back to top
HomePro MUŽENejvětším přenašečem chorob v přírodě je překvapivě… člověk

Největším přenašečem chorob v přírodě je překvapivě… člověk

Date:

Nenechte si ujít

Za vznik demence může být ve skutečnosti zodpovědná léčitelná nemoc jater

Každý rok se na celém světě objeví přes 10 milionů nově diagnostikovaných případů demence. S postupným stárnutím lidské populace se tak stále více lidí ve svém okolí setkává s děsivou realitou zhoršování kognitivních funkcí. Nová studie však naznačuje, že až 13 % lidí, u kterých byla v USA diagnostikována demence, může mít chybnou diagnózu a místo toho se potýkají s onemocněním jater, které lze navíc léčit.

Moře vyplavilo na pláž vzácnou velrybu, kterou ještě nikdo neviděl živou

Na novozélandské pláži se nedávno objevilo tělo velryby druhu Mesoplodon traversii. Tito jedinci jsou považováni za nejvzácnější zástupce kytovců, a o jejich existenci se zatím dozvídáme pouze prostřednictvím nálezů mrtvých exemplářů či jejich částí. Pozůstatky v té době neznámého, zhruba 5 metrů dlouhého mořského tvora byly nalezeny 4. července poblíž ústí řeky v novozélandském regionu Otago. Odborníci na mořské živočichy z tamního ministerstva ochrany přírody a národního muzea Te Papa jej identifikovali jako samce druhu Mesoplodon traversii, který je tak vzácný, že zatím stále čeká na své české pojmenování.

Tajemné molekuly by mohly být klíčem k hubnutí bez zdlouhavého a namáhavého cvičení

Cvičení hraje podle řady výživových poradců zásadní roli při snižování hmotnosti. Přesto se mezi námi najdou jedinci, kterým jdou kila dolů snadněji než jiným. Vědci se snaží jejich tajemství odhalit prostřednictvím drobných rozdílů v chemickém složení jejich těl, zejména na určité skupině molekul, které hrají klíčovou roli ve fungování našeho metabolismu.

Je mražená či konzervovaná zelenina stejně zdravá jako ta čerstvá? Odpověď vás možná překvapí

Neustálé zdražování potravin do značné míry ovlivňuje způsob, jakým utrácíme své peníze. Pro mnoho lidí to znamená, že musí omezit rozpočet na týdenní nákup v supermarketu. Častou obětí těchto úspor jsou pak čerstvé ovoce nebo zelenina. Pokud si však v současné době nemůžete dovolit tolik čerstvých produktů, existují i jiné alternativy, jak z jejich výhod těžit, a dokonce si možná i zvýšit celkový příjem ovoce a zeleniny.

Lidé mají tendenci přirovnávat potkany, netopýry či holuby k havěti přenášející nespočet nebezpečných nemocí. Nový výzkum však ukazuje, že jsme to naopak my, kdo je pro zvířata větší hrozbou než ona pro nás, jelikož jim předáváme zhruba dvojnásobek virů, než od nich vůbec můžeme chytit.

Lidské viry se šíří napříč živočišnou říší

„Pochopení toho, jak a proč se viry vyvíjejí tak, že přeskakují na různé hostitele napříč širším stromem života, nám může pomoci zjistit, jak vznikají nová virová onemocnění u lidí a zvířat,“ vysvětluje genetik Cedric Tan z University College London, jeden z autorů nové studie. Spolu se svými kolegy se tak mezi 32 rodinami virů snažil identifikovat ty, které by mohly infikovat lidské tělo. Do následných výpočtů pak tým zahrnul četnost mezidruhových přeskoků v živočišné říši, přičemž zjistil, že k přenosu z člověk na jiné zvíře došlo v úctyhodných 64 procentech případů.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Naše populace jako celosvětový virus

Za vysokou míru nakažlivosti zvířat lidskými viry může především skutečnost, že jsme se jako populace dokázali adaptovat na širokou škálu rozmanitých prostředí. Vyšší odolnost našeho těla tak paradoxně posílila i patogeny, které přenášíme. Lidstvo samo je pak v podstatě jakýmsi virem šířícím se po celé planetě, a není tak divu, že se s jeho rozpínavostí šíří i infekce, které přenáší. Tyto viry navíc mají mnohem více příležitostí k oněm mezidruhovým přeskokům, a získají tak rozmanitější portfolio „nelidských“ hostitelů ve srovnání s jinými cizopasníky s omezenými schopnostmi přenosu. Svým chováním, kdy stresujeme život okolo nás náhlými změnami či úplným ničením životního prostředí, pak virům tento přechod ještě více usnadňujeme.

Nejde pak pouze o ekologický problém, ale o zdravotní riziko, které ohrožuje nejen zvířata, ale v konečném důsledku i nás samotné. Pokud virus přenášený člověkem infikuje nový živočišný druh, může v přírodě přežívat i v době, kdy bude v rámci lidské rasy považován za vymýcený. V horším případě pak může dále mutovat a vyvíjet se, přičemž po návratu do organismu člověka napáchá mnohem větší škody než během původní infekce. Nedávná pandemie koronaviru nám naskytla možnost sledovat jeden takový případ v praxi, kdy docházelo ke zpětnému šíření viru přes jeleny či norky.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Co to znamená pro budoucnost naší planety?

Tento způsob infekce je obrovským rizikem například pro ohrožené druhy, což vede k otázkám ohledně etiky očkování volně žijících zvířat. „Lidé jsou jen jedním uzlem ve spletité síti hostitelů, v níž dochází k neustálé výměně virů,“ uvádí dále Tan ve své práci. Předchozí výzkumy tato zjištění podporují. Zatímco je známo více než 1,6 milionu zvířecích virů, na člověka se přenáší pouhá desetina procenta. V případě lidských patogenů je však jejich infekčnost a rizikovost násobně větší.

Vědci se aktuálně snaží přijít na to, jak tyto mezidruhové viry vůbec fungují. Objevují se teorie o tom, že nejspíš využívají některé vlastnosti společné pro více živočichů – například některé buněčné receptory. Tak tomu bylo i u již zmiňovaného COVID-19, který využíval receptory ACE2 společné všem obratlovcům. Velké mezery v analýze genomů těchto virů však naznačují, že jsme v jejich pochopení stále na začátku. Nová vědecká práce však zdůrazňuje důležitost tohoto výzkumu a sledování mezidruhových virových přenosů v kontextu dopadů na zdraví lidí i zvířat.

Zdroje: nature.com, news-medical.net, sciencenews.org

David Vanda
David Vanda
Pochopit uvažování mužů může být někdy úkol na celý život. Svými texty na serveru Men.cz odhaluji pohled do mužské hlavy i duše, a snažím se tak ukázat, co nás ve skutečnosti baví a zajímá.

Nejnovější příběhy