back to top
HomeRady a návodyAlergie na vodu: Jak se žije lidem s intolerancí na základní složku života?

Alergie na vodu: Jak se žije lidem s intolerancí na základní složku života?

Date:

Nenechte si ujít

Biohacking: Jak vylepšit své tělo a mysl pomocí vědy

V moderním světě se stále snažíme vylepšit svou produktivitu i...

Jak nositelná zařízení mění způsob, jakým trénujeme?

V posledních letech zažíváme revoluci v oblasti sportovního tréninku...

Lidé po transplantaci orgánů mohou projít změnou osobnosti, ukazují výzkumy

Myšlenka, že srdce v sobě ukrývá samotnou podstatu člověka, může...

Vědecky potvrzeno: Ženy snášení zimu lépe než muži

Je všeobecně uznávaným stereotypem, že ženy mají tendence oblékat si i při pokojové teplotě víc vrstev než muži. Jak se ale ukazuje, může něžnější pohlaví zimu ve skutečnosti snášet mnohem lépe. Jak je to možné?

V oblasti lékařských anomálií je jen málo stavů, které vzbuzují takovou zvědavost a obavy jako tzv. akvagenní kopřivka, kterou bychom mohli zjednodušeně popsat jako alergii na vodu. Toto vzácné postižení pak mění zdánlivě neškodný kontakt s vodou ve skutečně trýznivé utrpení.

Zmatený imunitní systém

Lidé s diagnózou akvagenní kopřivky mají svůj život poznamenaný nesnesitelným pocitem pálivého svědění hluboko pod kůží, a to při pouhém letmém kontaktu s vodou. Předpokládá se, že podstata alergie na vodu spočívá v abnormální imunitní reakci vyvolané interakcí vody s kůží. Obranný systém těla si tak vodu zkrátka splete s nebezpečnou látkou, a při kontaktu s ní tak náš metabolismus doslova bije na poplach. Spustí se signální dráha iniciující uvolňování histaminu, která je typická právě pro alergické reakce, což vede k projevům kopřivky a svědění.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Na vině jsou genové mutace

Vědcům se podařilo zjistit, že za akvagenní kopřivkou nejspíš stojí některé konkrétní mutace genů, například FABP5, který zodpovídá za funkce kožní bariéry. Změny v jeho sekvenci pak narušují schopnost kůže odpuzovat vodu, a vedou tak k zánětlivé reakci. Mutace pak byly objeveny i v genech podílejících se na regulaci imunity a integritě kůže. Některé tyto změny však mohou vyvolat nejen dědičné predispozice, ale i faktory prostředí, například hormonální změny nebo expozice chemickým látkám. Pochopení genetického základu nabízí vědě nové poznatky o tom, jak k onemocnění dochází, a o možných způsobech léčby. Identifikací specifických genetických markerů lze pak vyvinout individualizované léčebné přístupy zaměřené na konkrétní buněčné mechanismy.

Navzdory poměrně hlubokým znalostem a pokrokům v oblasti genetiky zůstává v našem poznání akvagenní kopřivky stále mnoho neznámých. Kombinací znalostí z oblasti vědy a medicíny však chtějí vědci toto tajemství postupně rozlouskávat, a zdokonalit tak metody diagnostiky i léčby této poruchy.

Vzácnou alergii má hrstka „vyvolených“

První doložené zmínky o alergii na vodu pocházejí z konce 20. století, kdy byly popsány případy lidí postižených kopřivkou po styku s tekutinou. Od té doby se v lékařské literatuře tu a tam objevují ojedinělé případy, které přispívají k rozvoji našich znalostí o tomto onemocnění. Nejnovější trendy naznačují postupný nárůst počtu případů, který je způsoben zvýšenou informovaností zdravotníků a lepšími diagnostickými možnostmi. Navzdory své tajemnosti zanechává tato nemoc na postižených nesmazatelnou stopu a ovlivňuje prožitky pacientů hlubokým a nečekaným způsobem. Podle současných odhadů bylo na celém světě zaznamenáno méně než 100 případů, a léčba této alergie tak představuje skutečně velkou výzvu.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Jak lze alergii na vodu léčit? Možnosti jsou omezené

Konvenční léčba alergií v podobě antihistaminik či kortikosteroidů nabízí pro lidi trpící akvagenní kopřivkou dočasnou úlevu, nemusí však řešit základní příčinu. Objevují se ale i zmínky o experimentální fototerapii, kdy je zasažená kůže vystavena ultrafialovému světlu s cílem zklidnit imunitní reakci a zmírnit zánět. Tato forma léčby se jeví být poměrně nadějnou. Potenciál má pak také cílená biologická léčba pomocí monoklonálních protilátek – ta je však stále v počátcích vývoje.

Úplně se vyhýbat vodě může být poměrně komplikované, přesto je ale prevence jednou z nejúčinnějších metod vyhnutí se zdravotním komplikacím. Lidé trpící alergií na vodu by se pak neměli být vyhledat odbornou psychologickou pomoc, a mít tak možnost naučit se své zdravotní problémy lépe zvládat. Mezitím nezbývá než čekat, až věda pokročí v popisu této vzácné poruchy o něco dál. S ohledem na omezený počet reálných pacientů ale akvagenní kopřivka zatím zůstává vzácnou kuriozitou, na kterou v běžném životě asi jen tak nenarazíte.

Zdroje: allergyasthmanetwork.org, healthline.com, medicalnewstoday.com

David Vanda
Pochopit uvažování mužů může být někdy úkol na celý život. Svými texty na serveru Men.cz odhaluji pohled do mužské hlavy i duše, a snažím se tak ukázat, co nás ve skutečnosti baví a zajímá.

Nejnovější příběhy