back to top
HomeRady a návodyAlergie na vodu: Jak se žije lidem s intolerancí na základní složku života?

Alergie na vodu: Jak se žije lidem s intolerancí na základní složku života?

Date:

Nenechte si ujít

Kuriózní objev živočicha, který k přežití nepotřebuje dýchat

Na světe existuje určité množství organismů, které přežijí v oblasti s nízkým výskytem kyslíku. Živočich objevený před čtyřmi lety je však úkazem mnohem více fascinujícím. Obejde se totiž úplně bez kyslíku.

Pití kávy může snížit riziko úmrtí z přílišného sezení

Dlouhé roky života strávené sezením na kancelářské židli nebo na gauči mohou mít z dlouhodobého hlediska skutečně smrtelné zdravotní následky. Věda však naštěstí našla poměrně snadné a dokonce i chutné řešení, jakým lze tento škodlivý životní styl kompenzovat. Je jím prostý šálek kávy.

Bezhotovostní platby mění naše chování při utrácení, ukazuje studie

Finanční hotovost nám v rámci směnného obchodu dobře slouží již více než 3 000 let. Přesto je v rámci pokroku v současné společnosti stále větší poptávka po elektronických platbách, které se tak stávají stále populárnějšími. Psychologové však varují, že bezhotovostní placení nás nutí utrácet více než dřív, což může pro některé z nás představovat vážný problém.

Ve starověké hrobce byly objeveny ostatky mrtvého Římana naložené ve víně

Nedávný historický objev nám představil nového adepta na nejhorší nápoj, který byl kdy připraven. Ve starořímské nekropoli Carmona nacházející se na území dnešního Španělska totiž archeologové objevili podivnou nádobu s lidskými ostatky a záhadnou tekutinou, z níž se později vyklubalo víno.

V oblasti lékařských anomálií je jen málo stavů, které vzbuzují takovou zvědavost a obavy jako tzv. akvagenní kopřivka, kterou bychom mohli zjednodušeně popsat jako alergii na vodu. Toto vzácné postižení pak mění zdánlivě neškodný kontakt s vodou ve skutečně trýznivé utrpení.

Zmatený imunitní systém

Lidé s diagnózou akvagenní kopřivky mají svůj život poznamenaný nesnesitelným pocitem pálivého svědění hluboko pod kůží, a to při pouhém letmém kontaktu s vodou. Předpokládá se, že podstata alergie na vodu spočívá v abnormální imunitní reakci vyvolané interakcí vody s kůží. Obranný systém těla si tak vodu zkrátka splete s nebezpečnou látkou, a při kontaktu s ní tak náš metabolismus doslova bije na poplach. Spustí se signální dráha iniciující uvolňování histaminu, která je typická právě pro alergické reakce, což vede k projevům kopřivky a svědění.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Na vině jsou genové mutace

Vědcům se podařilo zjistit, že za akvagenní kopřivkou nejspíš stojí některé konkrétní mutace genů, například FABP5, který zodpovídá za funkce kožní bariéry. Změny v jeho sekvenci pak narušují schopnost kůže odpuzovat vodu, a vedou tak k zánětlivé reakci. Mutace pak byly objeveny i v genech podílejících se na regulaci imunity a integritě kůže. Některé tyto změny však mohou vyvolat nejen dědičné predispozice, ale i faktory prostředí, například hormonální změny nebo expozice chemickým látkám. Pochopení genetického základu nabízí vědě nové poznatky o tom, jak k onemocnění dochází, a o možných způsobech léčby. Identifikací specifických genetických markerů lze pak vyvinout individualizované léčebné přístupy zaměřené na konkrétní buněčné mechanismy.

Navzdory poměrně hlubokým znalostem a pokrokům v oblasti genetiky zůstává v našem poznání akvagenní kopřivky stále mnoho neznámých. Kombinací znalostí z oblasti vědy a medicíny však chtějí vědci toto tajemství postupně rozlouskávat, a zdokonalit tak metody diagnostiky i léčby této poruchy.

Vzácnou alergii má hrstka „vyvolených“

První doložené zmínky o alergii na vodu pocházejí z konce 20. století, kdy byly popsány případy lidí postižených kopřivkou po styku s tekutinou. Od té doby se v lékařské literatuře tu a tam objevují ojedinělé případy, které přispívají k rozvoji našich znalostí o tomto onemocnění. Nejnovější trendy naznačují postupný nárůst počtu případů, který je způsoben zvýšenou informovaností zdravotníků a lepšími diagnostickými možnostmi. Navzdory své tajemnosti zanechává tato nemoc na postižených nesmazatelnou stopu a ovlivňuje prožitky pacientů hlubokým a nečekaným způsobem. Podle současných odhadů bylo na celém světě zaznamenáno méně než 100 případů, a léčba této alergie tak představuje skutečně velkou výzvu.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Jak lze alergii na vodu léčit? Možnosti jsou omezené

Konvenční léčba alergií v podobě antihistaminik či kortikosteroidů nabízí pro lidi trpící akvagenní kopřivkou dočasnou úlevu, nemusí však řešit základní příčinu. Objevují se ale i zmínky o experimentální fototerapii, kdy je zasažená kůže vystavena ultrafialovému světlu s cílem zklidnit imunitní reakci a zmírnit zánět. Tato forma léčby se jeví být poměrně nadějnou. Potenciál má pak také cílená biologická léčba pomocí monoklonálních protilátek – ta je však stále v počátcích vývoje.

Úplně se vyhýbat vodě může být poměrně komplikované, přesto je ale prevence jednou z nejúčinnějších metod vyhnutí se zdravotním komplikacím. Lidé trpící alergií na vodu by se pak neměli být vyhledat odbornou psychologickou pomoc, a mít tak možnost naučit se své zdravotní problémy lépe zvládat. Mezitím nezbývá než čekat, až věda pokročí v popisu této vzácné poruchy o něco dál. S ohledem na omezený počet reálných pacientů ale akvagenní kopřivka zatím zůstává vzácnou kuriozitou, na kterou v běžném životě asi jen tak nenarazíte.

Zdroje: allergyasthmanetwork.org, healthline.com, medicalnewstoday.com

David Vanda
David Vanda
Pochopit uvažování mužů může být někdy úkol na celý život. Svými texty na serveru Men.cz odhaluji pohled do mužské hlavy i duše, a snažím se tak ukázat, co nás ve skutečnosti baví a zajímá.

Nejnovější příběhy