back to top
HomeRady a návodyRostliny křičí, když je jim ubližováno. Jen jsme to zatím nebyli schopni...

Rostliny křičí, když je jim ubližováno. Jen jsme to zatím nebyli schopni slyšet

Date:

Nenechte si ujít

Kuriózní objev živočicha, který k přežití nepotřebuje dýchat

Na světe existuje určité množství organismů, které přežijí v oblasti s nízkým výskytem kyslíku. Živočich objevený před čtyřmi lety je však úkazem mnohem více fascinujícím. Obejde se totiž úplně bez kyslíku.

Pití kávy může snížit riziko úmrtí z přílišného sezení

Dlouhé roky života strávené sezením na kancelářské židli nebo na gauči mohou mít z dlouhodobého hlediska skutečně smrtelné zdravotní následky. Věda však naštěstí našla poměrně snadné a dokonce i chutné řešení, jakým lze tento škodlivý životní styl kompenzovat. Je jím prostý šálek kávy.

Bezhotovostní platby mění naše chování při utrácení, ukazuje studie

Finanční hotovost nám v rámci směnného obchodu dobře slouží již více než 3 000 let. Přesto je v rámci pokroku v současné společnosti stále větší poptávka po elektronických platbách, které se tak stávají stále populárnějšími. Psychologové však varují, že bezhotovostní placení nás nutí utrácet více než dřív, což může pro některé z nás představovat vážný problém.

Ve starověké hrobce byly objeveny ostatky mrtvého Římana naložené ve víně

Nedávný historický objev nám představil nového adepta na nejhorší nápoj, který byl kdy připraven. Ve starořímské nekropoli Carmona nacházející se na území dnešního Španělska totiž archeologové objevili podivnou nádobu s lidskými ostatky a záhadnou tekutinou, z níž se později vyklubalo víno.

Kombinované zvuky praskání a cvakání mimo dosah lidského sluchu jsou podle všeho způsobem komunikace mezi rostlinami. Autoři nedávné studie tvrdí, takto zeleň tak dává najevo, že je ve stresu.

I zdánlivě tiché pole je ve skutečnosti zalito směsicí zvuků, které neslyšíme. Tyto zvuky přitom nesou klíčové informace, a ti, kteří je slyší, na ně mohou adekvátně reagovat. Vzniká tak komplexní živý organismus, v jehož epicentru nestojí živočichové, ale rostliny. Tak to alespoň vyplývá ze závěrů studie z roku 2023, která byla publikována v časopise Cell.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Když je rostlina ve stresu

Zvukové signály jsou v přírodě mnohdy základem pro přežití. V tomto ohledu tak dává smysl, že se je naučily využívat i rostliny. Ty totiž během stresu nejsou ani zdaleka tak pasivní, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ba právě naopak.

Dochází u nich poměrně dramatickým změnám, z nichž jednou z nejzřetelnějších – alespoň pro nás lidi – je uvolňování poměrně silných vůní. Mohou ale také změnit svou barvu či tvar. Tyto změny mohou signalizovat nebezpečí ostatním rostlinám v okolí, které v reakci na to posílí svou obranu, nebo přilákají živočichy, aby se vypořádali se škůdci, kteří mohou rostlině škodit.

Vyluzování zvuků však nebylo v rostlinné říši zatím příliš dobře prozkoumáno. Vědci například teprve nedávno zjistili, že rostliny mohou zvuk detekovat. Bylo tedy na místě hledat odpověď na otázku, zda jej mohou také vydávat.

Pomohla i umělá inteligence

Tyto odpovědi přinesl experiment se záznamem zvuku v okolí rostlin tabáku a rajčete za různých podmínek. Nejprve byly pořízeny nahrávky v prostředí bez stresorů, aby byly získány kontrolní hodnoty. Později ale vědci vystavili rostliny například dehydrataci, případně jim seřízli část stonku. Záznam zvuku probíhal ve zvukově izolované akustické komoře, ale i v prostředí klasického skleníku.

Následně se do procesu přidal algoritmus strojového učení, který autoři výzkumu za tímto účelem vycvičili. Umělá inteligence tak následně dokázala s přehledem rozlišit a charakterizovat jednotlivé zvuky.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Pro lidské ucho nezachytitelný

Zvuky, které rostliny vydávají, mají podobu praskání nebo cvakání s frekvencí příliš vysokou na to, aby je člověk dokázal rozeznat. Jsou však slyšitelné v okruhu více než jednoho metru. Nestresované rostliny jsou tiché a žádné zvukové signály nevyluzují. Jsou-li ale vystaveny stresu, mohou cvakat a praskat frekvencí až 40 kliknutí za hodinu. Rozdíly lze zachytit i v závislosti na konkrétním stresoru – dehydratované rostliny začínají se cvakáním ještě dříve, než se nedostatek vody vizuálně projeví. Zvuk pak postupně nabírá na síle a slábne teprve tehdy, až rostlina skutečně vysychá.

Tým pak kromě tabáku a rajčat otestoval i celou řadu dalších rostlin. Nahrávky odhalily, že zvuková komunikace je v rostlinné říši skutečně běžná – cvakání bylo zaznamenáno například i u pšenice, kukuřice, vinné révy či kaktusu.

Proč a jak rostliny vydávají zvuky? V rovnici je stále spousta neznámých

Ačkoliv je zachycení zvuků u rostlin významným vědeckým pokrokem, čeká botaniky ještě spousta práce. Zatím například nevíme, jak tyto zvuky vůbec vznikají. Na vině mohou být například kavity, které u dehydratovaných rostlin vznikají díky praskání vzduchových bublin. To je ovšem jen jedna z teorií. Vědci také úplně netuší, zda mohou zvuky rostlin vyvolat i jiné stresory, například infekce patogeny, UV záření, extrémní teploty apod. Je však zjevné, že přijít této základě na kloub by nám pomohlo poodkrýt jedno z možná největších tajemství přírody. Stále se tedy v tomto ohledu máme co učit.

Zdroje: cell.com, biorxiv.org, ndtv.com, scientificamerican.com

David Vanda
David Vanda
Pochopit uvažování mužů může být někdy úkol na celý život. Svými texty na serveru Men.cz odhaluji pohled do mužské hlavy i duše, a snažím se tak ukázat, co nás ve skutečnosti baví a zajímá.

Nejnovější příběhy