back to top
HomeRady a návodyPodivné artefakty z dob starého Říma motají vědcům hlavu

Podivné artefakty z dob starého Říma motají vědcům hlavu

Date:

Nenechte si ujít

Za vznik demence může být ve skutečnosti zodpovědná léčitelná nemoc jater

Každý rok se na celém světě objeví přes 10 milionů nově diagnostikovaných případů demence. S postupným stárnutím lidské populace se tak stále více lidí ve svém okolí setkává s děsivou realitou zhoršování kognitivních funkcí. Nová studie však naznačuje, že až 13 % lidí, u kterých byla v USA diagnostikována demence, může mít chybnou diagnózu a místo toho se potýkají s onemocněním jater, které lze navíc léčit.

Moře vyplavilo na pláž vzácnou velrybu, kterou ještě nikdo neviděl živou

Na novozélandské pláži se nedávno objevilo tělo velryby druhu Mesoplodon traversii. Tito jedinci jsou považováni za nejvzácnější zástupce kytovců, a o jejich existenci se zatím dozvídáme pouze prostřednictvím nálezů mrtvých exemplářů či jejich částí. Pozůstatky v té době neznámého, zhruba 5 metrů dlouhého mořského tvora byly nalezeny 4. července poblíž ústí řeky v novozélandském regionu Otago. Odborníci na mořské živočichy z tamního ministerstva ochrany přírody a národního muzea Te Papa jej identifikovali jako samce druhu Mesoplodon traversii, který je tak vzácný, že zatím stále čeká na své české pojmenování.

Tajemné molekuly by mohly být klíčem k hubnutí bez zdlouhavého a namáhavého cvičení

Cvičení hraje podle řady výživových poradců zásadní roli při snižování hmotnosti. Přesto se mezi námi najdou jedinci, kterým jdou kila dolů snadněji než jiným. Vědci se snaží jejich tajemství odhalit prostřednictvím drobných rozdílů v chemickém složení jejich těl, zejména na určité skupině molekul, které hrají klíčovou roli ve fungování našeho metabolismu.

Je mražená či konzervovaná zelenina stejně zdravá jako ta čerstvá? Odpověď vás možná překvapí

Neustálé zdražování potravin do značné míry ovlivňuje způsob, jakým utrácíme své peníze. Pro mnoho lidí to znamená, že musí omezit rozpočet na týdenní nákup v supermarketu. Častou obětí těchto úspor jsou pak čerstvé ovoce nebo zelenina. Pokud si však v současné době nemůžete dovolit tolik čerstvých produktů, existují i jiné alternativy, jak z jejich výhod těžit, a dokonce si možná i zvýšit celkový příjem ovoce a zeleniny.

Některé archeologické nálezy datující se do doby antického Říma jsou oříškem i pro současnou vědu. Příkladem těchto záhadných artefaktů jsou i tajemné dvanáctistěny, které se tu a tam v rámci vykopávek objeví, ve starořímských textech však o nich není ani zmínka.

Předměty jsou dražší, než si vědci původně mysleli

Tyto tajemné dodekaedry byly poprvé objeveny v 18. století, tedy poměrně dlouhou dobu po zániku Římského impéria. Na původním území říše bylo postupně nalezeno asi 130 těchto geometrických útvarů, překvapující však je, že většina z nich byla nalezena v severní Evropě a Británii a žádný v Itálii.

