back to top
HomeRady a návodyLidé po transplantaci orgánů mohou projít změnou osobnosti, ukazují výzkumy

Lidé po transplantaci orgánů mohou projít změnou osobnosti, ukazují výzkumy

Date:

Nenechte si ujít

Za vznik demence může být ve skutečnosti zodpovědná léčitelná nemoc jater

Každý rok se na celém světě objeví přes 10 milionů nově diagnostikovaných případů demence. S postupným stárnutím lidské populace se tak stále více lidí ve svém okolí setkává s děsivou realitou zhoršování kognitivních funkcí. Nová studie však naznačuje, že až 13 % lidí, u kterých byla v USA diagnostikována demence, může mít chybnou diagnózu a místo toho se potýkají s onemocněním jater, které lze navíc léčit.

Moře vyplavilo na pláž vzácnou velrybu, kterou ještě nikdo neviděl živou

Na novozélandské pláži se nedávno objevilo tělo velryby druhu Mesoplodon traversii. Tito jedinci jsou považováni za nejvzácnější zástupce kytovců, a o jejich existenci se zatím dozvídáme pouze prostřednictvím nálezů mrtvých exemplářů či jejich částí. Pozůstatky v té době neznámého, zhruba 5 metrů dlouhého mořského tvora byly nalezeny 4. července poblíž ústí řeky v novozélandském regionu Otago. Odborníci na mořské živočichy z tamního ministerstva ochrany přírody a národního muzea Te Papa jej identifikovali jako samce druhu Mesoplodon traversii, který je tak vzácný, že zatím stále čeká na své české pojmenování.

Tajemné molekuly by mohly být klíčem k hubnutí bez zdlouhavého a namáhavého cvičení

Cvičení hraje podle řady výživových poradců zásadní roli při snižování hmotnosti. Přesto se mezi námi najdou jedinci, kterým jdou kila dolů snadněji než jiným. Vědci se snaží jejich tajemství odhalit prostřednictvím drobných rozdílů v chemickém složení jejich těl, zejména na určité skupině molekul, které hrají klíčovou roli ve fungování našeho metabolismu.

Je mražená či konzervovaná zelenina stejně zdravá jako ta čerstvá? Odpověď vás možná překvapí

Neustálé zdražování potravin do značné míry ovlivňuje způsob, jakým utrácíme své peníze. Pro mnoho lidí to znamená, že musí omezit rozpočet na týdenní nákup v supermarketu. Častou obětí těchto úspor jsou pak čerstvé ovoce nebo zelenina. Pokud si však v současné době nemůžete dovolit tolik čerstvých produktů, existují i jiné alternativy, jak z jejich výhod těžit, a dokonce si možná i zvýšit celkový příjem ovoce a zeleniny.

Myšlenka, že srdce v sobě ukrývá samotnou podstatu člověka, může být i víc než jen duchovním konceptem. Již od první transplantace tohoto orgánu v roce 1967 totiž pacienti zaznamenali mnohdy nevysvětlitelné změny své osobnosti.

V historii byly podobné případy vědecky zdokumentovány

Lidé s darovaným srdcem se údajně po operacích mnohdy cítí méně jako oni sami a více jako jejich dárce. Jedna příjemkyně transplantátu v 90. letech 20. století například uvedla, že poté, co dostala srdce osmnáctiletého hudebníka, objevila v sobě náhlou lásku k hudbě. „Nikdy předtím jsem neuměla hrát, ale po transplantaci jsem začala milovat hudbu. Cítila jsem ji ve svém srdci,“ řekla vědcům v článku publikovaném v roce 2000.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Jiní příjemci transplantovaného srdce říkají, že po operaci získali novou zálibu v jídle, umění, sexu nebo kariéře. Někteří dokonce tvrdí, že jim byly implantovány nové vzpomínky. Existuje například studie na 56letém vysokoškolském profesorovi, který dostal srdce policisty zabitého střelnou zbraní do obličeje. Několik týdnů po transplantaci příjemce uvedl, že se mu zdají sny o záblesku světla v očích, a dokonce v nich vidí i policistova vraha.

Změny se týkají případů transplantací nejrůznějších orgánů

Takové kontroverzní příběhy mnohdy hraničí s neuvěřitelností, nový výzkum Coloradské univerzity (CU) však naznačuje, že nejen transplantace srdce vyvolává tak zásadní změny osobnosti. Pokud lze tyto příznaky přímo spojit s transplantací orgánů, možná to znamená, že naše je obsaženo v každé buňce našeho těla, nejen v srdci. Průzkum mezi příjemci různých orgánů zjistil, že charakterové změny pociťuje téměř 90 % z nich, a to bez ohledu na druh transplantace. Většina pacientů ve studii uvedla, že u nich došlo ke čtyřem nebo i více změnám osobnosti, přičemž většina těchto změn se týkala temperamentu, emocí, jídla, identity, náboženského či duchovního přesvědčení nebo vzpomínek.

Ačkoli je studie příliš malá na to, aby byla statisticky významná, dospěli její autoři k názoru, že příjemci transplantovaného srdce nemusí být ve svých zkušenostech se změnami osobnosti po transplantaci ojedinělí, a že k takovým změnám může docházet i po jiných operacích tohoto typu. Práce je v mnoha ohledech průlomová, jelikož předchozí výzkumy se věnovaly právě a pouze srdci.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Odborníci pátrají po možných příčinách

Jedním z možných logických vysvětlení je teorie o tom, že tyto stavy navozují imunosupresivní léky, které jsou v rámci pooperační léčby po transplantaci běžně nasazovány. Existuje však také tzv. hypotéza systémové paměti, která předpokládá, že všechny živé buňky mají paměť a že příjemce transplantátu může vycítit minulost dárce prostřednictvím jeho tkáně.

Aktuálně tak stojíme na pomyslné hranici vědy a duchovna. Již nyní je jisté, že bude třeba další usilovné práce expertů z mnoha oborů, než se dopátráme pravdy. Do té doby nezbývá než brát skutečnost, že lidé s novými orgány se mohou stát i novými lidmi, jako nezpochybnitelný fakt, který možná může mít racionální vysvětlení, možná je to však něco, co existuje jen mezi nebem a zemí.

Zdroje: sciencedirect.com, sciencedirect.com, mdpi.com, wionews.com, scmp.com

David Vanda
David Vanda
Pochopit uvažování mužů může být někdy úkol na celý život. Svými texty na serveru Men.cz odhaluji pohled do mužské hlavy i duše, a snažím se tak ukázat, co nás ve skutečnosti baví a zajímá.

Nejnovější příběhy