrybu, kterou ještě nikdo neviděl živou

Na novozélandské pláži se nedávno objevilo tělo velryby druhu Mesoplodon traversii. Tito jedinci jsou považováni za nejvzácnější zástupce kytovců, a o jejich existenci se zatím dozvídáme pouze prostřednictvím nálezů mrtvých exemplářů či jejich částí. Pozůstatky v té době neznámého, zhruba 5 metrů dlouhého mořského tvora byly nalezeny 4. července poblíž ústí řeky v novozélandském regionu Otago. Odborníci na mořské živočichy z tamního ministerstva ochrany přírody a národního muzea Te Papa jej identifikovali jako samce druhu Mesoplodon traversii, který je tak vzácný, že zatím stále čeká na své české pojmenování.

Tajemné molekuly by mohly být klíčem k hubnutí bez zdlouhavého a namáhavého cvičení

Cvičení hraje podle řady výživových poradců zásadní roli při snižování hmotnosti. Přesto se mezi námi najdou jedinci, kterým jdou kila dolů snadněji než jiným. Vědci se snaží jejich tajemství odhalit prostřednictvím drobných rozdílů v chemickém složení jejich těl, zejména na určité skupině molekul, které hrají klíčovou roli ve fungování našeho metabolismu.

Je mražená či konzervovaná zelenina stejně zdravá jako ta čerstvá? Odpověď vás možná překvapí

Neustálé zdražování potravin do značné míry ovlivňuje způsob, jakým utrácíme své peníze. Pro mnoho lidí to znamená, že musí omezit rozpočet na týdenní nákup v supermarketu. Častou obětí těchto úspor jsou pak čerstvé ovoce nebo zelenina. Pokud si však v současné době nemůžete dovolit tolik čerstvých produktů, existují i jiné alternativy, jak z jejich výhod těžit, a dokonce si možná i zvýšit celkový příjem ovoce a zeleniny.

Pokud se chcete i s přibývajícím věkem cítit mladistvě, je pro vás kvalitní spánek naprosto klíčový. Vědci nedávno zjistili, že sedm až devět hodin spánku denně ve vás může vyvolat pocit cítit se po probuzení o několik let mladší.

Toto vnímání přitom nemusí být jen ve vaší hlavě. Výzkum vědců ze švédského institutu Karolinska ukázal, že byť jen pouhý pocit omlazení může být přímo spojen s lepším duševním a fyzickým zdravím, a dokonce i s vyšší délkou života.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Dřívější vědecké práce v této oblasti velmi často poukazovaly na skutečnost, že pocit stáří může souviset s horší kvalitou spánku. Spánkový deficit z nás obecně vysává radost ze života, a není tak divu, že se již ve svých třiceti či čtyřiceti letech můžeme po probdělé noci někdy cítit jako v důchodovém věku. Nová studie však naznačuje přítomnost opačného extrému, kdy je naopak vnímání subjektivního věku délkou spánku podmíněno, a může jím tak být přímo ovlivněno. Kvalitní spánek je tak skutečně klíčovým biologickým procesem, který nás doslova omlazuje, zatímco spíme.

Komplexní experiment prozkoumal vztah mezi spánkem a subjektivním vnímáním stáří

Aby zjistili, jak mění vaše vnímání sebe sama, provedli neurovědci L. J. T. Balter a John Axelsson dvojici experimentů. Do první části se zapojilo 429 dospělých ve věku od 18 do 70 let, kteří byli dotazováni na různé aspekty svého života, například na subjektivní vnímání svého pocitového věku, na počet dní beze spánku v posledním měsíci či na stavy ospalosti. Ti ze zúčastněných, kteří se ve sledovaném období 30 dní třicetkrát dostatečně vyspali, se v průměru cítili téměř o šest let mladší oproti skutečnému věku. S každým méně kvalitním spánkem či probdělou nocí se pak tento věk zvyšovat přibližně o čtvrt roku za den.

V druhé fázi studie pak bylo 186 dospělých ve věku do 46 let požádáno o monitorování svých pocitů po pouhých čtyřech hodinách spánku dvě noci po sobě. Následující dvě noci si pak mohli dopřát až devět hodin v posteli. I po tak krátkém intervalu se výpovědi týkající se subjektivního věku mezi nevyspáním a vyspáním v průměru lišily o bezmála 4,5 roku.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Lidé tíhnoucí k ospalosti se oproti bdělým jedincům cítili o deset let starší

S vnímáním věku pak úzce souvisela i únava a dostatek odpočinku. Vysoká úroveň bdělosti byla spojena s pocitem, že jsou lidé v průměru o čtyři roky mladší, zatímco nejspavější účastníci se obvykle cítili o šest let starší, než byl jejich skutečný věk. Přechod od pocitu bdělosti k ospalosti tak přidal k tomu, jak starý se člověk cítí, poměrně znatelných 10 let.

Dalším zajímavým zjištěním bylo, že ti účastníci, kteří se označili za ranní ptáčata, se ve srovnání se sovami cítili také relativně mladší (za předpokladu, že si dopřáli dostatek spánku). Tito lidí však byli také více zasaženi negativním vnímáním svého věku v případech, kdy se špatně vyspali.

Autoři studie vyzývají ostatní vědecké týmy z celého světa ke zkoumání souvislostí mezi spánkem a vnímáním stáří. Zároveň apelují na skutečnost, že potřeba spánku skutečně je klíčovým faktorem pro to, abychom se cítili mladí, a zdůrazňují tak jeho dostatek v našem každodenním životě.

Zdroje: royalsocietypublishing.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, earth.com

David Vanda
David Vanda
Pochopit uvažování mužů může být někdy úkol na celý život. Svými texty na serveru Men.cz odhaluji pohled do mužské hlavy i duše, a snažím se tak ukázat, co nás ve skutečnosti baví a zajímá.

Nejnovější příběhy