back to top
HomeRady a návodyVědecky potvrzeno: Ženy snášení zimu lépe než muži

Vědecky potvrzeno: Ženy snášení zimu lépe než muži

Date:

Nenechte si ujít

Za vznik demence může být ve skutečnosti zodpovědná léčitelná nemoc jater

Každý rok se na celém světě objeví přes 10 milionů nově diagnostikovaných případů demence. S postupným stárnutím lidské populace se tak stále více lidí ve svém okolí setkává s děsivou realitou zhoršování kognitivních funkcí. Nová studie však naznačuje, že až 13 % lidí, u kterých byla v USA diagnostikována demence, může mít chybnou diagnózu a místo toho se potýkají s onemocněním jater, které lze navíc léčit.

Moře vyplavilo na pláž vzácnou velrybu, kterou ještě nikdo neviděl živou

Na novozélandské pláži se nedávno objevilo tělo velryby druhu Mesoplodon traversii. Tito jedinci jsou považováni za nejvzácnější zástupce kytovců, a o jejich existenci se zatím dozvídáme pouze prostřednictvím nálezů mrtvých exemplářů či jejich částí. Pozůstatky v té době neznámého, zhruba 5 metrů dlouhého mořského tvora byly nalezeny 4. července poblíž ústí řeky v novozélandském regionu Otago. Odborníci na mořské živočichy z tamního ministerstva ochrany přírody a národního muzea Te Papa jej identifikovali jako samce druhu Mesoplodon traversii, který je tak vzácný, že zatím stále čeká na své české pojmenování.

Tajemné molekuly by mohly být klíčem k hubnutí bez zdlouhavého a namáhavého cvičení

Cvičení hraje podle řady výživových poradců zásadní roli při snižování hmotnosti. Přesto se mezi námi najdou jedinci, kterým jdou kila dolů snadněji než jiným. Vědci se snaží jejich tajemství odhalit prostřednictvím drobných rozdílů v chemickém složení jejich těl, zejména na určité skupině molekul, které hrají klíčovou roli ve fungování našeho metabolismu.

Je mražená či konzervovaná zelenina stejně zdravá jako ta čerstvá? Odpověď vás možná překvapí

Neustálé zdražování potravin do značné míry ovlivňuje způsob, jakým utrácíme své peníze. Pro mnoho lidí to znamená, že musí omezit rozpočet na týdenní nákup v supermarketu. Častou obětí těchto úspor jsou pak čerstvé ovoce nebo zelenina. Pokud si však v současné době nemůžete dovolit tolik čerstvých produktů, existují i jiné alternativy, jak z jejich výhod těžit, a dokonce si možná i zvýšit celkový příjem ovoce a zeleniny.

Je všeobecně uznávaným stereotypem, že ženy mají tendence oblékat si i při pokojové teplotě víc vrstev než muži. Jak se ale ukazuje, může něžnější pohlaví zimu ve skutečnosti snášet mnohem lépe. Jak je to možné?

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Vše je jinak, než jsme si mysleli

Pomineme-li existenci empirického pozorování, existuje jen velmi málo kontrolovaných studií, které se zabývaly průzkumem reakce mužského a ženského těla na nízké teploty. Nedávný výzkum publikovaný v časopise PNAS je tak v tomto směru vzácnou výjimkou. Během pokusu strávila skupina 28 mužů a žen pět hodin v místnosti s regulovanou teplotou, přičemž měli na sobě poskytnutá trička, šortky nebo sukně a ponožky. Účastníci byli na denní bázi fyzicky sledováni a dotazováni na jejich pohodlí, zatímco se teplota pohybovala mezi 17 ºC a 31 ºC.

V rozporu s očekáváním vědců měly ženy ve studii při nižších teplotách v místnosti o něco vyšší teplotu těla než muži. Mezi Pohlavími pak nebyly zjištěny žádné rozdíly v příjmu glukózy, elektrickém napětí ve svalové aktivitě, teplotě kůže nebo termogenezi vyvolané chladem. Zdá se, že i když byly účastnice fyzicky menší než muži a celkově produkovaly méně tělesného tepla, jejich relativně vyšší množství tělesného tuku pomohlo vyvážit misky vah.

Rozdíl o jeden stupeň

Na základě výsledků studie experti tvrdí, že komfortní teplotní zóna ženského těla končí zhruba na 22 °C, což je o stupeň méně než průměr mužských účastníků. Z toho nejspíš vyplývá, že při poklesu teploty nemusí ženské tělo vynakládat energii na zahřátí tak brzy jako mužské, díky čemuž je odolnější vůči chladu.

Tento mezipohlavní rozdíl, jakkoli je významný, však nenabízí příliš výhod. Při poklesu teploty na 17 ºC výzkumníci již nepozorovali žádné rozdíly mezi pohlavími v nástupu chvění ani v tom, jak příjemně či nepříjemně se účastníci podle svých slov v místnosti cítili. Odlišnosti se tak týkají spíše běžných pokojových teplot, a například pro přežití v teplotách pod bodem mrazu jsou nejspíš zanedbatelné.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Čemu věřit? Vědě nebo pocitu?

V minulosti vědci předpokládali, že ženám je při vyšších teplotách chladněji než mužům kvůli fyziologickým rozdílům mezi pohlavími. Žádná z těchto hypotéz však zcela neodpovídá nejnovějším výsledkům. Jedna drobná kontrolovaná studie pravděpodobně debatu neukončí, možná je ale načase upustit od pozorovacích studií a obecného konsenzu a začít se zabývat skutečnými vědeckými poznatky.

Do dnešního dne existuje jen velmi málo přímých důkazů o rozdílech mezi mužskou a ženskou termoregulací. Po celou dobu vývoje se celý obor lidské fyziologie zaměřoval převážně na mužské tělo a používal ho jako výchozí pro celé lidstvo. Takto omezený přístup však opomíjí velkou část obrazu. Svou roli v reakci na změny teploty totiž mohou hrát i hormonální změny či léky, které se mnohdy liší v návaznosti na pohlaví. Autoři výše uvedené studie tak volají po dalším bádání, které by mohlo přinést rozmanitější výsledky, a zobecnit tak naše chápání termoregulace tak, aby více odpovídalo realitě, která se odehrává v našich tělech.

Zdroje: pnas.org, medicalxpress.com, dailymail.co.uk

David Vanda
David Vanda
Pochopit uvažování mužů může být někdy úkol na celý život. Svými texty na serveru Men.cz odhaluji pohled do mužské hlavy i duše, a snažím se tak ukázat, co nás ve skutečnosti baví a zajímá.

Nejnovější příběhy