Objevené dvanáctistěny jsou navzdory zdánlivé jednoduchosti samotného tělesa poměrně složité. Mají řadu kulatých otvorů orámovaných zdobnými knoflíky, které naznačují, že na výrobu předmětu bylo zapotřebí velmi zručného řemeslníka. Materiálem použitým na jejich sestavení byly nejrůznější slitiny mědi, což vzhledem k množství kovu a času stráveného výrobou budí dojem o tom, že dodekaedry byly ve své době poměrně cenné, a z pohledu historie tedy rozhodně zajímavé.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Teorií o významu existuje mnoho

Odborníci aktuálně pracují s celou řadou hypotéz snažících se rozklíčovat původ starořímských dvanáctistěnů. Podle některých teorií se jedná například o náboženské předměty, měřicí přístroje, pletací nástroje, či dokonce antistresové pomůcky. Vzhledem k vysoké míře zručnosti se však někteří odborníci ochotně přiklání k úvahám, že šlo o model, jehož prostřednictvím mistr řemeslník demonstroval své odborné schopnosti.

Dosud nalezené dodekaedry nemají jednotnou velikost tvar, ani složení kovu, a dokonce ani úroveň řemeslného zpracování. Pokud by se navíc jednalo o předměty náboženského či společenského významu, dalo by se očekávat, že se v archeologických nálezech objeví i záznamy o jejich užívání, například v podobě vyobrazení na malbách nebo mozaikách. Předměty tak zůstávají i nadále záhadou, díky čemuž jsou jimi lidé o to více fascinováni.

Příběh dodekaedru z Norton Disney

Jeden z těchto předmětů byl objeven i nedávno týmem archeologů v Norton Disney nedaleko Lincolnu ve velké Británii. V červnu 2023 byly provedeny celkem čtyři výkopy, a právě v posledním byl nalezen dokonale opracovaný dodekaedr. Jde o 33. nález tohoto předmětu v Anglii a o vůbec první nález v lokalitě Midlands.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Odborníci i veřejnost přišli prakticky ihned po zveřejnění informace o nálezu s řadou návrhů, co by dodekaedr mohl být. Existuje totiž hned několik věcí, díky kterým těleso tak trochu vyčnívá mezi ostatními. V prvé řadě je to jeho velikost, jelikož se předpokládá, že jde o jeden z největších exemplářů nalezených na území Velké Británie. Předmět je navíc nebývale zachovalý – je zcela nepoškozený a nejsou na něm patrné žádné známky opotřebení.

Dodekaedr byl podroben prvotní analýze, která se o něm pokusí zjistit další informace. Zatím je známo pouze chemické složení předmětu – materiál je tvořen slitinou mědi (75 %), cínu (7 %) a olova (18 %). Celý předmět má v průměru přibližně 8 centimetrů a váží 245 gramů. Ve spolupráci s Lincolnskou univerzitou byl také naskenován pomocí 3D skeneru a ještě letos bude odeslán na univerzitu v Newcastlu k další vědecké analýze.

Vědci plánují další výzkum

Zájem pak budí i samotné místo nálezu. Keramické střepy ze série výkopů pokrývají hned několik historických epoch, od doby železné až po dobu římskou, což svědčí dlouhém a kontinuálním osídlení území. V blízkosti naleziště se nachází také římská vila, která byla vykopána v roce 1935. Kosterní pozůstatky nalezené v troskách budovy naznačují, že byla obývána v pozdní době římské, a pozemek, na němž stála, byl později znovu využit jako pohřebiště.

O lokalitě i samotném dodekaedru se toho stále můžeme mnoho dozvědět. Příkop, kde byla nalezena, nebyl v roce 2023 kvůli časovým a finančním omezením zcela vykopán, protože k objevu předmětu došlo na samém konci termínu vykopávek. Letos v létě by se ale vědci měli na místo vrátit a pečlivě je prozkoumat. Snad tedy získáme lepší představu o tom, k čemu přesně místo sloužilo a proč zde byl záhadný dvanáctistěn umístěn.

Zdroje: theguardian.com, edition.cnn.com, smithsonianmag.com

David Vanda
David Vanda
Pochopit uvažování mužů může být někdy úkol na celý život. Svými texty na serveru Men.cz odhaluji pohled do mužské hlavy i duše, a snažím se tak ukázat, co nás ve skutečnosti baví a zajímá.

Nejnovější příběhy